Harabin sťahuje kandidatúru na šéfa Najvyššieho súdu. Tvrdí, že pre Čaputovú

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Harabin sťahuje kandidatúru na šéfa Najvyššieho súdu. Tvrdí, že pre Čaputovú

Štefan Harabin počas tlačovej konferencie 5. septembra 2019 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer

Bývalý prezidentský kandidát opäť naznačil, že by mohol vstúpiť do parlamentnej politiky. 

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Sudca Najvyššieho súdu Štefan Harabin sťahuje svoju kandidatúru na post predsedu súdu.

Oznámil to na štvrtkovej tlačovej konferencii. Ako dôvod uviedol vyjadrenia prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá podľa neho negarantovala, že automaticky vymenuje zvoleného kandidáta na šéfa Najvyššieho súdu.

„Okrem skrytých zákulisných intríg, ktoré ako vždy nekalým spôsobom rozhodujú o tom, kto bude úspešný a kto nie, je tu aj priamy a viditeľný dôkaz. Čaputová bez štipky hanby vyhlásila, že ak jej právoplatne zvolený predseda Najvyššieho súdu nebude po vôli, odmietne ho vymenovať,“ povedal Harabin s tým, že prezidentka je príkladom toho, ako sa „vrcholná politická kasta snaží ukradnúť vlasť a zobrať si ju celú pre seba“.

Harabin doplnil, že tejto „politickej kaste“ nejde o ľudí, spravodlivosť a zákon, teda o to, čomu má slúžiť Najvyšší súd. „Ide im vždy len a len o seba a ich vlastné privilégiá. Predseda Najvyššieho súdu zvolený za týchto podmienok bude slúžiť iba vrcholnej privilegovanej kaste a jej bohatým sponzorom,“ povedal Harabin s tým, že sa na tom nechce a nebude zúčastňovať, a preto sťahuje svoju kandidatúru.

Prezidentka tento týždeň v Rádiu Expres vyhlásila, že negarantuje, že by automaticky vymenovala zvoleného kandidáta na predsedu Najvyššieho súdu SR. „Nebudem vymenovávať osoby, ktoré by mali sporný či už profesijný, alebo osobnostný príbeh. To znamená, ktoré by v danom čase neprispeli k dôveryhodnosti justície,“ uviedla.

Hovorca prezidentky Martin Strižinec vo štvrtok pre TASR povedal, že jej vyjadrenia platia. Doplnil, že Čaputová nebude nateraz komentovať Harabinovo rozhodnutie.

Voľba predsedu Najvyššieho súdu bude v pondelok 9. septembra na mimoriadnom zasadnutí Súdnej rady. Na post kandidujú Jana Bajánková, Ivetta Macejková a Soňa Mesiarkinová.

„Viem, čo treba urobiť.“

Štefan Harabin zároveň dnes vyhlásil, že po voľbe predsedu Najvyššieho súdu oznámi konkrétne kroky, ako podľa jeho slov nastoliť poriadok a zaručiť, aby v krajine platila spravodlivosť pre každého. „Viem, čo treba urobiť, a viem, ako to treba urobiť, a nebojím sa to urobiť,“ uviedol s tým, že sa nebude nestranne a nečinne z ústrania pozerať na dianie v krajine.

Bývalý prezidentský kandidát tak opäť naznačil, že by mohol vstúpiť do parlamentnej politiky. 

Začiatkom leta mal Harabin tlačovú konferenciu, na ktorej dával najavo, že ostáva v politike, v parlamentných voľbách by sa mohol postaviť na čelo kandidátky vznikajúcej strany a potom si vie predstaviť všeličo, napríklad post predsedu parlamentu. Harabin to zatiaľ definitívne nepotvrdil.

Špekuluje sa, že nová strana vznikne transformáciou rodinného občianskeho združenia Harabinovci-vlastenci. Harabin odmieta, že by sa spájal s Národnou koalíciou či Marčekovým Hlasom ľudu, nehovorí ani o spolupráci s KDŽP bratov Kuffovcov, ktorí mu vyjadrili podporu v prezidentských voľbách.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo