Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
31. august 2019, 07:43

Greta Thunbergová demonštrovala spolu so stovkami mladých pred centrálou OSN

Greta Thunbergová demonštrovala spolu so stovkami mladých pred centrálou OSN

Švédska environmentálna aktivistka Greta Thunbergová. Foto - TASR/AP

Šestnásťročná Thunbergová do New Yorku dorazila v stredu po tom, ako sa preplavila cez Atlantický oceán na jachte s nulovými emisiami.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Mladá švédska environmentálna aktivistka Greta Thunbergová sa v piatok v New Yorku pripojila k stovkám ďalších tínedžerov, ktorí demonštrovali pred centrálou Organizácie Spojených národov. 

Šestnásťročná Thunbergová do New Yorku dorazila v stredu po tom, ako sa preplavila cez Atlantický oceán na jachte s nulovými emisiami, a piatková akcia bola prvou demonštráciou na pôde USA, do ktorej sa zapojila, informuje agentúra AFP. 

"Prestaňte popierať, že Zem umiera," skandovali stovky mladých demonštrantov, medzi ktorými sa našlo aj zopár detí vo veku šiestich rokov. Niektorí z nich boli na klimatickom proteste vôbec po prvý raz v živote, píše AFP. 

"Vedel som, že tu budú osobnosti ako Greta. Myslím, že je to dobrý nápad. Je treba niečo zmeniť," povedal 13-ročný Newyorčan Gabriel Kunin. "Keď sme zistili, že tu bude Greta, vedeli sme, že si to nemôžeme nechať ujsť. Ona je našou inšpiráciou," uviedla zase 17-ročná Atara Saundersová, ktorá na protest do New Yorku prišla z okolia Filadelfie. 

Inzercia

Samotná Thunbergová sa na proteste zdržala len krátko, pričom následne sa odobrala do OSN, kde sa stretla s predsedníčkou Valného zhromaždenia OSN Maríou Fernandou Espinosovou. Hovorca Espinosovej informoval, že aktivistka počas desaťminútového stretnutia žiadala o "činy a nie slová". 

Thunbergová začala protestovať vlani 20. augusta pred budovou švédskeho parlamentu a politikov svojej krajiny žiadala, aby urobili viac v boji proti klimatickým zmenám a zníženiu produkovaných emisií. Svojím štrajkom inšpirovala mladých ľudí v Európe aj inde vo svete k vlne protestov známych ako "Piatky za budúcnosť".

Thunbergová odmieta cestovať lietadlom, ktoré produkuje emisie. Do Spojených štátov sa tak plavila 15 dní na pretekárskej jachte Malizia II vybavenej solárnymi panelmi a vodnými turbínami, ktoré vyrábajú elektrickú energiu. Týmto spôsobom chcela dosiahnuť, aby jej cesta do USA nezanechala žiadnu tzv. uhlíkovú stopu.

Aktivistka uviedla, že ešte nemá premyslené, akým spôsobom sa vráti nazad do Európy. Počas svojho pobytu v USA sa má zúčastniť na klimatickom summite OSN v New Yorku (23. septembra) a tiež na protestoch za ochranu klímy (20. a 27. septembra).

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Prvá námestníčka generálneho prokurátora Viera Kováčiková trvá na stanovisku, že bývalá štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika Jankovská nespáchala skutky, ktoré sú jej kladené za vinu, ako verejný činiteľ. Kováčiková zároveň pripomína, že toto stanovisko nemá dosah na konanie dozorovej prokurátorky v kauze Búrka. (TASR)

pred 2 hodinami

Holandského cyklistu Fabia Jakobsena, ktorý mal pred týždňom hrozivý pád v úvodnej etape pretekov Okolo Poľska, by mali v stredu previezť z nemocnice v Sosnowci do rodnej krajiny. Jazdca tímu Deceuninck-Quickstep v piatok prebrali z kómy a jeho zdravotný stav sa každým dňom zlepšuje. (TASR)

pred 2 hodinami

Ministri zahraničných vecí členských krajín Európskej únie sa v piatok zídu na mimoriadnom zasadnutí, aby posúdili situáciu v Bielorusku, v Libanone a vo východnom Stredomorí. Na mimoriadne zasadnutie Rady EÚ o kríze v Bielorusku vyzvali v utorok ministri zahraničných vecí Lotyšska, Estónska, Fínska a Poľska. Z Varšavy predtým prišiel aj apel na mimoriadny summit EÚ o Bielorusku. (TASR)

pred 3 hodinami

V Litmanovej si počas uplynulého víkendu pripomenuli 30. výročie začiatku údajných zjavení Panny Márie. Ich pravosť je stále predmetom skúmania zo strany cirkvi. Prečítajte si archívny rozhovor s bývalým duchovným správcom pútnického miesta na hore Zvir Marcelom Pisiom, v ktorom hovorí aj o tom, že v Litmanovej sa zázraky nedejú na počkanie.

pred 3 hodinami

V Bielorusku zatkli niekoľko organizátorov protestov. V stredu, po tretej noci násilného zasahovania polície voči demonštrantom protestujúcim proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi. Jeden z organizátorov protestov, obyvateľ hlavného mesta Minsk, si prenajal izbu na 17. poschodí výškového Hotela Belarus a odtiaľ koordinoval akcie. Bieloruské úrady oznámili, že v prvú noc protestov po voľbách zadržali po celej krajine okolo 3000 protestujúcich. (TASR)

pred 3 hodinami

Lukáš Kyselica oficiálne končí vo funkcii štátneho tajomníka ministerstva vnútra. Návrh na jeho odvolanie schválila vláda. Kyselica sa rozhodol požiadať o uvoľnenie z funkcie štátneho tajomníka po zverejnení informácie, že počas volebnej kampane pred parlamentnými voľbami pôsobil vo Vojenskom spravodajstve. Po odchode z ministerstva sa plánuje vrátiť do Národnej rady ako poslanec. (TASR)