Kočner popiera účasť na vražde novinára Jána Kuciaka

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kočner popiera účasť na vražde novinára Jána Kuciaka

Mariana Kočnera predvádzajú na nitriansku pobočku Národnej kriminálnej agentúry. FOTO TASR - Henrich Mišovič

Marian Kočner v utorok vypovedal na nitrianskej pobočke Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Podľa slov jeho advokáta Mareka Paru poprel účasť na skutku a prejavil svoju nevinu.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Marian Kočner mal v utorok pred vyšetrovateľmi hovoriť o komunikácii prostredníctvom aplikácie Threema, ktorú mala polícia rozšifrovať v jeho mobilnom telefóne. Podľa Paru ide iba o mediálnu a politickú bublinu založenú na špekuláciách, pretože QR kódy nájdené v mobile nie je podľa neho možné priradiť ku konkrétnym ľuďom, s ktorými si mal Marian Kočner písať.

„Pokiaľ nám nikto nepovie bez akýchkoľvek pochybností, koho sa týka ten či onen QR kód a je to len nejaká neznáma osoba, a ak sa nemôžem oboznámiť s tým systémom, akým bola záloha v telefóne obnovená, aby som to mohol spochybniť znalcami, tak nie je možné vychádzať z úplnosti a ani spoľahlivosti tohto dôkazu,“ skonštatoval Para.

Podľa jeho slov sa stále nedá vylúčiť, či nedošlo k manipulácii so získanou komunikáciou. Zároveň pripomenul, že aj obsach dvoch sms správy z mobilu Mariana Kočnera, ktoré sa mali týkať vraždy novinára a jeho snúbenice, s týmto prípadom vôbec nesúviseli a sú podľa neho nespoľahlivým dôkazom.

Marian Kočner vypovedal pred vyšetrovateľom iba krátko. „A to vzhľadom na trvalé zásahy do práva na obhajobu. Či sa to týka miestnosti číslo 4, kde sme nonstop umiestňovaní, či je to monitorovanie telefonických hovorov s obhajobou prítomnosťou príslušníkov na úrovni jeden, jeden a pol metra,“ uviedol Para.

Podľa jeho slov je Kočnerovi odopieraný spánok, čo má dokazovať nariadenie, podľa ktorého má byť budený každých 30 minút. Toto nariadenie podľa slov Kočnerovho obhajcu dali prešetriť vyšetrovateľovi aj príslušnému súdu.

Zbor väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) však odmieta, že by podnikateľ Marian Kočner mal vo väzbe odopieraný spánok a monitorovali mu telefónne hovory. Obvinený má podľa slov riaditeľky odboru komunikácie Generálneho riaditeľstva ZVJS Kataríny Novákovej zabezpečený nepretržitý osemhodinový spánok ako všetci ostatní.

"V nadväznosti na kontrolu a neustále budenie obvineného uvádzame, že je vykonávaná zvýšená kontrolná činnosť výlučne nahliadnutím cez priezor, nie budením obvineného," doplnila Nováková. Podľa jej slov tiež nie je pravdou, že úkony boli počas pobytu obvineného vo výkone väzby vykonávané len v jednej vyšetrovacej miestnosti.

Podľa Paru je oveľa zaujímavejšie, že sa celý prípad vraždy spolitizoval a vyšetrovateľ sa ho snaží spojiť so stranou Smer-SD. „Poviem príklad, je tu 150 A-štvoriek kŕčovito zozbieraných správ, ktoré sa len okrajovo dotýkajú strany Smer-SD. To znamená, že tá politická angažovanosť v rámci tohto vyšetrovacieho tímu je absurdná,“ povedal Para

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo