Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. jún 2015

Gréci sa vyhrážajú Európe, ak neprijme ich návrh reforiem

Alexis Tsipras sa pred blížiacimi sa rokovaniami s Merkelovou a Hollandom vyhráža koncom eurozóny. Grécko dnes predložilo veriteľom nový návrh reforiem. Stalo sa tak deň pred kľúčovými rokovaniami s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom. Uviedli to z...

Alexis Tsipras sa pred blížiacimi sa rokovaniami s Merkelovou a Hollandom vyhráža koncom eurozóny.

Grécko dnes predložilo veriteľom nový návrh reforiem. Stalo sa tak deň pred kľúčovými rokovaniami s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom. Uviedli to zdroje z Bruselu, ktoré nechceli byť menované. Informovala o tom agentúra DPA.

"Dostali sme návrhy, ktoré teraz vyhodnocujeme," cituje DPA jeden zo zdrojov. Ďalší zdroj z Atén zas uviedol, že pondelkové rokovania šéfa gréckeho tímu vyjednávačov Euklidisa Tsakalotosa a eurokomisára Pierra Moscovica nepriniesli žiadny zlom.
Grécky premiér Alexis Tsipras medzitým v rozhovore pre dnešné vydanie talianskeho denníka Corriere della Sera vyhlásil, že ak bude Grécko prinútené odísť z eurozóny, rovnaký osud môže čakať aj Španielsko alebo Taliansko, čo povedie ku kolapsu celého menového bloku. "Bude to začiatok konca eurozóny," povedal Tsipras pred blížiacimi sa rokovaniami s Merkelovou a Hollandom.

Ak politické vedenie Európy nevie zvládnuť problém ako je Grécko, ktoré sa podieľa len 2 percentami na výkone európskej ekonomiky, ako budú trhy reagovať na krajiny, ktoré čelia oveľa väčším problémom, ako Španielsko alebo Taliansko s vyše dvojmiliardovým verejným dlhom, pýta sa Tsipras v rozhovore.

"Ak Grécko zbankrotuje, trhy začnú okamžite hľadať ďalšiu obeť. Ak rokovania zlyhajú, výdavky európskych daňových poplatníkov budú enormné," varoval.

Uviedol tiež, že jeho vláda sa chce dohodnúť s partnermi v eurozóne a Medzinárodným menovým fondom, ale nemôže akceptovať politiku úspor, ktoré žiadajú od Grécka výmenou za finančnú pomoc.

Európa a tzv. inštitúcie (Európska komisia, Európska centrálna banka a Medzinárodný menový fond) musia uznať, že úsporné opatrenia zlyhali. Nie je to ľahké rozhodnutie, ale musia myslieť na ekonomické náklady trvalej krízy, alebo čo je ešte horšie, na historický účet za zlyhanie, dodal Tsipras.

Grécka vláda už od januára nedokáže euroskupine, zloženej z ministrov financií eurozóny, predložiť uspokojivý plán reforiem, ktoré by viedli k dlhodobým úsporám a rozpočtovej disciplíne, nevytváraniu nových a postupnému splácaniu starých dlhov. Tsiprasova vláda počíta s neustálym odkladaním riešenia, ktoré sa bude prekrývať dočasnými pôžičkami.
TASR, pk

Inzercia

Odporúčame

Do Európy mieri ďalší Bush, chce byť tvrdý na Putina

Do Európy mieri ďalší Bush, chce byť tvrdý na Putina

USA by podľa prezidentského kandidáta mali poslať Ukrajine "obrannú vojenskú podporu", ako zvyčajne nazývajú zbrane a vojenské vybavenie. Jeden z najvážnejších republikánskych kandidátov prezidentských volieb v USA plánuje zaviesť tvrdú líniu proti Vladimirovi Putinovi. Dnes začína niekoľkodňovú náv...

Islamský štát môže mať špinavú atómovú bombu

Islamský štát môže mať špinavú atómovú bombu

IS zatienil slávu al-Káidy, ktorá je momentálne vnímaná ako "umiernený prúd islamského terorizmu". Teroristická skupina Islamský štát (IS) údajne získala rádioaktívny materiál z nemocníc a výskumných zariadení v dobytých irackých a sýrskych mestách. Panujú tak obavy, že sa pokúsi vyrobiť tzv. špina...

Sýrski hackeri paralyzovali webstránku americkej armády

Sýrski hackeri paralyzovali webstránku americkej armády

K zodpovednosti za hackerský útok sa prihlásila skupina nazývajúca sa Sýrska elektronická armáda. Americká armáda v pondelok priznala, že dočasne zneprístupnila svoju webovú stránku po tom, ako ju napadli hackeri zo skupiny nazývajúcej sa Sýrska elektronická armáda a umiestnili na ňu svoje odkazy. ...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.