Pellegrini pripustil, že o podobe reformy slovenských nemocníc sa ešte uvažuje

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Pellegrini pripustil, že o podobe reformy slovenských nemocníc sa ešte uvažuje

Ilustračný záber. FOTO TASR – František Iván

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) ešte uvažuje o tom, akým spôsobom sa bude realizovať jedna z najväčších reforiem slovenského zdravotníctva, tzv. stratifikácia.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Pripustil to v utorok na tlačovej konferencii. Stratifikácia mala mať formu ústavného zákona, čo ešte v júni žiadal od ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej (nominantka Smeru-SD) predseda koaličnej strany Smer-SD Robert Fico.

Ministerka zdravotníctva v nasledujúce dni podľa slov premiéra pripraví rôzne varianty. Podľa premiéra nie je dôležitá foma, ale výsledok. Reformu pokladá za potrebnú, žiadanú a akcepotovanú aj medzi odborníkmi. Predseda vlády nechce, aby sa reforma zastavila na tom, že z toho niekto chce robiť politiku.

Zdôraznil, že zodpovednosť za to, o čom rozhodne vláda a o tom, čo napokon "pôjde alebo nepôjde do parlamentu", je na Kalavskej a na ňom. Povedal, že keď v tom bude mať s ministerkou Kalavskou jasno, odpovie na všetky otázky.

Ako dodal, v stredu 21. augusta je rozhodujúci termín, akým spôsobom sa s touto problematikou vyrovnajú. "Ideme s pani ministerkou urobiť všetko pre to, aby sa zdravá zmena započala," prízvukoval. 

Tiež priblížil, že v rámci reformy sa napríklad do 1. apríla 2021 majú "zásadným spôsobom" zbierať o slovenských nemocniciach dáta o tom, koľko a akých úkonov robia a v akej kvalite. Až po tomto termíne by sa mali podľa Pellegriniho realizovať ďalšie kroky reformy.

Premiér nepovažuje za správne ani to, že v súčasnosti "sa straší nejakým rušením či zatváraním nemocníc".

Návrh zákona o reforme slovenských nemocníc, tzv. stratifikácia, má po medzirezortnom pripomienkovom konaní 99 pripomienok, z toho 43 zásadných. Zásadné pripomienky mali najmä odborové združenia, ale aj Ministerstvo spravodlivosti SR.

Ústavný zákon o nároku na kvalitu, bezpečnosť, miestnu a časovú dostupnosť zdravotnej starostlivosti legislatívne predložila ministerka zdravotníctva 29. júla.

Navrhovaná reforma ministerky zdravotníctva by mala nemocnice rozdeliť do troch kategórií a určiť, aké typy zdravotných úkonov sa v nich budú vykonávať. Pacient má byť podľa Kalavskej nasmerovaný vždy do takého zariadenia, kde mu zabezpečia dostatočnú kvalitu starostlivosti, kontrolovanú minimálnym počtom výkonov.

Zdravotné poisťovne nezazmluvnia výkony, ktoré nesplnia stanovené kritériá. Prípadné uvoľnené kapacity v nemocniciach potom využijú na ich vyššiu špecializáciu v rámci skupín výkonov, v ktorých je nemocnica dobrá, prípadne na následnú starostlivosť.

Projekt by mala ministerka predložiť na rokovanie vlády 21. augusta. V prípade schválenia ústavného zákona by nadobudol účinnosť od 1. januára 2024. Dovtedy sa majú súčasné nemocnice pretransformovať na nové typy.
 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo