Američania a Európania sa odlišujú v názore na pomoc Ukrajine

Bývalé sovietske republiky patria do NATO a obávajú sa, že NATO ich neobráni, keby to malo znamenať vojenskú konfrontáciu s Ruskom.

Nový prieskum ukázal, že Američania sú menej než Európania ochotní posielať ekonomickú pomoc Ukrajine. Jej vláda sa zo všetkých síl snaží udržať ekonomiku nad vodou, ale zároveň musí bojovať proti separatistom podporovaným Ruskom.

Zároveň by boli Američania viac než Európania ochotní použiť vojenskú silu proti Rusku, keby sa chystalo zaútočiť na nejakú susednú krajinu, ktorá je členom NATO.

Dnes zverejnený prieskum uskutočnila americká expertná skupina Pew Research Centrum a jeho výsledky citovala tlačová agentúra AP.

Ukrajina nie je členom NATO, ale ďalšie bývalé sovietske republiky patria k tejto aliancii a obávajú sa, že NATO ich neobráni, keby to malo znamenať vojenskú konfrontáciu s Ruskom.

Štúdia, uskutočnená od 6. apríla do 15. mája, skúmala verejnú mienku v ôsmich krajinách NATO: v USA, Británii, Kanade, Francúzsku, Nemecku, Taliansku, Poľsku a Španielsku.

TASR

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo