Prezidentka Čaputová pokračuje v návšteve Nemecka

Prezidentka Čaputová pokračuje v návšteve Nemecka

Prezidentka Čaputová položila kytice k pamätníku Bielych krížov na pamiatku obetí, ktoré zahynuli pri pokuse o prekročenie Berlínskeho múru. FOTO TASR - Martin Baumann

Návšteva slovenskej prezidentky sa koná v čase 51. výročia vstupu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Prezidentka Zuzana Čaputová pokračuje vo štvrtok v dvojdňovej návšteve Nemecka.

Doobeda ju čaká rozhovor pre nemecký týždenník Der Spiegel. Následne navštívi múzeum, ktoré približuje fungovanie Ministerstva pre štátnu bezpečnosť (Stasi) v čase, keď bol Berlín rozdelený na východný a západný. Do vlasti sa vráti v poobedňajších ných hodinách.

Čaputová sa v stredu v Berlíne stretla s nemeckým náprotivkom Frankom-Walterom Steinmeierom. Podľa jeho slov sú si Slovensko a Nemecko najbližšie za posledné desaťročia. Ocenil zvolenie Čaputovej do úradu. Považuje ho za dôkaz toho, že nádeje spred 30 rokov, keď padol Berlínsky múr, sú stále živé.

Slovenská prezidentka rokovala aj s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Okrem situácie na slovenskej politickej scéne sa Merkelová zaujímala aj o vyšetrovanie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Čaputová jej podľa svojich slov povedala, že vyšetrovanie je nezávislé a zodpovedné.

Návšteva sa koná v čase 51. výročia vstupu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa. S inváziou začali v noci z 20. na 21. augusta 1968. Prezidentkina návšteva preto nesie aj odkaz boja za slobodu. V tomto duchu položila kyticu k pamätníku Bielych krížov na znak úcty k pamiatke všetkých, ktorí zahynuli pri pokuse o prekročenie Berlínskeho múru. Ten bol najznámejším symbolom studenej vojny a rozdelenia Berlína, Nemecka a celej Európy.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo