Loď s vyše 100 migrantmi na palube odmietla ponuku Španielska na zakotvenie

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Loď s vyše 100 migrantmi na palube odmietla ponuku Španielska na zakotvenie

Španielska humanitárna loď Open Arms. Foto: TASR/AP

Organizácia podľa hovorkyne ponuku neprijme, pretože nechce ohroziť pasažierov a ani posádku. Taliansko im vylodenie okrem detí zakázalo.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Organizácia Proactiva Open Arms odmietla v nedeľu návrh Španielskej vlády, ktorá jej lodi s vyše 100 migrantmi na palube ponúkla možnosť zakotviť v španielskom prístave Algeciras. Informoval o tom na svojej webovej stránke denník El Periódico de Catalunya.

Organizácia podľa hovorkyne ponuku neprijme, pretože nechce ohroziť pasažierov a ani posádku. Na lodi je stav núdze a nemôže podstúpiť ďalších šesť dní plavby.

Plavidlo Open Arms, ktoré už viac ako dva týždne hľadá bezpečný prístav, sa nachádza pri pobreží talianskeho ostrova Lampedusa. Talianske úrady mu však odmietajú povoliť vylodenie. Loď migrantov zachránila v oblasti Stredozemného mora začiatkom augusta.

Španielska vláda lodi v nedeľu ponúkla možnosť zakotviť v prístave Algeciras v regióne Andalúzia v juhozápadnej časti Španielska. Úrad španielskeho premiéra Pedra Sáncheza vo vyhlásení ako dôvody uviedol "núdzovú situáciu" na palube lode a "nepochopiteľnú reakciu talianskych úradov".

Taliansky minister vnútra Matteo Salvini v sobotu povolil 27 maloletým migrantom bez sprievodu opustiť loď a vo štvrtok dostali povolenie na vylodenie z "psychologických" dôvodov piati migranti a ďalší štyria, ktorí sú ich rodinnými príslušníkmi.

Šéf organizácie Proactiva Open Arms Óscar Camps v sobotu na Twitteri oznámil, že podmienky na palube lode sú "neudržateľné" a medzi pasažiermi sa vyskytujú "bitky a hádky".

Francúzske ministerstvo vnútra v nedeľu uviedlo, že Francúzsko je pripravené prijať z lode 40 migrantov, ktorí spĺňajú kritéria na získane štatútu utečenca.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo