Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. august 2019, 12:35

Scholz: Úrokové sadzby ECB zostanú veľmi nízke niekoľko nasledujúcich rokov

Scholz: Úrokové sadzby ECB zostanú veľmi nízke niekoľko nasledujúcich rokov

Nemecký minister financií Olaf Scholz. Foto: TASR/AP

Nemecký minister financií poznamenal, že menová politika centrálnych bánk na celom svete vrátane ECB je v súčasnosti uvoľnená.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Nemecký minister financií Olaf Scholz očakáva, že úrokové sadzby Európskej centrálnej banky (ECB) zostanú veľmi nízke počas niekoľkých nasledujúcich rokov. Vyhlásil to v sobotu (17. 8.) počas dňa otvorených dverí na ministerstve financií.

Podľa neho by firmy mali využiť príležitosť takmer nulových nákladov na pôžičky na investície v súkromnom sektore.

ECB už avizovala ďalšie stimuly na podporu hospodárstva eurozóny. Banka dúfa, že zastaví špirálu, ktorá by mohla viesť k recesii hospodárstva.

Na otázku jedného z návštevníkov o jeho názore na zvýšenie úrokových sadzieb Scholz odpovedal, že podľa neho k tomu nedôjde niekoľko nasledujúcich rokov. Nemecký minister poznamenal, že menová politika centrálnych bánk na celom svete vrátane ECB je v súčasnosti uvoľnená.

„Želal by som si viac investícií v súkromnom sektore,“ povedal Scholz a poukázal na oveľa väčšiu ochotu spoločností a investorov v Spojených štátoch vložiť peniaze do nových projektov alebo podnikateľských nápadov.

Na otázku mladšieho návštevníka počas panelovej diskusie na ministerstve financií, či má dobrý investičný tip v časoch nulových úrokových sadzieb, sa Scholz zasmial a uviedol, že podľa zákona mu pravdepodobne také poradenstvo nie je dovolené. „Len to nerobte ako ja. Jednoducho som ich dal na svoj sporiaci účet,“ dodal.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami
pred 7 hodinami

Prepad HDP v 19-člennej eurozóne bude v tomto roku horší, ako sa očakávalo – na úrovni 8,7 %. Vyplýva to z letných ekonomických prognóz, ktoré v utorok predstavila Európska komisia. Exekutíva EÚ ešte v máji, v rámci svojich jarných prognóz, predpovedala pre eurozónu pokles o 7,7 %. (TASR)

pred 7 hodinami

Pred pár dňami sa na YouTube objavil nový hodinový videorozhovor s Thomasom Sowellom, pozoruhodným konzervatívnym mysliteľom, o ktorom sme písali len nedávno. Čerstvý deväťdesiatnik v ňom predstavuje svoju novú knihu o fenoméne takzvaných „charter schools“, flexibilných škôl, v ktorých americký ekonóm vidí potenciál na prekonanie vzdelávacej priepasti medzi bielymi, čiernymi a hispánskymi žiakmi v USA. 

pred 8 hodinami

Za odvolanie predsedu parlamentu Borisa Kollára hlasovali aj koaliční poslanci Miroslav Kollár a Ján Benčík (obaja Za ľudí). Poslanecký klub Za ľudí pritom avizoval, že sa na hlasovaní nezúčastní. Za odvolanie Kollára hlasovalo päť poslancov. (TASR)

pred 8 hodinami

Počet úmrtí na koronavírus presiahol v Európe 200-tisíc. Vyše dve tretiny zaznamenaných mŕtvych pripadajú na štyri štáty – Britániu, Taliansko, Francúzsko a Španielsko. Celkovo sa koronavírusom nakazilo 2 751 606 ľudí po celej Európe. (TASR)

pred 8 hodinami

Prezidentka Zuzana Čaputová prijala ministra životného prostredia Jána Budaja. Pri starých environmentálnych záťažiach, ktorých je na Slovensku až dvetisíc, je problémom vymožiteľnosť práva a utajovanie geologických správ a posudkov, konštatovali po stretnutí. (TASR)