Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. august 2019, 19:12

Ruské úrady obvinili Google a YouTube z propagácie nepovolených protestov

Ruské úrady obvinili Google a YouTube z propagácie nepovolených protestov

Ilustračné foto – TASR/AP

V Moskve sa v posledných týždňoch konajú opakované demonštrácie, ktorých účastníci požadujú slobodné voľby do mestského parlamentu a protestujú proti policajnému násiliu.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Ruský úrad pre dohľad nad médiami vyzval spoločnosť Google, aby zabránila propagovaniu nepovolených protestov na svojej platforme YouTube. Informovala o tom v nedeľu agentúra TASS.

V Moskve sa v posledných týždňoch konajú opakované demonštrácie, ktorých účastníci požadujú slobodné voľby do mestského parlamentu a protestujú proti policajnému násiliu. Na poslednej z nich sa v sobotu zúčastnili desaťtisíce ľudí. 

Ruská Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor) sa v tejto súvislosti obrátila listom priamo na americký internetový gigant Google. 

"Roskomnadzor poslal Google list s požiadavkou na prijatie opatrení, aby zabránil propagácii nepovolených masových podujatí na videoserveri YouTube, ktorý táto spoločnosť vlastní," uvádza sa vo vyhlásení zverejnenom v nedeľu na stránke tohto ruského úradu. 

Podľa Roskomnadzoru existujú snahy "určitých štruktúr" o využívanie reklamných nástrojov YouTube (push notifikácií) na šírenie informácií o nepovolených podujatiach, ktoré majú narušiť volebné procesy v Rusku. Takéto notifikácie podľa úradu dostávajú aj užívatelia, ktorí sa neprihlásili na odber videí zo súvisiacich YouTube kanálov. 

V prípade, že Google neprijme v tomto smere požadované opatrenia, Rusko to bude považovať za zasahovanie do svojich vnútorných záležitostí a do demokratických volieb v krajine. Roskomnadzor pohrozil, že by na túto situáciu musel "adekvátne reagovať", čo však bližšie nekonkretizoval. 

Protesty v Moskve vypukli v polovici júla po zamietnutí registrácie nezávislých kandidátov a kritikov Kremľa do volieb do mestského parlamentu. Videozáznamy z demonštrácií obsahujúce aj zákroky polície voči protestujúcim sa objavili aj na platforme YouTube. 
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

teraz

Británia môže mať v polovici októbra 50-tisíc prípadov nákazy denne. V pondelok na brífingu to vyhlásil hlavný vedecký poradca britskej vlády Patrick Vallance. Podľa jeho slov to povedie k vyše 200 úmrtiam denne, napísala tlačová agentúra Reuters.

pred 7 minútami

Súdna rada zvolila Martinu Jánošíkovú za kandidátku na dodatočnú sudkyňu Všeobecného súdu EÚ v Luxemburgu. Súdna rada jej nomináciu jednomyseľne odobrila na dnešnom 13. zasadnutí, bola jedinou kandidátkou. Návrh predloží rada vláde. Miesto dodatočného sudcu malo Slovensko obsadiť už v septembri 2016, Jánošíková teda dokončí plynúce funkčné obdobie do roka 2022.
 

pred 42 minútami

Kandidátom na sudcu Súdneho dvora Európskej únie so sídlom v Luxemburgu sa stal sudca Miroslav Gavalec, predseda senátu na Najvyššom súde. Súdna rada ho schválila jednomyseľne. Gavalca navrhli dvaja členovia Súdnej rady, Elena Berthotyová a Juraj Kliment. Rozhodovať o ňom bude ešte vláda.