Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. september 2019, 10:36

Putin navrhol Trumpovi, aby USA nakúpili najmodernejšie ruské zbrane

Putin navrhol Trumpovi, aby USA nakúpili najmodernejšie ruské zbrane

Americký prezident Donald Trump víta ruského prezidenta Vladimira Putina na summite krajín G20 v japonskej Osake 28. júna 2019. Foto - TASR/AP

Putin núka Trumpovi aj nadzvukové systémy, odpoveď nedostal.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Ruský prezident Vladimir Putin uviedol, že svojmu americkému mocenskému náprotivku Donaldovi Trumpovi ponúkol možnosť nákupu najnovších druhov zbraní z Ruska vrátane nadzvukových systémov.

Putin, ktorého cituje tlačová agentúra TASS, na plenárnom zasadaní piateho Východného ekonomického fóra (EEF) vo Vladivostoku vo štvrtok vyhlásil, že počas ostatného stretnutia s americkými partnermi v japonskej Osake "došlo k otvoreniu diskusie o tom, ako a akým spôsobom by bolo možné zaradiť moderné ruské zbrane, vrátane nadzvukových raketových systémov, do všeobecných dohôd".

"Donaldovi (Trumpovi) som povedal nasledovné: Ak chcete, môžeme vám predať niektoré (zbrane) a takto sa všetko vyváži. Oni však vyhlásili, že čoskoro budú vyrábať vlastné," povedal Putin.

"Ide o špeciálnu záležitosť, ale Moskva je pripravená na tento dialóg. Od Američanov sme však nedostali jasnú odpoveď," dodal ruský líder.

Putin zároveň zdôraznil, že Spojené štáty nereagujú ani na výzvu Ruska v súvislosti so "skrotením" bujnejúcich pretekov v zbrojení. Šéf Kremľa tiež upozornil, že Washington neratifikoval Zmluvu o úplnom zákaze jadrových zbraní (CTBT) a navyše plánuje vyslať zbrane aj do vesmíru.

Trump koncom augusta uviedol do života nové veliteľstvo pre vojenské operácie vo vesmíre, ktoré bude súčasťou ministerstva obrany. Novú súčasť Pentagónu, ktorá má okrem iného chrániť americké satelity pred nepriateľskými útokmi, povedie generál leteckých síl John Raymond.

Trump tiež avizoval, že čoskoro vzniknú aj vesmírne sily (United States Space Force) ako samostatná šiesta zložka amerických ozbrojených síl. Túto myšlienku predostrel už dávnejšie, ale v Pentagóne a Kongrese, ktorý musí súhlasiť s jej zriadením, sa nestretla s veľkým nadšením.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami

Na úseku medzi Martinom a Ružomberkom sa vodiči zdržia viac ako štyri hodiny. Najhoršia situácia je podľa policajtov na úseku Kraľovany – Šútovo. Medzi Martinom a Ružomberkom sa skrížilo a zapadlo až 15 kamiónov. (tasr)

pred 6 hodinami
pred 7 hodinami

Portugalský futbalista Cristiano Ronaldo strelil svoj premiérový gól v drese Al-Nassr v zápase 15. kola najvyššej súťaže v Saudskej Arábii. Tridsaťsedemročný Ronaldo sa po odchode z Manchestru United dohodol s klubom z Rijádu na dvaapolročnej zmluve, v tíme plní funkciu kapitána. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.