Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
26. august 2019

Jankovskej pondeloček

Zuzana Čaputová sa dnes prvý raz pokúsi prekročiť tieň formálneho prezidenta a Peter Pellegrini bude hľadať spôsob, ako to otočiť proti Robertovi Ficovi.
Jankovskej pondeloček

Štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská prichádza na rokovanie vlády SR 27. februára 2019 v Bratislave. FOTO TASR – Martin Baumann

Bez našich podporovateľov by tento článok nevznikol. Viac ako dve tretiny našich darcov nás podporujú pravidelne.

>>PRIDAJTE SA AJ VY.<<

 

Hoci štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská odišla pod tlakom udalostí na ultra last minute dovolenku, čakajú ju vzrušujúce pracovné dni.

Koncom minulého týždňa zhabala polícia telefóny niekoľkým sudcom a aj Jankovskej. Podľa Kočnerovej definície malo ísť o jeho opičku, teraz sa toto skutkové tvrdenie bude preverovať.

Iste, bolo by veľkým prekvapením, ak by sa priamo v Jankovskej mobile našli stopy po Kočnerovi. Ak by sa tak stalo, mala by odstúpiť už pre svoju nekompetentnosť. Nikto pri zmysloch, kto bol niekedy s Kočnerom v kontakte, už nevlastní žiadne zariadenie, ktorým prebiehala komunikácia.

No ak komunikácia medzi Kočnerom a Jankovskou existovala, je veľmi pravdepodobné, že to napokon nejakým spôsobom vypláva na povrch. Zamedziť tomu nedokázal ani prvý námestník generálneho prokurátora Peter Šufliarsky.

Aj vďaka Kočnerovi. Ten si bol vedomý toho, že jeho toxicita a obava z vyzradenia vzťahov s ním boli najsilnejšie nástroje, ktoré mal na svoju obranu. A preto si dôkazy vzťahov uchovával.

Ochota prokuratúry takto represívne zasiahnuť proti štátnej tajomníčke tiež napovedá, že sú si svojím zákrokom voči nej istí.

Pellegriniho postup

Toto všetko si veľmi dobre uvedomuje aj Peter Pellegrini. No táto situácia, hoci navonok ošemetná, ho dostáva opäť na koňa. Jankovská je presne ten typ nominácie ficovského systému, voči ktorému sa premiér dokáže ľahko vyhraniť a ešte na tom aj bodovať. 

Čím viac problémov u Ficových ľudí, tým lepšie pre Pellegriniho a jeho ambíciu získať výraznejšiu kontrolu nad stranou pred parlamentnými voľbami. Zdieľať

Kompetentnosťou nezaujímavá, politickou šikovnosťou podpriemerná, pre voličov indiferentná až nesympatická, politickým krytím slabá. Ideálny kandidát na to, aby sa Pellegrini na jej odvolávaní opäť pokúsil štylizovať do podoby smeroreformistu. A o ďalší kúsok sa posunul od Fica a o pár centimetrov k sebe pritiahol stranícke štruktúry, ktoré väčšinovo kontroluje Robert Fico.

Čím viac problémov u Ficových ľudí, tým lepšie pre Pellegriniho a jeho ambíciu získať výraznejšiu kontrolu nad stranou pred parlamentnými voľbami.

Inzercia

Odkaz od redakcie POSTOJA: Potrebujeme vás!

Články na Postoji nie sú spoplatnené, aby ich mohlo čítať čo najviac ľudí. Vznikajú najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od čitateľov, ľudí, ako ste vy. Budeme si veľmi vážiť, ak nás budete podporovať. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe článkov, ako je tento. 

Ďakujeme!

 

 

V prvom kroku sa od svojej štátnej tajomníčky, prirodzene, dištancovať nemohol, no jeho podpora vyznela formálne. Tak, aby mu nik nemohol hovoriť, že sa zastával Kočnerovej „opičky“.

Čaputovej premiéra

Jankovskej pondeloček sa dnes vystupňuje už tesne pred obedom, keď sa pred kamery postaví prezidentka Zuzana Čaputová. Bude to prvý raz, čo z vlastného popudu zasiahne do reálnej vnútropolitickej hry.

Zvoliť si môže buď abstraktnejší tón, do ktorého zahrnie všetko a nič, alebo bude mať konkrétnejšie narážky. Tým by provokovala Roberta Fica opäť vyraziť do protiútoku, no ten by tým veľa nezískal. Čaputová ešte nie je ako Andrej Kiska pred rokom, keď ho už voliči Smeru nemuseli a Robert Fico útokmi na neho dokázal hecovať svoj tábor.

Čaputová sa dnes prvý raz pokúsi prekročiť tieň formálneho prezidenta a Peter Pellegrini to bude chcieť využiť vo svoj prospech v pozičnej hre voči Ficovi.

 

Odporúčame