Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
27. august 2019

Matovičova intuícia nesklamala, protesty netreba odkladať na jeseň

Matovič je opäť vo forme. Organizuje protesty a celé hodiny rozhorčene reční.
Matovičova intuícia nesklamala, protesty netreba odkladať na jeseň

FOTO – Pavol Kováč

Bez našich podporovateľov by tento článok nevznikol. Viac ako dve tretiny našich darcov nás podporujú pravidelne.

>>PRIDAJTE SA AJ VY.<<

Od rána do podvečera stál dva dni Igor Matovič a jeho ľudia pred ministerstvom spravodlivosti. Mikrofón si podávali medzi sebou a dookola rečnili. Najviac Igor Matovič, celé hodiny, aj v najväčšej horúčave, keď pred ním postávalo iba pár ľudí. Bol to taký niekoľkohodinový stand-up. Matovičovci ohlásili, že chcú teraz protestovať každý deň od piatej poobede, dokým bude Monika Jankovská vo funkcii. Matovičovci využili správne to, že hnev ľudí ležal na ulici. Zodvihli ho.

Toto Igor Matovič naozaj vie a v tejto úlohe protestujúceho, burcujúceho vodcu je presvedčivý. V ľuďoch po Kočnerovej Threeme rastie rozhorčenie, hnev, zlosť. Opäť bola prekročená nejaká hranica toho, čo sme si ešte v slovenskej politike vedeli predstaviť. A ľudia majú opäť potrebu svoj hnev aj zdieľať a ventilovať svoju frustráciu. Nie až na jeseň, nie na nejaké výročie, ale práve teraz, keď rozhorčenie z Kočnerovej Threemy vrcholí.

Iste, pred ministerstvom neboli davy, počas dňa sa tam však vystriedalo dosť ľudí, ktorí postáli, popočúvali, vzali si od usporiadateľov vodu, jablko či vtipnú nálepku s opicou, ktorá drží v ruke mobil, a výzvou Opička dole. Matovič tu ostal aj v horúčavách a rečnil, aj keď už naňho nemierili kamery a ľudí bolo pomenej. Ale zároveň vedel, že cez živý prenos na fejsbúku ho sledujú desiatky, stovky ľudí. A aj lajkujú.

Igor Matovič má špecifický talent a politickú intuíciu na to, kedy treba ísť do ulíc. Za tie roky svoj talent ešte rozvinul. Vie rečniť tak, že to nenudí, vie nájsť tie slová, ktoré nahnevaní ľudia chcú počuť. Napriek tvrdému trnavskému prízvuku má cit pre jazyk a skratku. Napríklad keď teraz používa slovo don, teda don Fico, don Kaliňák, don Bödör, don Kočner, don Bašternák...

A vie, že teraz môže paradoxne aj na schodoch pred ministerstvom spravodlivosti a Najvyššieho súdu hovoriť, že don Fico je otrokom mafie, že celý Smer je dnes mafia, že Bödörovci sprivatizovali políciu. A že to tu celé ovláda a rozkráda mafia, aj preto štát nemá peniaze, zadlžuje sa, kolabuje a ľudia umierajú zbytočne v podvyživených nemocniciach. Nikto ho za tieto slová nepošle pred súd, hoci to opakuje to niekoľkokrát za deň. Rovno pod oknami ministra spravodlivosti. Moc je v defenzíve, nemá silu brániť sa a Matovič si to vychutnáva.

Hnev ľudí ležal na ulici, Igor Matovič ho zodvihol. Zdieľať

Keď sa Igor Matovič pokúša byť konštruktívnym spájateľom opozície, keď sa tvári, že má naozajstnú stranu, keď organizuje kresťanské platformy, nie je v úlohe, ktorá sa mu dá uveriť. A málokto si ho vie predstaviť vo vláde, problémom môže byť dokonca aj ako súčasť vládnej koalície. Ale s mikrofónom či megafónom v ruke je opäť v životnej forme. Tak ako v časoch, keď sa chodilo protestovať pred Bonaparte.

Odkaz od redakcie POSTOJA: Potrebujeme vás!

Články na Postoji nie sú spoplatnené, aby ich mohlo čítať čo najviac ľudí. Vznikajú najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od čitateľov, ľudí, ako ste vy. Budeme si veľmi vážiť, ak nás budete podporovať. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe článkov, ako je tento. 

Ďakujeme!

Inzercia

 

Matovič síce na svojom proteste pred ministerstvom veľkoryso privítal aj iných politikov z opozície. Ponúkol im aj mikrofón. Ale boli tu ako štatisti. A niektorí ani neprišli, lebo Matovič. Alojz Hlina, ktorý tiež dokáže byť silný v podobných akciách, má teraz vopred naplánovaný program po Slovensku. Určite by si takýto protest užil, ale mení sa už na seriózneho politika, chodí v lete najmä po vidieku, po púťach, po jarmokoch, po zabudnutých regiónoch. A, samozrejme, Matovič mu to hneď aj vyhodil na oči (nemenovane), že si užíva dovolenku po horách. A Hlina na fejsbúku hneď skritizoval Matoviča, že „zase je to len o tom, že Ja, Ja, Ja...“ No chlapci sa trochu poprekárali a ponaťahovali.

V tých protestoch však zďaleka nešlo iba o Jankovskú či smerácku mafiu. Mnoho ľudí prišlo na protest kvôli vlastným problémom. Dúfali, že ich niekto vypočuje. Akýsi pán tu sedel s transparentom proti OÚ v Kútoch, ďalšia pani z Liptova hovorila ľuďom okolo seba o svojich problémoch so starostom. Iný muž, bezdomovec, líčil svoj osud dieťaťa z detského domova. Mladý muž odkiaľsi z východu chcel hovoriť o tom, ako si doma nemôže nájsť prácu.

Keď ste sa s nimi pustili do reči, zistili ste, že mnohí ani netušia, kto je Monika Jankovská. Prišli za Matovičom dúfajúc, že bude riešiť ich problém. Alebo že ich aspoň niekto vypočuje. To je pri podobných protestoch vždy tak a Igor Matovič to dobre vie. Mal preto pripravených spolupracovníkov, ktorí empaticky nastavili ucho. Vypočuť, prejaviť spoluúčasť, ľútosť, prípadne poskytnúť radu, to sa ráta.

Týchto voličov ťažko získa Progresívne Slovensko či Kiskova strana. Zdieľať

Kto sledoval Matovičov protest na sociálnej sieti a pozeral jedným okom aj diskusiu, ktorá pri tom bežala, mohol zaregistrovať jednu zaujímavú vec: Nejaký človek sa sklamane pýtal: A kde je Kotleba? Iný zas: Čo robí ĽSNS? Boli to zrejme ľudia, ktorí kedysi volili kotlebovcov. Ktosi tam nahnevane poznamenal, že Kotleba je teraz v Egypte na dovolenke. Takže nielen Jankovská dovolenkuje.

Týchto voličov sklamaných z Kotlebu ťažko odláka Progresívne Slovensko, pre ktoré sú takéto akcie pod úroveň. Ani Kiskova strana ich zatiaľ nemá potenciál získať, lebo má dosť starostí sama so sebou. Ale Igor Matovič tento potenciál osloviť nahnevaných ešte stále má. Ak sa bude pred voľbami takto aktivizovať, môže získať aj nejakých sklamaných Kotlebových voličov. Nie tých pravoverných, ktorí chcú rúcať celý demokratický systém, ale tých rozhorčených, frustrovaných, ktorí Kotlebu volili z protestu, hnevu, zlosti. Je to jeho veľká šanca a možno aj jeho jediná, keďže percentá OĽaNO sú na kritickej úrovni. A v tomto by mohol urobiť aj kus užitočnej práce.

 

 

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva