Môžu sa Slováci na dovolenke prežehnať?

Turecko, Egypt či Tunisko patria medzi krajiny, kam idú Slováci každoročne v lete na dovolenku. Nájdeme ich však aj v iných rebríčkoch. Napríklad medzi štátmi s nízkou náboženskou slobodou či dokonca prenasledovaním kresťanov.

Letná dovolenková sezóna sa rozbieha. Cestovné kancelárie avizujú najvyšší záujem o tradičné destinácie ako Turecko, Grécko, Chorvátsko, Taliansko či Bulharsko. Slováci chodia stále aj do Egypta a Tuniska, aj keď oveľa menej ako v čase pred Arabskou jarou.

„Egypt a Tunisko nedosahujú čísla spred rokov, keď boli mimoriadne populárne. Avšak postupne sa vracajú späť,“ povedal pre Postoy.sk Anton Brandys z portálu travel.sk.

Dva smutné rebríčky

Agentúra Pew Research Centre zverejnila vo februári výskum trendov náboženskej slobody vo svete. Egypt aj Turecko sa dostali do skupiny s najhorším skóre, čo sa týka vládnych reštrikcií v oblasti viery. V druhej skupine sa umiestnilo napríklad Bulharsko, Kuba či Tunisko. Medzi umiernenými krajinami figuruje Grécko či Thajsko (v tejto skupine skončilo aj Slovensko). Do skupiny krajín s najnižšími reštrikciami v rámci náboženskej slobody zaradili Chorvátsko, Taliansko či Čiernu Horu.

Vládne reštrikcie v oblasti náboženstva (Pew Research Centre, 2015)

Veľmi vysoké

Egypt, Turecko

Vysoké

Bulharsko, Kuba, Tunisko

Mierne

Grécko, Francúzsko, Španielsko

Nízke

Chorvátsko, Taliansko, Čierna Hora

Organizácia Open Doors sa zameriava na prenasledovanie kresťanov vo svete. V januári predstavila rebríček 50 krajín, v ktorých je prenasledovanie najťažšie. V aktuálnom rebríčku je z obľúbených dovolenkových destinácií Slovákov najvyššie Egypt na 23. mieste, potom Tunisko na 36. priečke a Turecko na 41. pozícii.

Pavol Rábara
Foto: wikimedia.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo