Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
03. september 2019

Mdlý nástup Kiskovej strany

Ustanovujúci snem Za ľudí asi nebude sebavedomou demonštráciou sily.
Mdlý nástup Kiskovej strany

Foto: TASR/Pavel Neubauer

Ministerstvo vnútra včera zaregistrovalo stranu Za ľudí, ktorá odovzdala 16-tisíc podpisov. Ustanovujúci snem bude mať strana v septembri. Snemovať ale asi plánovali v lepšej nálade.

Vznik Za ľudí ohlásil Andrej Kiska uprostred júna. Odvtedy uplynuli takmer tri mesiace, strana vyzbierala podpisy, oblepila Slovensko bilbordmi, sformulovala programové priority a ohlásila personálne posily. Pod jej zástavu vstúpili pomerne známe mená, ako výrazná tvár OĽaNO Veronika Remišová, bývalá europoslankyňa Jana Žitňanská či primátori Marek Hattas a Miroslav Kollár.

Napriek tomu sa nástup tejto strany určite nedá označiť za raketový. Skôr naopak. V troch letných prieskumoch, ktoré uskutočnila agentúra Focus, lízala strana Za ľudí prah potrebný na vstup do parlamentu. V júni jej namerali 5,2 percenta, v auguste 5,0 a 5,5 percenta hlasov.

Iste, voľby sú ešte ďaleko a na základe troch letných prieskumov sa len ťažko dajú vyvodzovať ďalekosiahle závery. Najmä ak sa dnes obrovská masa voličov rozhoduje až na poslednú chvíľu a pre volebný výsledok sú tak kľúčové nálady záverečných predvolebných týždňov.

Niekoľko nenaplnených očakávaní sa však v súvislosti s Kiskovou stranou dá formulovať už dnes. Kiskova vysoká dôveryhodnosť z prezidentských časov sa v zaujímavejšej miere nepremietla do podpory jeho strany. To má svoj dôsledok. Za ľudí sa napriek niektorým očakávaniam nielenže nestala hegemónom v rámci opozície, ale v tomto priestore zatiaľ nie je ani silným hráčom.

Namiesto toho, aby v predvolebných mesiacoch rozdávala karty, určovala témy a opozičnú stratégiu, ju tak čaká jeseň plná pozičných zápasov a existenčného boja o každého voliča. To je niečo, s čím zakladatelia Za ľudí asi celkom nepočítali.

Aj vyžarovanie pokojnej a konštruktívnej sily môže byť účinnou emóciou. Len jej základným predpokladom je práve tá sila. Zdieľať

Kiskovcom zatiaľ chýba momentum, ktoré by ich nakoplo. Ako boli pre Progresívne Slovensko prezidentské a európske voľby. Zdá sa, že masívnejšie sa im nedarí loviť ani medzi progresivistami, ani medzi konzervatívnejšími či protestnými voličmi. Na presnejšiu analýzu toho, prečo to tak je, ešte nie sú dáta. Z tých, ktoré sú verejne k dispozícii, v tejto chvíli vyplýva len to, že Za ľudí má najsilnejší potenciál najmä na východe Slovenska a medzi mladšími ročníkmi voličov. Za zatiaľ nie príliš ohurujúcimi preferenciami môžu, samozrejme, byť prirodzené a prozaické dôvody. Strana je na scéne ešte príliš krátko a voličom, ktorí v lete politiku príliš nesledujú, sa ešte nestihla dostať pod kožu.

Inzercia

V každom prípade, z doterajšieho verejného vyžarovania Kiskovej novej strany ide aj niečo varovné. Až príliš nápadne pripomína prezidentskú kampaň Roberta Mistríka. Bilbordov je veľa, ale emócií málo. Celé leto sme počúvali o Matovičovi, Trubanovi či Hlinovi. Jasné, kontext nebol vždy pozitívny, ale stále sa okolo nich niečo dialo. Okolo Kisku a jeho partie bolo viac-menej ticho. V dnešnej dobe emocionálnej politiky je pre stranu jedna vec ešte horšia, ako to, keď ju „hejtujú“. Keď nikoho nezaujíma a jej lídri nudia.

Niet sporu, že aj vyžarovanie pokojnej a konštruktívnej sily môže byť účinnou emóciou. Len jej základným predpokladom je práve tá sila.

Čaká nás určite zaujímavá jeseň, ktorá veľa napovie o tom, ako dopadnú voľby. Otvorených otázok je ešte veľa. Okrem toho, ako sa k záchrane parlamentného zastúpenia zmobilizujú maďarské strany či aranžmán, v ktorom do volieb pôjde antisystém, patrí k tým podstatným aj výtlak strany Za ľudí.

Pretože ak by pokračoval trend potácania sa okolo päťpercentnej hranice, bola by to pre Andreja Kisku nielen nie úplne dôstojná pozícia, ale mohla by byť aj zničujúca.

 

 

Odporúčame