Nemcov sa rodí najmenej na svete, potrebujú prisťahovalcov

Štúdia upozorňuje, že nízka pôrodnosť v Nemecku ohrozuje ekonomické postavenie a atraktivitu krajiny.

Nemecko má najnižšiu mieru pôrodnosti na celom svete. Podarilo sa mu nahradiť na tejto priečke dlhodobo posledné Japonsko. Počas rokov 2009 až 2013 sa na tisíc obyvateľov narodilo v priemere iba 8,28 dieťaťa ročne.

V Japonsku to bolo 8,36 dieťaťa, Portugalsko sa dostalo na hodnotu 8,92 a Taliansko na 9,16 dieťaťa na tisíc obyvateľov ročne. Výrazne vyššia pôrodnosť ako v Nemecku sa drží vo Francúzsku alebo Veľkej Británii, kde sa v priemere narodilo 12,7 dieťaťa na tisíc obyvateľov.

Na Slovensku sa miera pôrodnosti pohybuje okolo hodnoty 9 podobne ako v Maďarsku a ďalších okolitých krajinách s výnimkou Českej republiky a okolia Viedne.

Podľa údajov Eurostatu je výrazne vyššia v Bratislavskom kraji, kde sa rodí priemerne 14 detí na tisíc ľudí ročne, na východnom Slovensku je to 10 až 12, v ostatných regiónoch len okolo osem.

Výrazne vyššie údaje poskytujú najmä africké krajiny, najsilnejšiu pôrodnosť má Niger s 50 narodenými deťmi na tisíc obyvateľov ročne, nasledujú Mali a Čad. Vyplýva to zo štúdie Hamburg WeltWirtschaftsInstitut (HWWI) a audítorskej firmy BDO, ktorá vychádza z údajov Svetovej banky.

Málo pracujúcich

Štúdia upozorňuje, že nízka pôrodnosť v Nemecku ohrozuje ekonomické postavenie a atraktivitu krajiny. Podľa šéfa HWWI Henninga Vöpel sa podiel ľudí medzi 20. a 65. rokom života, teda schopných práce do roku 2030 zníži z terajších 61 na iba 54 percent.

To zhorší pracovný trh, ktorý je podľa neho základným pilierom pozície Nemecka ako ekonomickej veľmoci. „Bez silného trhu práce sa nám nepodarí natrvalo udržať si náskok pred konkurentmi,“ hovorí Arno Probst z BDO.

Podľa neho je nevyhnutným stabilizačným nástrojom príchod mladých odborníkov zo zahraničia, mala by sa zvýšiť aj zamestnanosť žien, čo podporí výkonnosť ekonomiky.

Prisťahovalci nestačia

Nemecko vlani podľa Destatisu zaznamenalo najvyššie prisťahovalectvo za dlhé roky, keď do krajiny pribudlo takmer pol milióna ľudí. Tri štvrtiny z nich pochádzajú z iných európskych krajín, najviac z Poľska, Rumunska, Bulharska a Talianska.

Napriek tomu sa v žiadnej inej hospodársky vyspelej krajine pomer práceschopného obyvateľstva neznižuje tak prudko ako v Nemecku. Podľa Probsta to zdraží výrobu, pretože dôsledkom bude, že v krajine budú naďalej stúpať nepriame náklady na prácu.

Peter Kremský

Ilustračné foto - TASR/AP

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo