Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
05. 09. 2019, 08:59

Bratislava zrušila príspevok pre mnohodetné rodiny. Odvoláva sa na NKÚ

Mesto tvrdí, že bude hľadať inú formu podpory mnohodetných rodín.
Bratislava zrušila príspevok pre mnohodetné rodiny. Odvoláva sa na NKÚ

Ilustračné foto – TASR/Milan Kapusta

Bratislavčan Peter Zajíček má s manželkou štyri deti, vďaka čomu si mohol v posledných rokoch uplatniť nárok na jednorazový finančný príspevok pre mnohodetné rodiny, ktorý poskytovala samospráva hlavného mesta.

Príspevok tvorila suma 70 eur na dieťa na rok, ktorý mohli rodiny so štyrmi a viac deťmi žijúcimi v Bratislave využiť na určené aktivity. Patrili medzi ne napríklad náklady spojené s návštevou základnej umeleckej školy, jazykovej školy alebo aktivity v centrách voľného času či športových kluboch.

„Preplatili sme časť nákladov, keď chodilo niektoré z našich deti na plavecký krúžok, florbal alebo prázdninový tábor,“ vraví Zajíček.

Napríklad v roku 2017 podporila takto Bratislava z vyčlenených peňazí v rozpočte 486 detí zo 133 rodín.

Keď sa však Peter s manželkou nedávno rozhodli opäť vyplniť potrebnú žiadosť o príspevok, zistili, že mesto jeho vyplácanie pozastavilo.

Ako dôvod na svojej stránke uvádza, že Najvyšší kontrolný úrad konštatoval, že príspevok pre mnohodetné rodiny poskytovalo hlavné mesto nad rámec zákona o pomoci v hmotnej núdzi a jeho vyplácanie nemá oporu v zákone.

O to, prečo už príspevok nie je možné získať, sa zaujímala aj ďalšia Bratislavčanka Lucia Rišková. „Je nám veľmi ľúto, ale v roku 2019 nemá Oddelenie sociálnych vecí v programovom rozpočte finančné prostriedky na túto podporu,“ odpísali jej z magistrátu.

Keď sme však zisťovali dôvod pozastavenia príspevku, hovorca Bratislavy sa odvolal na vyjadrenie NKÚ. „Hlavné mesto je oprávnené finančné prostriedky zo svojho rozpočtu poskytnúť len na účely ustanovené osobitnými predpismi,“ uviedol pre Postoj.

„Sociálne dávky poskytuje spravidla štát. Žiadny osobitný predpis to neupravuje pre obec. Snažíme sa nájsť iný alternatívny spôsob podpory, avšak komplikuje nám to skutočnosť, že hlavné mesto môže poskytovať finančný príspevok len právnickým osobám, nie fyzickým osobám,“ dodal.

Pýtali sme sa Najvyššieho kontrolného úradu, aký bol dôvod toho, že vyplácanie príspevku pre mnohodetné rodiny bolo pozastavené. Dostali sme odpoveď, že obec môže podľa zákona poskytovať dávky v hmotnej núdzi podľa určených podmienok alebo nad rámec zákona. „Avšak musí v každom prípade posudzovať stav hmotnej núdze u žiadateľa, čo hlavné mesto nerobilo,“ napísali nám v odpovedi s tým, že NKÚ vyplácanie príspevku nezrušil, pretože na to nemá právomoc. Môže len odporúčať opatrenia a ich plnenie následne vyhodnotiť.

Finančné príspevky môžu rodiny v Bratislave získať aj od konkrétnej mestskej časti, v ktorej žijú. Napríklad mestská časť Staré Mesto poskytuje pre mnohodetné rodiny každý rok jednorazovú podporu vo výške 100 eur.

Inú formu podpory poskytuje mnohodetným rodinám aj mestská časť Bratislava-Rača. „Ide o jednorazovú peňažnú výpomoc rodinám s deťmi po splnení podmienok, pri ktorých sledujeme výšku príjmu rodiny a náklady na domácnosť a celkovú sociálnu situáciu. Máme stanovené, do akej výšky príjmu rodiny sa takáto pomoc môže poskytnúť. Rovnako Rača vypláca príspevok pri narodení dieťaťa vo výške 100 eur,“ ozrejmila pre Postoj hovorkyňa Rače.

Najväčšia bratislavská mestská časť Petržalka pomáha rodinám bez ohľadu na počet nezaopatrených detí, prihliada však na príjmy rodiny. „Suma príspevku je individuálna, maximálna výška je 150 eur,“ vysvetľuje Mária Halašková z oddelenia komunikácie s tým, že suma sa nevypláca spravidla peňažne, ale formou sociálnych kupónov. Ide o nákupné poukážky alebo zdravotné kupóny na nákup liekov.

Všetky tri oslovené mestské časti nechceli bližšie komentovať odporúčanie NKÚ pre hlavné mesto, po ktorom sa Bratislava rozhodla príspevok mnohodetným rodinám pozastaviť. Podľa ich vyjadrení to vyplácanie podpory od mestskej časti neovplyvní.

„Hlavné mesto si plne uvedomuje svoju zodpovednosť voči zraniteľnejším skupinám obyvateľstva a určite bude hľadať iné, adresnejšie alternatívy podpory, o ktorých bude informovať,“ píše sa na stránke bratislavského magistrátu.

V tejto chvíli nie je zrejmé, akou konkrétnou formou chce hlavné mesto mnohodetné rodiny ďalej podporovať, a tak sa rodičia musia zatiaľ uspokojiť s týmto vlažnejším konštatovaním.

Odporúčame