Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
02. jún 2015

Gejovia a lesby založili platformu, žiadajú aj adopcie detí

Aktivisti za práva LGBT párov žiadajú pre registrovaných partnerov rovnaké práva a povinnosti ako v manželstve. Približne 40 neziskových organizácií, ktoré sú známymi podporovateľmi LGBTI-hnutia, dnes zverejnili svoj plán založiť platformu a získať podporu verejnosti pre registrované partnerstvá pá...

Gejovia a lesby založili platformu, žiadajú aj adopcie detí

Aktivisti za práva LGBT párov žiadajú pre registrovaných partnerov rovnaké práva a povinnosti ako v manželstve.

Približne 40 neziskových organizácií, ktoré sú známymi podporovateľmi LGBTI-hnutia, dnes zverejnili svoj plán založiť platformu a získať podporu verejnosti pre registrované partnerstvá párov rovnakého pohlavia.

„Je načase zviditeľniť páry rovnakého pohlavia žijúce medzi nami, vypočuť ich problémy a presadiť riešenia,“ zdôrazňuje predstaviteľ platformy Životné partnerstvo a zároveň výkonný riaditeľ Iniciatívy Inakosť Martin Macko.

Okrem organizácií, ktoré presadzujú práva gejov a združujú ich, sa k stratégii pridali aj Nadácia otvorenej spoločnosti, Amnesty International, Centrum pre filantropiu alebo Helsinský výbor pre ľudské práva.

Navrhované životné partnerstvá majú byť zároveň otvorené pre všetky páry, teda aj heterosexuálne. Tie v súčasnosti majú možnosť uzatvoriť aj manželstvo.

Príbehy presvedčia

Základným motívom kampane s heslom "Chceme sa brať. Vážne." bude podľa jej iniciátorov zverejňovanie osobných príbehov. Tie majú ľuďom na Slovensku ponúknuť možnosť zamyslieť sa a prehodnotiť svoje názory na gejov a lesby.

Nový inštitút by mal priniesť rovnaké práva a povinnosti ako manželstvo, napríklad nárok na vznik bezpodielového spoluvlastníctva a uplatnenie si daňového bonusu. Má upravovať aj vzťah k biologickým deťom partnerov.

Životné partnerstvo by malo zahŕňať aj možnosť osvojenia biologického dieťaťa jedného z partnerov druhým partnerom pod podmienkou súhlasu druhého biologického rodiča.

K téme:
Takí sa už narodili (príbeh niektorých homosexuálov)

Inzercia

„Či už súhlasíte s tým, aby páry rovnakého pohlavia mali deti alebo nie, takéto rodiny na Slovensku existujú a nachádzajú sa v nich stovky detí, ktoré je potrebné chrániť a ktorých rodiny je potrebné uznať zákonmi a spoločnosťou,“ uvádza Jana Jablonická Zezulová z platformy.

Predvolebný tlak

Aktivisti sa netaja tým, že chcú využiť obdobie pred parlamentnými voľbami na presadenie svojich požiadaviek. Ako hovorí ďalší z hovorcov platformy Fedor Blaščák, „tento čas je dostatočne bláznivý a iracionálny na to, aby sa podarili aj takéto veľké veci.“ 

„Po voľbách bude s touto témou oveľa ťažšie politicky hýbať,“ upozornil pre portál topky.sk a pridal, že „stavili na racionalitu politikov“.

K téme:
Z Inakosti stal marxistický klub, hovorí jej zakladateľ Peter Králik

Zdieľať

Pre stratégiu získala platforma grant od Open Society Foundations v rámci projektu Spolu za všetky rodiny. Ako sa uvádza na webstránke projektu, bol podporený sumou vyše 30-tisíc eur z Finančného mechanizmu EHP 2009 – 2014.

Správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti a hlavným prispievateľom eea grants, do ktorého prispievajú Nórsko, Island a Lichtenštajnsko. Cieľom projektu Spolu za všetky rodiny je podpora demokratických hodnôt vrátane ľudských práv.

Peter Kremský

Ilustračné foto - TASR/AP

Odporúčame

Drahé nákupy v nemocniciach pokračujú, zistila Via Iuris

Drahé nákupy v nemocniciach pokračujú, zistila Via Iuris

Združenie Via Iuris tvrdí, že polícia o predražených nákupoch zdravotníckej techniky mlčí, biznis v zdravotníctve tak pokračuje ďalej. Polícia začala kauzu CT-čka preverovať pred šiestimi mesiacmi a vo februári 2015 začala trestné stíhanie pre porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku. Išl...