Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. jún 2015

Škripek vyzýva vládu k prijatiu kresťanských utečencov zo Sýrie

Poslanec Európskeho parlamentu Branislav Škripek adresoval list predsedovi vlády SR Robertovi Ficovi. Upozorňuje v ňom na nutné vyriešenie problémov s utečencami a vyzýva vládu, aby prišla s konkrétnym návrhom pomoci. Škripek sa domnieva, že situácia v súvislosti s narastajúcou migráciou do štátov ...

Poslanec Európskeho parlamentu Branislav Škripek adresoval list predsedovi vlády SR Robertovi Ficovi. Upozorňuje v ňom na nutné vyriešenie problémov s utečencami a vyzýva vládu, aby prišla s konkrétnym návrhom pomoci.

Škripek sa domnieva, že situácia v súvislosti s narastajúcou migráciou do štátov Európskej únie, je jednou z najväčších bezpečnostných výziev 21. storočia. Diskusia európskych lídrov by mala priniesť riešenie, ktoré bude prijateľné pre všetky členské štáty, neohrozí obyvateľov Európy a pomôže zachrániť ohrozené životy utečencov unikajúcich z nestabilných štátov a regiónov.

Je všeobecne známe, že Slovenská republika nie je cieľovou destináciu migrantov. Avšak musí byť pripravená na možné hrozby. "Som presvedčený, že v situácii, keď sú utekajúci ľudia ohrození na živote, musíme v súlade s hodnotami kresťanskej morálky a najvyššej úcty k ľudskému životu prejaviť solidaritu s postihnutými," napísal Branislav Škripek v liste, ktorý poslal predsedovi vlády Slovenskej republiky Robertovi Ficovi.

Podľa názoru europoslanca, kvóty na prerozdelenie migrantov, ktoré navrhovala Európska komisia, nie sú riešením, pretože sa zameriavajú len na dôsledky, no neriešia príčiny krízy. V uvedenom liste vyzýva slovenskú vládu, aby okrem odmietnutia kvót priniesla do diskusie vlastné riešenia. Europoslanec navrhuje prijatie utečencov s kresťanskými koreňmi pochádzajúcich zo Sýrie.

Slovenská občianska verejnosť sa rozhodla zareagovať tiež a Spoločenstvo Ladislava Hanusa prichádza s výzvou "Kto pomôže". Oslovujú rodiny a  komunity, aby pomohli konkrétnym spôsobom s integráciou utečencov na Slovensku.

Inzercia

Škripek len  pred dvoma týždňami absolvoval pracovnú cestu do kantonu Jazeera/Gozarto, ktorý osídľujú syriacki kresťania. Menšiny z oblastí Iraku a Sýrie si ustanovili Demokratickú samosprávu, parlament a aj vládu. Takto môžu prijímať humanitárnu a vojenskú pomoc."Hrdinne sa postavili na odpor a vytvorili si aj ozbrojené jednotky, aby si nenechávali podrezávať hrdlá agresormi IS. Som si istý, že podpora takejto samospráve môže riešiť to, aby z oblasti neutekali do Európy ďalší utečenci, ale naopak, aby sa tam mohli vrátiť aj tí odídení," uvádza slovenský europoslanec.

Vo svojom liste sa Škripek odvoláva aj na postoje Poľskej a Českej republiky. Obe sa zaviazali k prijatiu sýrskych rodín. Severní susedia by mali prijať 60 kresťanských rodín zo Sýrie a naši západní susedia prijmú 15 rodín zo Sýrie a ďalšie z Jordánska.

Škripek si myslí, že by mohlo ísť o spoločný postoj krajín V4 a o ich zodpovedný príspevok do riešenia vážnej situácie, ktorej v Európe spoločne čelíme. "Apelujem týmto listom na vás osobne aj vašu vládu, aby ste prijali podobný záväzok a pridali sa k našim susedom. Nebuďme ľahostajní k ťažkým ľudským osudom a rozhodnime o konkrétnej pomoci," uzatvára vo svojej výzve adresovanej Robertovi Ficovi.

TASR

Odporúčame

V 17-ročnom spore vysúdili miliardy od tabakových firiem

V 17-ročnom spore vysúdili miliardy od tabakových firiem

Niektorí z fajčiarov s tým začali už v 60. rokoch 20. storočia. Žalobami, podanými v roku 1998 sa súd začal zaoberať len nedávno. Miliardovým odškodnením pre fajčiarov sa v pondelok skončil 17-ročný spor troch nadnárodných tabakových spoločností a viac ako milióna Kanaďanov, ktorí ich zažalovali za...

OĽaNO navrhuje zrušiť premlčanie sexuálnych trestných činov

OĽaNO navrhuje zrušiť premlčanie sexuálnych trestných činov

Osoby podozrivé z obchodovania s ľuďmi, znásilnenia, sexuálneho násilia, sexuálneho zneužívania, týrania blízkej a zverenej osoby, ako aj z výroby detskej pornografie by sa nemali vyhnúť trestnému stíhaniu kvôli premlčaniu skutkov. Úpravu Trestného zákona, ktorá by zrušila v takýchto prípadoch prem...