Nemecká CDU nie je jednotná pri homomanželstvách

Šéf parlamentnej frakcie CDU/CSU manželstvá osôb rovnakého pohlavia odmieta, jeho zástupcovia sú im naklonení.

Nemecká vládnuca kresťanskodemokratická strana CDU/CSU sa pustila do riešenia otázky manželstiev homosexuálnych párov. Mala by byť témou straníckych rokovaní a na jeseň pravdepodobne aj plánovaného snemu CDU.

Predseda frakcie CDU/CSU v spolkovom parlamente Volker Kauder minulý týždeň v rozhovore pre Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) povedal, že manželstvo by v Nemecku malo byť aj naďalej vyhradené iba ako zväzok muža a ženy. Vie, že v strane s takýmto názorom nie je osamotený.

V rozhovore odmietol, že by sa výsledok referenda v Írsku mal preniesť aj do nemeckých zákonov. "Pre mňa je manželstvo to, čím je v zmysle ústavy - zväzkom medzi mužom a ženou." Podľa neho takéto chápanie podporujú aj vyjadrenia nemeckého Ústavného súdu. 

"Takzvané homosexuálne manželstvá, teda otvorenie manželstva aj pre zväzky osôb rovnakého pohlavia odmietam. Aj preto, že nepokladám za správne adopcie detí životnými partnermi," povedal Kauder pre FAZ.

Zmena ústavy

CDU sa zatiaľ pri otázkach na túto tému odvolávala najmä na koaličnú zmluvu s SPD, ktorá nepredpokladá výraznejšie zmeny v rodinnom práve. Na druhej strane sa Kauder vyjadril za priblíženie registrovaných partnerstiev, ktoré sú v Nemecku pre osoby rovnakého pohlavia povolené, k manželstvu.

"Ak osoby rovnakého pohlavia chcú vytvoriť trvalý zväzok a vstúpiť jeden s druhým do životného partnerstva, je to prínos aj pre našu spoločnosť. Preto som za právne priblíženie štatútov manželstva a registrovaného partnerstva," vysvetľuje Kauder v rozhovore. Zavedenie manželstiev homosexuálov by si podľa neho vyžadovalo zmenu ústavného zákona, na ktorú žiadna strana v Nemecku nedokáže nájsť ústavnú väčšinu.

V Nemecku v posledných rokoch prišlo k uľahčeniu uznania partnerstiev napríklad v prípade dedičského práva alebo zjednotení daňových základov. Nedávno navyše spolková vláda navrhla zákon, ktorého cieľom je "očistiť práva životných partnerov" úpravou viacerých zákonov a smerníc.

Jeho súčasťou má byť podľa novín Die Welt aj to, že uchádzači o azyl už nebudú musieť ostať v azylovom zariadení, ak dostanú povolenie na pobyt v Nemecku vďaka uzatvoreniu registrovaného partnerstva.

Ľavičiari aj v konzervatívnej strane

Opozícia naopak tlačí vládu Angely Merkelovej do zrovnoprávnenia párov rovnakého pohlavia v manželstve aj adopcii detí. Predseda ľavičiarov Gregor Gysi označil v denníku Süddeutsche Zeitung írske referendum za kultúrnu revolúciu a dodal: "Teraz už v Nemecku nemôžeme váhať, okamžite musíme dobehnúť to, v čom nám Írsko ukázalo cestu."

Dokonca aj v najsilnejšej nemeckej strane rastie tlak na kancelárku Angelu Merkelovú najmä zo strany "Spolkového zväzu lesieb a gejov CDU". Jeho šéf Alexander Vogt pre portál Spiegel Online povedal: "Dúfam, že Angela Merkelová sa konečne presadí cez tých, ktorí túto tému v CDU blokujú." 

Noviny Tagesspiegel upozorňujú, že situácia v CDU v otázke odmietania homomanželstiev už zďaleka nie je taká jasná, ako ešte pred pár rokmi. Práve dvaja zástupcovia šéfa parlamentnej frakcie sú skôr zástancami zmeny. Thomas Strobl hovorí, že CDU by mala premýšľať a diskutovať o obraze manželstva a rodiny v 21. storočí.

Nadine Schönová, zodpovedná za rodinnú politiku konzervatívnej strany, má dokonca jasno: "Ja som za otvorenie manželstva pre homosexuálne páry," ako nedávno povedala magazínu Focus. Podľa Tagesspiegelu mali zástancovia manželstva párov rovnakého pohlavia v CDU už pred dvoma rokmi iba tesnú menšinu okolo 40 percent. Dnes môže byť už situácia opačná.

Peter Kremský

Ilustračné foto - TASR/AP

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo