Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
31. august 2019, 07:38

Výskyt osýpok v Európe v prvom polroku 2019 prudko vzrástol, varuje WHO

Výskyt osýpok v Európe v prvom polroku 2019 prudko vzrástol, varuje WHO

Očkovanie detských pacientov proti osýpkam v Trebišove. Foto TASR - Roman Hanc

Od januára zaznamenali v 48 krajinách Európy 90-tisíc prípadov osýpok, pričom až 80 percent z nich sa vyskytlo v štyroch krajinách: v Rusku, Gruzínsku, Kazachstane a na Ukrajine.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Výskyt osýpok sa v Európe v prvej polovici roku 2019 prudko zvýšil, pričom až štyri európske štáty stratili status krajiny, kde bolo toto vysoko infekčné vírusové ochorenie odstránené.

Vyplýva to zo správy, ktorú vo štvrtok zverejnila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Informovalo o tom Rádio Slobodná Európa (RFE/RL).

Od januára zaznamenali v 48 krajinách Európy 90-tisíc prípadov osýpok, pričom až 80 percent z nich sa vyskytlo v štyroch krajinách: v Rusku, Gruzínsku, Kazachstane a na Ukrajine.

Ukrajina, ktorá sa na celkovom počte prípadov v týchto krajinách podieľa až 60 percentami, začala medzitým v tejto súvislosti už s ráznymi protiopatreniami. 

Podľa slov Siddhárthu Dattu z regionálnej kancelárie WHO v Európe zahŕňajú tieto opatrenia "očkovania v školách, ako aj vakcináciu brancov a zdravotníckych pracovníkov". 

Status krajiny, kde boli eliminované osýpky, by mali na základe údajov z roku 2018 stratiť aj Británia, Grécko, Albánsko a Česko.

Osýpky patria medzi mimoriadne nákazlivé ochorenia a rýchlo sa šíria vzduchom najmä medzi neočkovanými ľuďmi — stačí kýchnutie či zakašľanie. Spôsobujú časté komplikácie, ako sú zápaly priedušiek, pľúc i centrálneho nervového systému, ktoré môžu byť aj smrteľné. Najúčinnejším preventívnym opatrením proti nim je očkovanie.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Prvá námestníčka generálneho prokurátora Viera Kováčiková trvá na stanovisku, že bývalá štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika Jankovská nespáchala skutky, ktoré sú jej kladené za vinu, ako verejný činiteľ. Kováčiková zároveň pripomína, že toto stanovisko nemá dosah na konanie dozorovej prokurátorky v kauze Búrka. (TASR)

pred 3 hodinami

Holandského cyklistu Fabia Jakobsena, ktorý mal pred týždňom hrozivý pád v úvodnej etape pretekov Okolo Poľska, by mali v stredu previezť z nemocnice v Sosnowci do rodnej krajiny. Jazdca tímu Deceuninck-Quickstep v piatok prebrali z kómy a jeho zdravotný stav sa každým dňom zlepšuje. (TASR)

pred 3 hodinami

Ministri zahraničných vecí členských krajín Európskej únie sa v piatok zídu na mimoriadnom zasadnutí, aby posúdili situáciu v Bielorusku, v Libanone a vo východnom Stredomorí. Na mimoriadne zasadnutie Rady EÚ o kríze v Bielorusku vyzvali v utorok ministri zahraničných vecí Lotyšska, Estónska, Fínska a Poľska. Z Varšavy predtým prišiel aj apel na mimoriadny summit EÚ o Bielorusku. (TASR)

pred 3 hodinami

V Litmanovej si počas uplynulého víkendu pripomenuli 30. výročie začiatku údajných zjavení Panny Márie. Ich pravosť je stále predmetom skúmania zo strany cirkvi. Prečítajte si archívny rozhovor s bývalým duchovným správcom pútnického miesta na hore Zvir Marcelom Pisiom, v ktorom hovorí aj o tom, že v Litmanovej sa zázraky nedejú na počkanie.