Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
26. august 2019

Pellegrini tuší, že kauza Jankovská môže byť úderom na solar

V dianí okolo štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti hrajú politici Smeru zatiaľ mŕtveho chrobáka.
Pellegrini tuší, že kauza Jankovská môže byť úderom na solar

Foto: TASR/Martin Baumann

Ako už ráno napísal kolega Fero Múčka, okolo dovolenkujúcej štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej bude dnes celý deň rušno.

Na jej odchod z funkcie už nevyzývajú Igor Matovič a ďalší opoziční politici, ale urobila tak aj prezidentka Zuzana Čaputová. „Pokiaľ majú orgány činné v trestnom konaní dôvod zaujímať sa o komunikáciu štátnej tajomníčky s podozrivým z objednávky vraždy a obžalovaným z iných trestných činov, je neobhájiteľné naďalej zotrvávať v jednej z najvyšších pozícií na ministerstve spravodlivosti,“ povedala prezidentka vo svojom vyhlásení.

Na to už museli reagovať aj politici Smeru. Najskôr šéf ústavnoprávneho výboru parlamentu Robert Madej a po ňom aj premiér Peter Pellegrini.

Obidvaja povedali, že treba počkať na ďalšie informácie a žiadny návrh na jej odvolanie zo Smeru zatiaľ nepríde. Premiér však zašiel o niečo ďalej a pomerne jasne načrtol ním preferovaný scenár riešenia celej záležitosti. Tým je, aby Jankovská odstúpila sama. Presne to formuloval tak, že je na jej zvážení, či medializácia komunikácie s Kočnerom pomáha jej osobe a strane, ktorá ju nominovala.

Premiér Pellegrinni teda dobre vie, čo by v tejto chvíli bolo treba politicky urobiť. Na to, aby v Smere presadil Jankovskej odvolanie, však nemá silu, a tak skúša tlak zboku.

Ak sú informácie o masívnej komunikácii Moniky Jankovskej s Kočnerom pravdivé, bola by to zatiaľ najvážnejšia vec z celej kauzy Threema. Zdieľať

Ak sú totiž informácie o masívnej komunikácii Moniky Jankovskej s Kočnerom pravdivé, bola by to zatiaľ najvážnejšia vec z celej kauzy Threema. Už by sa to nedalo odbiť ako Kočnerove chvastúnske reči o Kaliňákovi, ktorý riešil, ale nič nevyriešil, o vnímavom Bélovi Bugárovi či o chystanej návšteve Roberta Fica v jeho kancelárii.

Inzercia

Pričom viaceré okolnosti, ako zhabanie Jankovskej mobilu políciou v rámci vyšetrovania podozrení z korupcie či zneužitia právomoci verejného činiteľa, nasvedčujú tomu, že tieto informácie treba brať vážne. Aj napriek tomu, že štátna tajomníčka ich sebavedomo odmieta.

Ak by sa teda komunikácia medzi Kočnerom a Jankovskou potvrdila, pre Smer by to bol úder na solar. Jankovská je v ich farbách už dlho, kandidovala za Smer do parlamentu, táto strana ju nominovala na ministerstvo spravodlivosti a Robert Fico ju osobne pretláčal do Súdnej rady. Ak by sa navyše ukázalo, že s Kočnerom riešila politiku a justičné záležitosti, bola by to pre stranu väčšia katastrofa ako Vadala.

Na jeseň si pritom Ficova strana naplánovala presadenie ďalších sociálnych opatrení spolu s masívnou pozitívnou kampaňou. Táto stratégia im smerom k voličom doteraz vždy fungovala. V stoke, ktorá by sa na nás po potvrdení Kočnerových písačiek s Jankovskou vyliala, by sa však spoľahlivo utopili nielen sociálne balíčky, ale s nimi aj precízne pripravený smerácky predvolebný komunikačný plán.

Tomu by, samozrejme, nezabránilo, ani keby bola Jankovská odvolaná hneď dnes. Ale taktika držať ju vo funkcii tak dlho, pokiaľ sa dá, znamená istotu, že v prípade potvrdenia jej toxickosti sa politické škody znásobia. Spomeňme si na niekdajšiu šéfku FNM Annu Bubeníkovú, ktorú SDKÚ hájila ešte aj vtedy, keď už všetci čítali Gorilu.

To, že najsilnejšia vládna strana odmieta v Jankovskej kauze konať, môže teda znamenať dve veci. Buď sú si istí tým, že štátna tajomníčka je čistá ako ľalia, čomu však dnešné Pellegriniho vyhlásenie celkom nenasvedčuje. Alebo sú presvedčení, že v očiach tvrdého jadra ich voličov im už nemôže uškodiť naozaj nič.

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Vraciam sa domov do KDH

Vraciam sa domov do KDH

S primátorom Trenčína Richardom Rybníčkom o jeho plánoch na reformu verejnej správy aj o tom, prečo je pre neho dôležitejšia než kreslo v parlamente.

Jankovskej pondeloček

Jankovskej pondeloček

Zuzana Čaputová sa dnes prvý raz pokúsi prekročiť tieň formálneho prezidenta a Peter Pellegrini bude hľadať spôsob, ako to otočiť proti Robertovi Ficovi.