Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. august 2019, 08:14

Grécko žiada ostatné krajiny EÚ o spravodlivejšie prerozdelenie azylantov

Grécko žiada ostatné krajiny EÚ o spravodlivejšie prerozdelenie azylantov

Záchrana okolo 80 migrantov z preplneného nafukovacieho člna počas záchrannej operácie lode Ocean Viking pri pobreží Líbye 9. augusta 2019. FOTO TASR/AP

Grécka vláda je znepokojená nárastom počtu nelegálnych prisťahovalcov na svojich ostrovoch v Egejskom mori a vyzvala tak šéfku budúcej Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú, aby Európska únia "spravodlivejšie rozdelila" záťaž, ktorú prílev migrantov pre krajinu predstavuje.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Uviedla belgická televízna stanica RTBF. V tejto súvislosti pripomenula vyjadrenie štátneho tajomníka novej gréckej vlády zodpovedného za ochranu občanov Georga Kumutsakosa. Ten v rozhovore pre najväčší grécky denník Kathimerini uviedol, že od 7. júla nebol ani jediný deň bez príchodu nových migrantov na grécke ostrovy.

Spresnil, že v súčasnosti na piatich ostrovoch v Egejskom mori, ktoré sú blízko Turecka - Lesbos, Samos, Chios, Kos a Leros - celkový počet migrantov narástol na 20-tisíc osôb. V priebehu jedného mesiaca to predstavuje nárast o 17 percent. Pripomenul, že v roku 2018 bolo na ostrovoch Lesbos a Samos podaných viac žiadostí o azyl ako v Rakúsku a Fínsku.

Upozornil, že pribúdajúci počet migrantov je "citlivo vnímaný" hlavne na Lesbose, považovanom za akúsi "hlavnú vstupnú bránu" pre utečencov počas migračnej krízy z roku 2015. Kumutsakos dodal, že len 9. augusta dorazilo na ostrov šesť lodí, pričom na každej z nich bolo okolo 250 migrantov.

Podľa jeho slov začal fungovať nový koridor "pašerákov ľudí", vytvorený medzi gréckym ostrovom Samothraki a mestom Alexandrupoli na severovýchode krajiny, v blízkosti tureckých hraníc. 

Kumutsakos tiež upozornil, že Grécko ako "krajina prvej línie" pre utečencov už vyčerpala svoje kapacity riešiť migračnú krízu a "teší sa na účinnú spoluprácu s Európskou komisiou a členskými krajinami EÚ". Rovnako vyzval na účinné vykonávanie migračnej dohody medzi EÚ a Tureckom uzavretej v roku 2016, ktorej hlavným cieľom je obmedziť príchody migrantov cez Egejské more z Turecka do Grécka.

Atény vítajú skutočnosť, že budúca šéfka EK von der Leyenová kladie migračnú otázku na prvé miesto na svojom zozname priorít, a že na čele exekutívy EÚ má v úmysle navrhnúť "nový pakt pre migráciu a azyl" s cieľom lepšie rozdeliť úsilie o riešenie tejto krízy v rámci celej Únie.

Podľa Kumutsakosa sa Grécko teší na vytvorenie možností pre "spravodlivejšie rozdelenie záťaže" a tiež na efektívnejšiu návratovú politiku týkajúcu sa utečencov z tretích krajín. V súčasnosti na ostrovoch evidujú desiatky tisíc žiadostí na udelenie právnej ochrany v EÚ, pričom 30 500 nových žiadostí o azyl bolo podaných v období posledných šiestich mesiacov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami
pred 6 hodinami

Minister obrany Jaroslav Naď potvrdil zámer zachovať civilné lety na letisku Sliač aj po plánovanej rekonštrukcii. Modernizácia leteckej základne sa má uskutočniť v rokoch 2021 až 2023, s cieľom prispôsobiť letisko príchodu stíhačiek F-16. (TASR)