Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. september 2019, 07:29

Novela zákona o ochrane prírody dostala od výboru zelenú

Novela zákona o ochrane prírody dostala od výboru zelenú

Ilustračné foto: TASR/Milan Kapusta

Najdôležitejšie zmeny sa podľa envirorezortu týkajú zákazu plošnej ťažby v národných parkoch a vzácnych územiach.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Novela zákona o ochrane prírody a krajiny z dielne Ministerstva životného prostredia, ktorá zabezpečí účinnú ochranu národných parkov a iných vzácnych území, dostala zelenú.

Výbor Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie ju odporúča poslancom parlamentu na schválenie. TASR o tom v stredu informoval hovorca MŽP Tomáš Ferenčák.

"Každý, kto pozná pomery v národných parkoch, si vie predstaviť, ako ťažko a dlho sa legislatívne zmeny robili. Pevne verím, že svoj diel zodpovednosti si uvedomia aj poslanci parlamentu a novelu zákona čoskoro definitívne schvália," komentoval podpredseda vlády SR a minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd). Po sedemnástich rokoch sa tak podľa envirorezortu významne posilnia právomoci štátnych ochranárov na viac ako 400.000 hektároch územia.

Najdôležitejšie zmeny sa podľa envirorezortu týkajú zákazu plošnej ťažby v národných parkoch a vzácnych územiach. Tiež sprísňuje pravidlá pre výstavbu v národných parkoch a vzácnych územiach. Po novom by tak okrem ťažby mal byť nevyhnutný súhlas štátnych ochranárov k akýmkoľvek zásahom, ktoré by mohli ohroziť chránené biotopy.

Zmena by mala nastať aj v prípade schvaľovania nových programov starostlivosti o lesy, nová legislatíva vylúči príslušnému orgánu schváliť program bez súhlasu štátnych ochranárov. V prípade programov starostlivosti o lesy prebehne aj proces posúdenia ich vplyvov na chránené územia.

Europoslanec Martin Hojsík (Progresívne Slovensko) mieni, že takýto krok nie je dostatočným. Problémom tejto novely podľa jeho slov je to, že viaceré existujúce nedostaky zlepšuje len málo, a niektoré problémové a dôležité veci stále nerieši. "Príroda a jej ochrana potrebuje omnoho viac pozornosti, ako sa jej pri tejto vládnej garnitúre dostáva. Vzhľadom na stav, v akom sa ochrana prírody na Slovensku nachádza, je nevyhnutné, aby sme mali na Slovensku takú vládu, ktorá tejto problematike rozumie, a zároveň sa nebojí konať v záujme prírody a všetkých ľudí," komentoval.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 12 hodinami

Slovenský premiér Robert Fico, ktorého víta francúzsky prezident Emmanuel Macron pred Elyzejským palácom. V Paríži sa stretne približne 20 predstaviteľov EÚ a NATO, aby ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi vyslali posolstvo európskeho odhodlania v otázke Ukrajiny a vyvrátili naratív Kremľa, že Rusku je súdené víťazstvo vo vojne. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.