Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. august 2019, 08:22

Kauzou Gemerský mlyn sa už zaoberá odvolací súd

Kauzou Gemerský mlyn sa už zaoberá odvolací súd

Fondu národného majetku. FOTO TASR - Pavel Neubauer

Odvolací Krajský súd v Bratislave (KS) sa už začal zaoberať kauzou Gemerský mlyn, pre ktorú prvostupňový Okresný súd (OS) Bratislava II koncom januára tohto roku neprávoplatne odsúdil dvojicu obžalovaných Jozefa Vala a Ľubomíra Neslušana - niekdajších členov Výkonného výboru Fondu národného majetku (FNM), zhodne na 12 rokov odňatia slobody.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Trojčlenný senát OS BA II uznal 31. januára obžalovaných vinnými z obzvlášť závažného zločinu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Tresty by si mali odpykať v ústave s minimálnym stupňom stráženia. Vina obžalovaným bola preukázateľne dokázaná, keď spôsobili svojím podpisom SR škodu vyššieho rozsahu.

Súd im okrem spomínaných trestov uložil ochranný dohľad na dobu jedného roku a zákaz činnosti na päť rokov. Obhajca previnilcov, ako aj dvojica podali odvolanie priamo v súdnej miestnosti po vynesení rozsudku. Obžalovaní by mali zároveň uhradiť aj spôsobenú škodu vo výške viac ako 4,7 milióna eur. 

Dvojica mala byť podľa obžaloby zodpovedná za to, že FNM v rámci mimosúdnej dohody neoprávnene vyplatil spoločnosti Gemerský mlyn viac ako 4,7 milióna eur. Obžalovaní podpísali spomínanú dohodu o mimosúdnom vyrovnaní. Podľa jeho slov nie je zrejmé, prečo sa akceptovalo mimosúdne vyrovnanie, keď predchádzajúci spor na odvolacom KS v Bratislave FNM verzus spoločnosť Gemerský mlyn vyhral. Existoval podľa prokurátora úmysel schváliť spornú dohodu za každú cenu. 

Podľa obžalovaného Jozefa Vala išlo vždy vo FNM o politických nominantov a politické rozhodnutia. "FNM spravoval majetok v hodnote niekoľkých desiatok miliárd eur, je teda logické, že kontrolu mala vláda, respektíve koaličná rada. Znamená to, že všetky rozhodnutia boli konzultované s najvyššími predstaviteľmi vlády," povedal obžalovaný.

Inzercia

Pripomenul, že výkonný výbor bol plne pod kontrolou strany Smer-SD, ktorá v ňom mala v čase kauzy šiestich členov,  HZDS dvoch členov a SNS troch členov vrátane oboch obžalovaných. Obžalovaný ako nominant SNS tvrdí, že on sa na hlasovaní Výkonného výboru FNM zdržal. Spoluobžalovaný Ľubomír Neslušan – ďalší nominant SNS – bol podľa neho proti a nominant HZDS tiež.

Väčšia časť finančných prostriedkov z takmer viac ako 4,7 milióna eur z FNM skončila na účte konateľa spoločnosti, maďarského občana Zoltána H. vo Švajčiarsku. Obžalovaný Jozef Valo minulý rok uviedol, že pokyn na odoslanie miliónov do Švajčiarska vydal priamo expremiér Robert Fico (Smer-SD). "Bežne prišiel zástupca pána premiéra, doniesol pokyn, ako sa má hlasovať, a tak to fungovalo," uviedol.  

Gemerský mlyn sprivatizovali najskôr dve osoby v roku 1992 a v tom istom roku FNM odstúpil od zmluvy. Následne v roku 1995 spomínaní dvaja majitelia zažalovali FNM za to, že im nevyplatil ich peniaze. Súd však dal v júni roku 2010 za pravdu FNM.

Potom spoločnosť Gemerský mlyn zaslala návrh na mimosúdnu dohodu a FNM postupne na ňu, napriek rozhodnutiu KS v Bratislave a odmietavému názoru právneho zástupcu, pristúpil.

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami

Holanďan Max Verstappen na Red Bulle zvíťazil na Veľkej cene k 70. výročiu formuly 1. Na okruhu v Silverstone za ním prišli do cieľa Mercedesy druhého Brita Lewisa Hamiltona a tretieho Fína Vallteriho Bottasa.