Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. jún 2015

Na svete je 120 miliónov detí, ktoré nútia pracovať

Na svete je 120 miliónov detí vo veku od päť do 14 rokov nútených pracovať. Na základe najnovších predpokladov to tvrdí Medzinárodná organizácia práce (ILO). Tento jav zapríčiňuje chudoba a nedostatok dôstojnej práce pre dospelých. Ďalej absencia sociálnej ochrany a neschopnosť zabezpečiť, aby vše...

Na svete je 120 miliónov detí vo veku od päť do 14 rokov nútených pracovať. Na základe najnovších predpokladov to tvrdí Medzinárodná organizácia práce (ILO).

Tento jav zapríčiňuje chudoba a nedostatok dôstojnej práce pre dospelých. Ďalej absencia sociálnej ochrany a neschopnosť zabezpečiť, aby všetky deti chodili do školy až po vekovú hranicu, od ktorej je možné nastúpiť do práce, uviedla ILO.

Pod mottom "Nie práci - Áno kvalitnému vzdelaniu" sa tento rok uskutoční Svetový deň boja proti detskej práci. Pripadá na 12. júna a Medzinárodná organizácia práce týmto dňom zdôrazňuje, že všetky deti majú právo na ochranu pred každou formou práce, pred akoukoľvek formou násilia a pred porušovaním ľudských práv.

"Mnohé deti vo svete sa nemôžu slobodne rozhodnúť, že sa budú hrať, chodiť do školy, ale skončia ako vykorisťovaná lacná pracovná sila," vyhlásil pápež František po modlitbe Anjel Pána v nedeľu 7. júna. V príhovore veriacim upozornil na detskú prácu v súvislosti so Svetovým dňom boja proti detskej práci. "Dúfam, že medzinárodné spoločenstvo zostane pozorné a rozhodne angažované v otázke aktívnej podpory a uznania práv detí", dodal pápež.

Prvý Svetový deň boja proti detskej práci, ktorý je iniciatívou ILO, sa konal 12. júna 2002. Už vtedy predstavitelia Detského fondu OSN (UNICEF) vyzvali vplyvné politické miesta, aby intenzívnejšie bojovali proti detskej práci.

TASR

Inzercia

Odporúčame

Američania a Európania sa odlišujú v názore na pomoc Ukrajine

Američania a Európania sa odlišujú v názore na pomoc Ukrajine

Bývalé sovietske republiky patria do NATO a obávajú sa, že NATO ich neobráni, keby to malo znamenať vojenskú konfrontáciu s Ruskom. Nový prieskum ukázal, že Američania sú menej než Európania ochotní posielať ekonomickú pomoc Ukrajine. Jej vláda sa zo všetkých síl snaží udržať ekonomiku nad vodou, a...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.