Kalavská obhajuje reformu nemocníc, chystá sa na stretnutia s politikmi

Ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú na tlačovke podporili odborníci aj pacienti. Foto - TASR/Martin Baumann
Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.
Poskytovanie bezpečnejšej a kvalitnejšej zdravotnej starostlivosti na Slovensku je nevyhnutné. Bez reformy to však nepôjde. Vo štvrtok to na pôde Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR povedala za prítomnosti renomovaných odborníkov ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD).
V týždni od 16. septembra si zavolá všetky politické strany, aby si obhájila projekt jednej z najväčších reforiem slovenského zdravotníctva, tzv. stratifikácie, nazývaný aj "Zdravá zmena".
Tému chce odpolitizovať
Kalavská prízvukuje, že chce tému odpolitizovať a vrátiť na odbornú úroveň. "Pozorne sme počúvali všetky názory, aby sme koncept nastavili čo najlepšie na skvalitnenie systému. V súčasnosti sa deje stratifikácia, ktorá je živelná. Chceme do života uviesť jasné a transparentné pravidlá na skvalitnenie zdravotnej starostlivosti pre pacientov a lepšie pracovné podmienky pre lekárov, sestry a iných zdravotníckych pracovníkov," zdôraznila šéfka rezortu zdravotníctva. Zároveň vyzvala slovenských politikov, aby zaujali "zodpovedný postoj" k téme.
Stratifikácia prinesie napríklad merania cez lepšie výsledky liečby. Nemocnice budú musieť postupne nastaviť kritériá, ako napríklad minimálny počet výkonov za rok. Projekt definuje 28 skupín, ktoré zastrešujú desiatky konkrétnych výkonov. Tie sa musia centralizovať.
Nová typológia nemocníc má garantovať zdravotnú starostlivosť v jasne určenom rozsahu. Platná by mala byť od roku 2024. Prinesie aj nový typ nemocníc, ktoré sa budú orientovať na dlhodobú starostlivosť.
Podľa generálneho riaditeľa Inštitútu zdravotnej politiky MZ SR Martina Smatanu má v súčasnosti každé zdravotnícke zariadenie rovnakú štartovaciu pozíciu. "Rovnako sa takéto zariadenie môže pozrieť, pri akom type výkonov už dnes spĺňa kritériá a kde sa, naopak, môže zlepšiť, prípadne kde ich nedokáže naplniť ani za dva roky," doplnil.
Povedal tiež, že na splnenie nových kritérií budú mať nemocnice dva roky. V roku 2021 by tak zdravotnícke zariadenia mali plniť kritériá na 50 percent, od roku 2022 v plnom rozsahu.
Riaditeľ odboru stratégie Inštitútu zdravotnej politiky MZ SR Michal Štofko poukázal na to, že uvoľnené kapacity v nemocnici by sa tak mohli využiť na vyššiu špecializáciu v rámci skupín výkonov, v ktorých je nemocnica už dnes dobrá.
"Malo by ísť napríklad o kardiocentrá, onkocentrá či centrá detskej liečby. Druhou možnosťou bude využitie uvoľnených lôžkových kapacít na nový typ lôžok následnej starostlivosti," priblížil.
Reformu podporili aj pacienti
Projekt stratifikácie na pôde ministerstva obhajovali nielen odborníci, ale aj zástupcovia pacientov. Prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov SR Mária Lévyová považuje zavedenie jednotných kritérií vyžadujúcich od nemocníc lepšie výsledky liečby pacientov za "správny krok".
"Pacienti očakávajú, že štát v ich mene bude klásť na nemocnice také nároky a kritériá, ktoré im umožnia ísť do hociktorej nemocnice s vedomím, že v daných výkonoch spĺňa požadované prísne kritériá. Je na čase, aby aj politici prispeli svojím dielom zodpovednosti k riešeniu problémov v slovenskom zdravotníctve a konali tak v prospech tých najzraniteľnejších – chorých," dodala.
Predseda Smeru-SD Robert Fico počas leta od Kalavskej žiadal, aby projekt predložila formou ústavného zákona, čo ona napokon neurobila. Vláda SR na stretnutí 21. augusta reformu zo zákona vypustila, schválila len opatrenia týkajúce sa dlhodobej starostlivosti. Predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) vtedy vyhlásil, že Kalavskej dáva ešte mesiac na to, aby naprieč politickým spektrom našla podporu reforme.
Dnes treba vedieť
Futbalisti SSC Neapol sa opäť priblížili k zisku titulu v talianskej Serii A. V zápase 21. kola zvíťazili aj so slovenským stredopoliarom Stanislavom Lobotkom v zostave na pôde Spezie Calcio 3:0. Neapol dosiahol piaty ligový triumf v sérii, po ktorom má na čele tabuľky 16-bodový náskok pred Interom Miláno. (tasr)
Slovenskí tenisti ani na štvrtý pokus nepostúpili na finálový turnaj Davisovho pohára. V kvalifikačnom dueli prehrávajú na harde v Groningene s Holandskom 0:3. Slováci budú v septembri bojovať o to, aby si v roku 2024 mohli opäť zahrať o účasť medzi elitnou 16-kou. (tasr)
Robert Kaliňák zo Smeru uviedol, že prípad Lenky Wittenbergerovej, ktorá ako šéfka Finančnej správy prijala úplatok 50-tisíc eur a súd sa s ňou dohodol na vine a treste, nie je trestným činom. Konanie Wittenbergerovej označil Kaliňák za „eticky neprijateľné“. Súd nariadil exšéfke daniarov podmienečný dvojročný trest s päťročnou skúšobnou dobou a peňažný trest 50-tisíc eur. (markíza)
Kaliňák nevylúčil návrat do politiky. Tvrdí, že ho tam volajú obvinenia
„Nezákonnými obvineniami ma vtiahli do politického boja, takže to v tejto chvíli neviem vylúčiť," odpovedal na otázku, či bude kandidovať.
Juraj Šeliga považuje za neštandardné vyjadrenia policajného prezidenta Štefana Hamrana, ktorý nevylúčil kandiatúru vo voľbách. Poslanec Za ľudí hovorí, že ak chce ísť Hamran do politiky, tak by nemal byť na čele polície. (tv markíza)
Gröhling nevylúčil spoluprácu s Hlasom
SaS chce počuť vysvetlenia Hlasu ku kauzám aj názory na registrované partnerstvá
Po voľbách SaS určite nechce spolupracovať so Smerom-SD, ĽSNS a Republikou.
Pri ruskom ostreľovaní centra Charkova utrpeli zranenia najmenej štyria ľudia
Jedna z rakiet spôsobila požiar obytného domu v centre Charkova. Druhá raketa dopadla na budovu miestnej univerzity.
Poslanec SaS Juraj Krúpa vníma zákaz nedeľného predaja ako ideologický boj. Návrh kritizuje aj poslankyňa Hlasu Denisa Saková, podľa ktorej by sa ním parlament nemal zaoberať. Poslanci Hlasu však budú mať pri hlasovaní voľnú ruku. (ta3)
Izraelský expremiér Bennett
Putin mi na začiatku vojny sľúbil, že nedá zabiť Zelenského
Naftali Bennett vtedy podľa vlastných slov okamžite po stretnutí s Putinom zatelefonoval Zelenskému, aby ho informoval o uvedenom prísľube.
Zákaz nedeľného predaja
Podporujeme, aby nedeľa bola dňom pracovného pokoja, hovorí KDH
,,Každý človek by mal mať nárok na dva voľné dni do týždňa. Práve nedeľa je dňom, počas ktorého by sme mali mať možnosť využiť čas strávený s rodinou, Bohom a na regeneráciu," tvrdí podpredseda KDH Marián Čaučík.