Islamský štát sa dostal k tisícom amerických obrnených vozidiel

Islamský štát sa blíži k Bagdadu, po vyše ročnom boji dobyl Ramádí.

Iracké bezpečnostné sily prišli o 2300 obrnených vozidiel Humvee, ktoré v severoirackom Mósule padli do rúk Islamského štátu (ISIS). Ich hodnota je približne 1,3 miliardy amerických dolárov (viac ako miliarda eur). Podľa agentúry AFP to povedal iracký predseda vlády.

Boje o Mósul sa začali ešte pred rokom a trvali iba jeden deň, potom ISIS centrum severného Iraku dobyl a zaviedol v ňom islamské právo šaríja. Iracká vláda sa až teraz priznala, že bezpečnostné sily v Mósule zanechali obrovské množstvo výstroja a zbraní.

V severnom Iraku sa vtedy rozutekalo niekoľko divízií armády, ktoré za sebou zanechali protitankové zbrane, muníciu, či uniformy a obuv. 

Prezradil to premiér Hajdar Al-Abádí v rozhovore pre Iraqiya TV. Iba deň potom zahynulo v pondelok 42 irackých vojakov na základni severne od mesta Fallúdža, keď do nej nadránom narazil samovražedný atentátnik práve americkým armádnym vozidlom plným výbušnín. 

Presná cena vojenského obrneného vozidla Humvee sa mení podľa výzbroje a výstroja, podľa agentúry Reuters stojí od 200 do 300-tisíc dolárov. Vlani USA napríklad Iračanom podľa AFP dodali tisíc takýchto vozidiel vybavených zvýšeným zabezpečením, guľometmi a granátometmi v celkovej hodnote 579 miliónov dolárov.

Iracká armáda dokázala v posledných mesiacoch získať od ISIS väčšie územia na sever od Bagdadu. Na druhej strane však zhruba po roku odporu stratila Ramádí, hlavné mesto provincie Anbar na západ od hlavného mesta, ktoré bránila viac ako rok. Komentátori špekulujú o tom, že ISIS by mohol v priebehu niekoľkých týždňov zaútočiť na Bagdad a dobyť ho. 

Peter Kremský

Ilustračné foto - TASR/AP

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo