Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. 09. 2019, 17:47

Opozícii odchod Jankovskej nestačí, Fico ďakuje za kus dobrej roboty

Opozícii odchod Jankovskej nestačí, Fico ďakuje za kus dobrej roboty

Štátna tajomníčka Ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská (Smer-SD). FOTO TASR - Dano Veselský

Opozícii odchod Moniky Jankovskej (Smer-SD) z funkcie štátnej tajomníčky na ministerstve spravodlivosti nestačí, premiér Pellegrini dúfa, že Jankovskú budú nasledovať aj Sulík s Matovičom.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Odchod Moniky Jankovskej (Smer-SD) z funkcie štátnej tajomníčky na ministerstve spravodlivosti podľa mimoparlamentných strán PS/Spolu a Za ľudí nestačí. Za ľudí žiada, aby Jankovská nebola ani sudkyňou a aby vo funkcii skončil aj premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).

PS/Spolu zas tvrdia, že sa musí vymeniť celá generácia politikov prepojených s Marianom Kočnerom.

"To, že pani Jankovská ostáva na poste sudkyne, je jeden z klincov do rakvy dôvery k nášmu súdnictvu," poznamenal líder Za ľudí a bývalý prezident Andrej Kiska na tlačovej konferencii. O premiérovi si myslí, že je len bábkou Roberta Fica.

Za ľudí chce tiež pripraviť návrh, aby sa sudcovia po pôsobení v politike určitý čas nemohli vrátiť do sudcovského talára, prípadne by ich žiadosť musela posúdiť Súdna rada.

Aj napriek odchodu Jankovskej chce opozícia odvolávať premiéra

Opozičné hnutie OĽaNO oznámilo, že napriek odchodu Jankovskej bude premiér v piatok (6. 9.) čeliť v Národnej rade SR odvolávaniu. Svoje podpisy pre iniciovanie parlamentnej mimoriadnej schôdze podľa neho nestiahnu ani poslanci za opozičné SaS aj Sme rodina.

Podľa poslanca Gábora Grendela z hnutia OĽaNO mala Jankovská z funkcie štátnej tajomníčky odstúpiť už vtedy, keď musela polícii vydať svoj mobil.

"Pellegrini z pozície predsedu vlády odmietol vyvodiť zodpovednosť, využiť svoju kompetenciu a odvolať štátnu tajomníčku, hoci mohol a mal, a preto sa bude konať mimoriadna parlamentná schôdza," skonštatoval Matovič. Tým, že Jankovská odstúpila z funkcie, sa podľa jeho slov "nezmyl Pellegriniho hriech, pretože v čase, keď mal buchnúť po stole, strčil hlavu do piesku".

"Dôvodov na odvolanie tejto vlády je toľko, že Jankovská je len kvapkou vody. Musela odstúpiť sama po tlaku médií, premiér Pellegrini ju nebol schopný odvolať," povedal šéf klubu Sme rodina Peter Pčolinský. SaS tvrdí, že Jankovská nemala pre svoju minulosť na ministerstve spravodlivosti čo robiť a tobôž nie po tom, ako jej polícia musela zobrať telefón.

Pellegrini dúfa, že kroky Jankovskej bude nasledovať Sulík s Matovičom

Pellegrini naopak dúfa, že Matovič a líder SaS Richard Sulík budú nasledovať kroky štátnej tajomníčky Jankovskej a odídu z politického života pre svoje stretnutia s Marianom Kočnerom. Vo svojej reakcii taktiež uviedol, že rozsudky vynášajú súdy a vyšetrujú orgány činné v trestnom konaní.

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) dúfa, že predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič a líder SaS Richard Sulík budú nasledovať kroky štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej (Smer-SD) a odídu z politického života pre svoje stretnutia s Marianom Kočnerom. Informoval o tom na sociálnej sieti.

Pellegrini je rád, že po jeho pondelkovom stretnutí s ministrom spravodlivosti Gáborom Gálom (Most-Híd) prišlo zo strany Jankovskej takéto rozhodnutie. Premiér vo videu zopakoval, že rozsudky vynášajú súdy a vyšetrujú orgány činné v trestnom konaní.

„Spravodlivosť sa nerobí na ulici a ani v médiách a ja dodnes nedisponujem konkrétnymi dôkazmi, ktoré by mi postačovali na vyvodenie politickej zodpovednosti“, uviedol Pellegrini.

Fico Jankovskej ďakuje, jej prípad vníma ako bublinu

Predseda koaličného Smeru-SD Robert Fico poďakoval štátnej tajomníčke ministerstva spravodlivosti Monike Jankovskej (Smer-SD), ktorá sa v utorok vzdala funkcie, za kus dobrej roboty. Celý prípad vníma ako bublinu, rovnako ako v prípade kauzy piešťanského CT.

Opozíciu nazval bandou komediantov, ktorej ide len o šírenie nenávisti a neopodstatnených obvinení. Reagoval tak na snahu opozície odvolať premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) aj po tom, čo sa Jankovská vzdala svojho postu.

"Je tragikomické sledovať daňového podvodníka Igora Matoviča, ktorý sa osobne stretával s obvineným Marianom Kočnerom, ako poskakuje pred ministerstvom spravodlivosti a hovorí o odvolávaní štátnej tajomníčky za akúsi nepotvrdenú a ničím nepodloženú SMS komunikáciu medzi obvineným Marianom Kočnerom a štátnou tajomníčkou Jankovskou," vyhlásil Fico.

Tvrdí, že je rovnako tragikomické pozerať sa na bilbordy poslankyne Národnej rady SR Veroniky Remišovej, na ktorých hovorí, že zoberie majetok podvodníkom. "Väčší podvodník, ako je pán Andrej Kiska, vedľa ktorého stojí, neexistuje," tvrdí Fico.

Predseda Smeru-SD uviedol, že je potrebné sa vážne zamyslieť nad slovami Jankovskej, že telefón Mariana K. bol niekoľko mesiacov v rukách človeka, ktorý s ním mohol robiť, čo chcel.

"Falšovať, dopĺňať, vymýšľať. Som presvedčený, že ide o rovnakú bublinu, ako napríklad v prípade kauzy piešťanského CT, kde bola na začiatku celá vina hádzaná na stranu Smer - SD a kde celá kauza skončila pri opozičnom poslancovi Alanovi Suchánkovi," povedal Fico.

Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) rešpektuje rozhodnutie Moniky Jankovskej (Smer-SD) v súvislosti s jej odchodom z postu štátnej tajomníčky Ministerstva spravodlivosti (MS) SR. Pre TASR to povedala hovorkyňa MS SR Zuzana Drobová. 

Monika Jankovská končí vo funkcii štátnej tajomníčky na ministerstve spravodlivosti. Oznámila to na utorkovej tlačovej konferencii. Avizovala, že chce ďalej pôsobiť ako sudkyňa. Nevidí dôvod, prečo by nemohla pôsobiť v talári. Či zas bude kandidovať v parlamentných voľbách za Smer-SD, nepovedala, považuje to za predčasné. Do odchodu ju podľa jej slov nikto netlačil.
 

Odporúčame