Do Európy mieri ďalší Bush, chce byť tvrdý na Putina

USA by podľa prezidentského kandidáta mali poslať Ukrajine "obrannú vojenskú podporu", ako zvyčajne nazývajú zbrane a vojenské vybavenie.

Jeden z najvážnejších republikánskych kandidátov prezidentských volieb v USA plánuje zaviesť tvrdú líniu proti Vladimirovi Putinovi. Dnes začína niekoľkodňovú návštevu Európy, ktorá by to mala potvrdiť.

Bývalý guvernér Floridy Jeb Bush má v zásadovom postoji k Rusku rodinnú tradíciu - jeho otec George Bush prezidentoval v čase pádu Berlínskeho múra, brat George W. Bush zasa počas vojen v Afganistane a Iraku. Informuje o tom americký denník Wall Street Journal (WSJ).

Jeb Bush plánuje tento týždeň navštíviť Nemecko, Poľsko a Estónsko, v Nemecku má predniesť prejav na ekonomickom fóre CDU podobne ako kancelárka Angela Merkelová.

Silná ruka

Jeho zámerom je zjavne vybudovať si imidž tvrdého bojovníka za záujmy Američanov ešte predtým, ako budúci týždeň oficiálne ohlási svoj záujem o miesto republikánskeho kandidáta.

Kým Barack Obama a ďalší západní lídri už mesiace habkajú v tom, ako Putinovi jasne ukázať, kde sú hranice Ruska, Bush 3.0 má v tom pomerne jasno. USA by mali poslať Ukrajine "obrannú vojenskú podporu", ako povedal vo svojom prejave na pôde Chicagskej rady pre zahraničnú politiku. Američania tým zvyčajne myslia zbrane a vojenské vybavenie.

Od jeho prejavov v Nemecku, ale najmä v Poľsku a Estónsku, ktoré patria do tábora zástancov tvrdšieho postoja voči Rusku, bude možné odhadnúť, ako sa bude vyvíjať americká politika v prípade víťazstva republikánskeho kandidáta v roku 2016.

Republikánska kritika

Viacerí kandidáti obhajujú dodávky zbraní na Ukrajinu, Lindsey Graham z Južnej Karolíny napríklad tradične častuje Putina prívlastkom „Lupič“. Marco Rubio zasa navrhuje sériu krokov, ktoré by Rusko izolovali. Patrí medzi ne aj vstup Gruzínska, ktorého časť územia Rusko okupuje, do NATO.

K veci: Liberálka, Hispánec alebo ďalší Bush? Budúci prezident USA

Medzi časté návrhy patrí aj členstvo v NATO pre Ukrajinu, čo by určite prispelo k výraznému zostreniu vzťahov s Ruskom. Z rovnakého dôvodu sa Bushov brat George W. v roku 2008 v čase rusko-gruzínskej vojny rozhodol nedodávať zbrane do Gruzínska, píše WSJ.

Jeb Bush je k Putinovi často kritický, podľa jeho slov ho považuje za „bezohľadného pragmatika“. Okrem dodávaok zbraní na Ukrajinu sa vyslovuje aj za viac jednotiek NATO vo východnej Európe.

Peter Kremský

Ilustračné foto - TASR/AP

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo