Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. august 2019, 21:02

Čína údajne presúva vojská k hraniciam Hongkongu

Čína údajne presúva vojská k hraniciam Hongkongu

Demonštranti blokujú vozíkmi na batožinu vstup na odletové zóny počas protestu na medzinárodnom letisku v Hongkongu. FOTO TASR/AP

Čína podľa amerických tajných služieb presúva svoje vojská k hraniciam Hongkongu, kde sa už 10 týždňov konajú protivládne demonštrácie. Posledný britský guvernér Hongkongu Chris Patten v utorok varoval, že ak by Čína v tomto meste so špeciálnym štatútom zakročila, išlo by o katastrofu.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Posledný britský guvernér Hongkongu Chris Patten zároveň vyhlásil, že čínsky prezident Si Ťin-pching by sa mal usilovať o spájanie ľudí, informuje agentúra Reuters. 

"Odkedy je Si Ťin-pching v úrade, proti disentu sa zasahuje všade, strana má kontrolu nad všetkým. Panuje sklamanie a hnev nad tým, že vláda odmieta poskytnúť akýkoľvek rozumný priestor, čo provokuje ešte viac násilia. To, čo je naozaj treba, je proces uzmierovania. Je to jediná cesta k mieru a stabilite Hongkongu," vyhlásil Patten.

Ten sa stal 28. a posledným guvernérom Hongkongu v júli 1992 a tento úrad zastával až do 30. júna 1997, keď Británia odovzdala mesto čínskej správe.

Správkyňa Hongkongu Carrie Lamová v utorok uviedla, že zotavenie sa mesta z demonštrácií môže trvať dlho. Dodala, že bude zodpovedná za znovuvybudovanie jeho ekonomiky "po tom, ako násilie opadne".

Hongkong sa vrátil pod kontrolu Číny v roku 1997 s garanciou, že na základe princípu "jedna krajina, dva systémy" si mesto zachová vysoký stupeň autonómie, nezávislé súdnictvo a občianske slobody, ktoré nie sú povolené v pevninskej Číne.

Inzercia

Demonštrácie predstavujú najzávažnejšiu krízu Hongkongu od roku 2012, keď sa dostal k moci Si Ťin-pching. Protestujúci tvrdia, že bojujú proti rozkladu princípu "jednej krajiny, dvoch systémov".

Hongkonské demonštrácie a nepokoje nevykazujú znaky zoslabenia ani dva mesiace po tom, ako ich vyvolal kontroverzný návrh zákona, ktorý by umožnil vydávanie obyvateľov Hongkongu podozrivých zo spáchania trestných činov do pevninskej Číny.

Prodemokratickí demonštranti aj v utorok blokovali pasažierov v odletových bránach v niekoľkých častiach medzinárodného letiska v Hongkongu. Stalo sa tak deň po tom, ako vzhľadom na prítomnosť tisícov demonštrantov museli na tomto medzinárodnom letisku zrušiť všetky lety.

Svoje znepokojenie vyjadrila v tejto súvislosti aj vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová, ktorá je podľa slov svojho hovorcu "znepokojená vývojom situácie v hongkonskej špeciálnej administratívnej oblasti, ako aj eskaláciou násilia, ku ktorej tam v posledných dňoch došlo". Bacheletová tiež vyzvala na "okamžité, nezávislé a nestranícke vyšetrenie" použitia neprimeranej sily pri zákrokoch bezpečnostných zložiek voči demonštrantom. 

Americký prezident Donald Trump tiež vyjadril nádej, že v Hongkongu nedôjde počas protestov k nijakým zraneniam, stratám na životoch a vyzval obe strany na pokojné riešenie mierové situácie, ktorú označil za "veľmi komplikovanú".

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami

Ceny ropy uprostred týždňa prudko vzrástli a dostali sa najvyššie od začiatku marca. Podporil ich výrazný pokles ropných rezerv v USA a oslabenie dolára. Rýchlo pribúdajúce nové prípady ochorenia COVID-19 však zvyšujú obavy investorov, čo sa týka vyhliadok dopytu. (TASR)

pred 8 hodinami

New York zriadi kontrolné stanovištia na kľúčových vjazdoch do mesta. Cieľom je zaistiť dodržiavanie štátnych epidemiologických opatrení cestujúcimi, informoval primátor Bill de Blasio. Cestujúci z 35 amerických štátov vrátane Floridy či Texasu sa po príchode do štátu New York musia podrobiť dvojtýždňovej karanténe. (TASR)

pred 9 hodinami

„Rozhodujúcim faktorom, ktorý ovplyvní to, či sa dajú ľudia zaočkovať proti koronavírusu, bude spôsob, akým sa téma komunikuje. Treba poukázať na účinnosť vakcíny a riziká jej odmietnutia. A už teraz sa diskutuje aj o obmedzeniach pre tých, ktorí sa zaočkovať nedajú,“ hovorí infektológ Pavol Jarčuška.

pred 10 hodinami

Francúzska prokuratúra otvorila v stredu vyšetrovanie výbuchu v libanonskej metropole Bejrút po tom, čo pri ňom utrpelo zranenia 21 francúzskych občanov. Prokuratúra prípad vyšetruje ako „neúmyselné zranenie“. Hlavný parížsky prokurátor Rémy Heitz uviedol, že prokuratúra využije svoju právomoc vyšetrovať činy, ku ktorým došlo v zahraničí. (TASR)

pred 12 hodinami

Šéf poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczynski oznámil personálne zmeny vo vládnom kabinete a zrušenie niektorých ministerstiev. K zmenám by mohlo dôjsť v septembri alebo začiatkom októbra, povedal Kaczynski pre poľskú tlačovú agentúru PAP. „Jedna vec je teraz istá. Zmeny sa netýkajú postu premiéra, ktorým zostáva Mateusz Morawiecki,“ povedal. Konkrétne zmeny Kaczynski bezprostredne odmietol komentovať. (TASR)

pred 13 hodinami

Smer začal zbierať podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze  v súvislosti s otázkami, prečo štát nevyužil predkupné právo pri predaji akcií Východoslovenskej energetiky (VSE). Podľa slov šéfa strany Roberta Fica sú pripravení pýtať sa otázky na najbližšej schôdzi parlamentu podpredsedu vlády a ministra hospodárstva Richarda Sulíka. (TASR)