Slovensko v Yorkshire so štyrmi cyklistickými miestenkami, líder bude Sagan

Slovensko v Yorkshire so štyrmi cyklistickými miestenkami, líder bude Sagan

Peter Sagan. FOTO TASR /AP

Slovenský cyklistický zväz môže nasadiť do hromadných pretekov elite na septembrových majstrovstvách sveta v anglickom Yorkshire štyroch pretekárov. Rozhodlo o tom aktuálne vydanie rebríčka Medzinárodnej cyklistickej únie, v ktorom patrí Slovákom 26. miesto.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Lídrom tímu bude opäť Peter Sagan, ktorý získal najviac bodov do rebríčka a zabojuje už o štvrtý dúhový dres v kariére. Pri prvých dvoch tituloch v americkom Richmonde a katarskej Dauhe mu pomáhali len brat Juraj Sagan a Michael Kolář, v roku 2017 v Bergene aj Erik Baška, Marek Čanecký a Patrikom Tyborom.

Vlani v Innsbrugu malo Slovensko až sedemčlenné zastúpenie, no nik z reprezentantov náročnú horskú trasu nedokončil.

Slovensku patrí v aktuálnom rebríčku, ktorý rozhoduje o nasadzovaní na MS 26. miesto, keď nazbieralo dokopy 2396,68 bodov. Krajiny na 21.-30. pozícii majú právo vyslať na šampionát po štyroch pretekárov, tímy na 11.-20. priečke o dvoch viac a krajiny v Top 10 osem reprezentantov.

Jedného cyklistu môžu poslať do Anglicka krajiny na 31.-50. mieste rebríčka. Na jedného zástupcu majú právo aj krajiny, ktoré sa nedostali na šampionát cez rebríček tímov, no majú jazdca v Top 200 rebríčka jednotlivcov.

Miestenku navyše získajú automaticky úradujúci olympijský šampión a víťazi kontinentálnych majstrovstiev, no len v prípade, ak ich krajina ešte nemá osem kvót. To neplatí pre majstra Európy Taliana Eliu Vivianiho ani olympijského víťaza Grega van Avermaeta z Belgicka. Naopak, Španieli môžu postaviť deväť pretekárov, keďže dúhový dres si oblieka Alejandro Valverde.

Krajiny musia oznámiť a potvrdiť počet miesteniek do 26. augusta, ak sa niektoré rozhodnú ich nevyužiť, tie sa budú následne prerozdeľovať medzi záujemcov. V prípade, že počet štartujúcich bude aspoň 200, miesta sa prerozdeľovať už nebudú.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo