Ekonomika Maďarska spomalila rast na najnižšiu úroveň za štyri kvartály

Ekonomika Maďarska spomalila rast na najnižšiu úroveň za štyri kvartály

Ilustarčné foto: TASR/AP

Slabšie tempo rastu vykázala maďarská ekonomika aj v medzikvartálnom porovnaní.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Ekonomika Maďarska zaznamenala v 2. kvartáli miernejšie spomalenie rastu, než sa pôvodne očakávalo, napriek tomu bol rast najslabší za posledné štyri kvartály.

Informoval o tom v stredu maďarský štatistický úrad, ktorý zverejnil predbežné údaje.

Hrubý domáci produkt na neupravenej báze vzrástol v 2. štvrťroku medziročne o 4,9 %. V 1. kvartáli rast dosiahol 5,3 %. Výsledky za 2. kvartál sú tak lepšie, než očakávali ekonómovia, ktorí počítali so spomalením rastu na 4,6 %.

Po úprave o kalendárne vplyvy rast dosiahol 5,1 % po 5,3-percentnom raste a rovnakým tempom, teda o 5,1 %, vzrástla ekonomika aj v prípade úpravy o kalendárne aj sezónne vplyvy. Spomalenie však bolo miernejšie, keďže v 1. kvartáli HDP po úprave o kalendárne a sezónne vplyvy vzrástol o 5,2 %.

Slabšie tempo rastu vykázala maďarská ekonomika aj v medzikvartálnom porovnaní. V 1. kvartáli sa zvýšila o 1,4 %, v 2. kvartáli rast dosiahol 1,1 %.

Za celý 1. polrok sa HDP Maďarska na neupravenej báze zvýšil medziročne o 5,1 % a po úprave o kalendárne vplyvy o 5,2 %. V prípade úpravy o kalendárne aj sezónne vplyvy rast dosiahol tiež 5,2 %.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo