Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. august 2019, 12:44

Vašečka to skúša znovu, opäť predložil návrh na obmedzenie potratov

Vašečka to skúša znovu, opäť predložil návrh na obmedzenie potratov

Richard Vašečka. Foto: TASR - Marko Erd

Za Vašečkov návrh hlasovalo vo februári 46 poslancov.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Poslanec parlamentu Richard Vašečka z Kresťanskej únie dnes opätovne predložil návrh zákona na ochranu života nenarodených detí.

Tento zákon by podľa neho zabránil bezdôvodným umelým potratom a zachránil by život až 80 percentám nenarodených detí.

„Súčasný komunistický zákon absolútne nereflektuje ľudský a medicínsky pokrok, ktorý sa udial za posledné desaťročia. Drvivá väčšina spoločnosti sa zhodne na tom, že potrat nie je dobré riešenie a mal by byť dovolený len z veľmi vážnych dôvodov. Preto je najvyšší čas urobiť reálne kroky na zlepšenie ochrany života nenarodených detí a nielen nejaké kozmetické úpravy,“ uviedol poslanec v tlačovom vyhlásení.

Parlament už o Vašečkovom zákone o obmedzení potratov hlasoval vo februári. Novela, ktorá navrhovala poľský model úpravy potratov u nás, získala podporu 46 poslancov zo 122 prítomných, proti hlasovalo 31 poslancov, zdržalo sa 40.

Legislatívny návrh opisuje štyri vážne situácie, v ktorých by bolo možné potrat podstúpiť. 

Prvým je prípad, keď ide o zákroky a liečbu potrebnú na záchranu života matky. Druhým prípadom je vážne a trvalé poškodenie zdravia ženy. Ďalej sa umožňuje potrat v prípade tehotenstva vzniknutého na základe nahláseného trestného činu, napríklad znásilnenia. A nakoniec ide o ťažké a preukázateľné poškodenie zdravia dieťaťa.

„Osobne som proti každému umelému potratu. Znenie návrhu zákona preto považujem za ťažký kompromis. Po jeho prijatí by sme však oproti súčasnému absolútne nevyhovujúcemu stavu zachránili už v roku 2020 tisíce bijúcich srdiečok,“ doplnil poslanec. 

Inzercia

Vašečka nesúhlasí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a premiérom Petrom Pellegrinim, ktorí považujú súčasný potratový zákon za vyhovujúci.

„Existuje zásadná spoločenská objednávka na obmedzenie umelého potratu. Jej jasným znakom sú Pochody za život, ktoré sa radia medzi najväčšie verejné zhromaždenia v modernej histórii Slovenska. Náš návrh zákona je odpoveďou na túto objednávku, s túžbou ju v čo najvyššej možnej miere naplniť,“ dodal. 

Pôvodne sa očakávalo, že na jeseň sa bude parlament zaoberať návrhom na sprísnenie potratovej legislatívy z dielne koaličného Smeru a SNS. Minulý týždeň Postoj informoval, že z týchto plánov zišlo. Predseda Smeru Robert Fico aj šéf SNS Andrej Danko neskôr potvrdili, že ich strany žiadny návrh týkajúci sa interrupcií nepredložia. 

„Nemožno vylúčiť, že s takýmto návrhom prídu predstavitelia iných strán, a vtedy platí zásada, že pri etických otázkach majú poslanci strany Smer-SD voľnosť pri hlasovaní," povedal Fico pred týždňom s dôvetkom, že osobne je proti obmedzeniu práva žien slobodne sa rozhodnúť. 

Voľnú ruku mali poslanci Smeru aj pri februárovom hlasovaní o Vašečkovej novele, tú podporili šiesti poslanci Smeru.

 

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Slovenskí futsalisti remizovali vo svojom druhom zápase na majstrovstvách Európy v Holandsku s Poľskom 2:2. Slovenský nováčik na šampionáte zaknihoval historický zisk bodu a živí šancu na postup do štvrťfinále. Zabojuje oň vo svojom treťom zápase základnej C-skupiny v sobotu 29. januára s Chorvátskom v Groningene. (tasr)

pred 3 hodinami

„Čím je viac pozitívnych, tým máme viac prípadov bizarných efektov prekonania covidu. Napríklad stratu čuchu, keď ho človek úplne stratí. Mnohí si ani neuvedomujú, že hľadanie si partnera a sexualita sú veľmi závislé práve od čuchu. Ľudia bez čuchu majú problém nájsť si partnera, problém fungovať s ním a strácajú aj pôžitok z jedla,“ hovorí otorinlaryngológ Pavol Šurda, ktorý pôsobí v nemocnici v Londýne.

pred 3 hodinami

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva