Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. august 2019, 09:36

O reforme nemocníc má hovoriť Koaličná rada, SNS je prekvapená nezhodami v Smere

O reforme nemocníc má hovoriť Koaličná rada, SNS je prekvapená nezhodami v Smere

FOTO TASR - Martin Baumann

SNS verí, že si Smer a jeho nominantka ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská vyriešia svoje rozdielne postoje k reforme.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Most-Híd trvá na premyslenej a obsiahlej reforme nemocníc, do Ústavy ju však nechce. SNS opakuje, že rušenie nemocníc odmieta. O reforme, ktorú vláda zatiaľ neschválila, má hovoriť Koaličná rada.

SNS verí, že si Smer a jeho nominantka ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská vyriešia svoje rozdielne postoje k reforme. Vyplýva to z vyjadrení strán. 

SNS je prekvapená nejednotným postojom ministerky zdravotníctva a Smeru. "Veríme, že to vzájomne vyriešia, aby na Koaličnej rade bolo jasne prezentované, či Smer stojí za týmto návrhom. Takáto situácia ešte nevznikla. SNS rešpektuje Smer ako koaličného partnera. Dôležité je, ako sa vyjadrí na Koaličnej rade. SNS je od začiatku proti rušeniu nemocníc a oddelení," uviedla hovorkyňa SNS Zuzana Škopcová. 

Rokovať chce aj Most-Híd. “Z predchádzajúcich vyjadrení Mosta-Híd je jasné, že premyslenú a obsiahlu reformu nemocníc, ktorá občanom prinesie kvalitnú zdravotnú starostlivosť, strana považuje za potrebnú. Táto zmena však podľa predstaviteľov strany do ústavy nepatrí. Teraz, keď sa ministerka Kalavská vrátila k pôvodnému zámeru rezortu, a stratifikácia prichádza do NR SR formou bežného zákona, s koaličnými partnermi budeme rokovať o tejto možnosti," povedala hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár. 

Opozičné hnutie Sme rodina vládnu koalíciu za situáciu okolo reformy nemocníc kritizuje. "Vláda sa zľakla a kľučkuje. Pre naše hnutie je neprijateľné, aby sa výsostne odborná téma, akou je určite stratifikácia nemocníc, stala nástrojom nechutného politického súboja vo vnútri Smeru, do ktorého sa jeho predseda snaží zatiahnuť najmä opozíciu. Je to hanba, nech sa na to pozeráme z akéhokoľvek uhla pohľadu. Pri tejto vláde nás však už nič neprekvapí," informoval tlačový odbor hnutia.

Fico: Stalo sa, na čom sme sa dohodli

Rozhodnutie ministerky Kalavskej vypustiť zo zákona časti o stratifikácii, ktoré oznámila v stredu po rokovaní vlády, líder Smeru privítal. "Ja som včerajšie rozhodnutie privítal, lebo čo nie je dobre pripravené, na čom nie je dohoda, nejde do parlamentu," povedal dnes novinárom Fico.

Inzercia

Podľa jeho slov postup konzultoval s premiérom Pellegrinim ešte pred rokovaním vlády. "Stalo sa presne to, na čom sme sa dohodli, že v zákone sa vypustia ustanovania o samotnej stratifikácii," uviedol Fico s tým, že od ministerky Kalavskej teraz očakáva, že bude hľadať podporu aj u iných strán. Na otázku, či sa s ňou k téme ešte stretne, odvetil: "Preberal som to s ňou už dvakrát, ale je to sympatická žena, veľmi rád ju uvidím."

Vláda zatiaľ reformu zdravotníctva, tzv. stratifikáciu, neschválila. Téma reformy však uzatvorená nie je. Kalavská sa ešte má pokúsiť nájsť široký konsenzus s politickými stranami, ktorý je nevyhnutný na prijatie takejto reformy. Čas má do konca septembra. Ministerka návrh reformy pôvodne predložila ako novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. 

Predseda strany Smeru dal šéfke rezortu podmienku, že takáto zmena sa musí realizovať formou ústavného zákona. Kalavská povedala, že to neurobí, predložila pôvodný návrh. Fico Kalavskej tiež odkázal, že ak jej návrh neprejde, mala by uvažovať nad svojou politickou budúcnosťou, a zopakoval, že Smer-SD reformu v podobe obyčajného zákona nepodporí. 

 

 

 

Dnes treba vedieť

pred 56 minútami

Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi v slovenskej zbierke pre Libanon vyzbierala doteraz vyše 50 000 eur. Slováci, ktorí sa do výzvy zapojili, tak doteraz pomohli viac ako 1 000 rodinám bez strechy nad hlavou. Zbierka stále pokračuje.

pred 2 hodinami

Bieloruský futbalový reprezentant Nikolaj Signevič, hráč Ferencvárosu Budapešť, podporil protesty v Minsku. Na svojom instagramovom profile zverejnil fotografiu, ktorá vznikla počas protestov, a napísal: „Som hrdý!“