Chromík o životných partnerstvách: Najprv nech ukážu 900-tisíc podpisov

Neziskovky z platformy Životné partnerstvo nepresvedčili ľudí vo februárovom referende o rodine, tvrdí hovorca Aliancie za rodinu Anton Chromík. „Až keď táto iniciatíva nazbiera 900-tisíc podpisov, môžeme začať celospoločenskú diskusiu ako rovnocenní partneri,“ uviedol v reakcii na vznik platformy, ktorá chce presadiť inštitút životných partnerstiev.

Chromík vo vyjadrení pripomenul, že organizátori kampane priznali jej financovanie zo zahraničia z Nadácie otvorenej spoločnosti a cez nórske fondy, teda z peňazí nórskych daňových poplatníkov. „Na Slovensku sa vieme rozhodnúť sami a nepotrebujeme vynucovanú zmenu zo zahraničia od bohatých korporácií či presadzovanie záujmov iných štátov,“ povedal.

Štát podľa Chromíka uznáva a podporuje manželstvo nie pre lásku, ale preto, aby každé dieťa malo otca a mamu nastálo. „Prečo by sa mali všetky naše deti v škole učiť o tom, že matka je nahraditeľná iným mužom a že je to rovnocenné s manželstvom, keď to tak nie je?“ pýta sa Chromík.

Štyridsať organizácií v utorok oznámilo, že vytvorili platformu Životné partnerstvo. Cieľom je presadiť ešte v tomto volebnom období právny inštitút životných partnerstiev. Životné partnerstvo má obsahovať rovnaké práva a povinnosti ako manželstvo. Vrátane bezpodielového spoluvlastníctva, daňového bonusu či osvojenia si dieťaťa. Inštitút životných partnerstiev má byť otvorený aj pre heterosexuálne páry, ktoré nechcú uzavrieť manželstvo.

Matovič: Našťastie rozhodne väčšina

Aktivisti z platformy sa netaja tým, že chcú využiť obdobie pred parlamentnými voľbami na presadenie svojich požiadaviek. Poslanec parlamentu za SaS Martin Poliačik sa s návrhom stotožňuje. „Technicky ide o to isté, čo má strana SaS v programe od svojho vzniku,“ povedal pre Postoy.sk. Dokonca v pôvodnom programe z roku 2010 strana pracovala so spojením „životné partnerstvo“.

Predseda Mostu-Híd Béla Bugár odmieta inštitút, ktorý by obsahoval rovnaké práva ako manželstvo. „To u nás neprejde. Už pri referedne som však hovoril, že treba uľahčiť život párom rovnakého pohlavia, napríklad pri otázke dedenia či náhľadu do zdravotného záznamu,“ poznamenal.

„Slovensko bude aj po voľbách parlamentná demokracia, kde bude, naštastie, rozhodovať väčšina,“ vyjadril sa líder OĽaNO Igor Matovič. Podľa Alojza Hlinu z klubu KDH nie je životné partnerstvo téma. „Vnímam to ako odpútanie pozornosti. Berie to energiu sústrediť sa na to, z čoho budeme žiť a kto bude vytvárať hodnoty,“ povedal Hlina pre Postoy.sk. 

Vládny SMER reagoval na iniciatívu vyhýbavo: "Strana SMER – SD podporuje diskusiu o hľadaní riešení, ako prakticky zjednodušiť život ľuďom, ktorí spolu žijú aj v inom ako manželskom zväzku, a to bez ohľadu na ich sexuálnu orientáciu," odpovedala hovorkyňa strany Ľubica Končalová.

Pavol Rábara
Foto: TASR/Martin Baumann

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo