Nórsko: Polícia hodnotí útok na mešitu ako pokus o teroristický čin

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Nórsko: Polícia hodnotí útok na mešitu ako pokus o teroristický čin

Foto - TASR/AP

Podľa predstaveného mešity vtrhol v sobotu večer do modlitebne beloch v uniforme a prilbe, ktorý mal so sebou dve brokovnice a pištoľ a spustil streľbu.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Nórska polícia považuje sobotňajší útok v mešite v meste Baerum ležiacom západne od metropoly Oslo za pokus o teroristický čin. 

"Vyšetrovanie ukázalo, že páchateľ má krajne pravicové a protiprisťahovalecké názory," uviedol v nedeľu na tlačovej konferencii hovorca polície Rune Skjold. Mladý muž je okrem iného sympatizantom nórskeho nacistického kolaboranta Vidkuna Quislinga (1887-1945).

Podľa predstaveného mešity vtrhol v sobotu večer do modlitebne beloch v uniforme a prilbe, ktorý mal so sebou dve brokovnice a pištoľ a spustil streľbu. V tom čase sa tam nachádzali traja veriaci. Jeden z nich muža premohol, pričom bol ľahko zranený.

O niekoľko hodín neskôr sa v dome v Baerume, kde útočník žije, našlo telo ženy. Podľa polície ide o 17-ročnú sestru podozrivého.

Policajti sa podozrivého, rodeného Nóra-dvadsiatnika, pokúsili vypočuť, ten ale odmietol vypovedať.

V sobotu nórske médiá oznámili, že podozrivý mal pred útokom zverejniť na internete príspevok pochvalne sa vyjadrujúci o masovej streľbe, pri ktorej v dvoch mešitách v novozélandskom meste Christchurch zomrelo v marci 51 ľudí.

Nórska premiérka Erna Solbergová navštívila v nedeľu hotel v Baerume, kde sa pri príležitosti sviatku íd al-adhá zhromaždili členovia miestnej moslimskej komunity. "To, čo sa stalo, je niečo, čo by sa v Nórsku nemalo stať. Nórsko by malo byť bezpečným miestom," povedala novinárom Solbergová.

Nórsko bolo miestom jedného z najhorších útokov pravicového extrémistu, keď Anders Behring Breivik v júli 2011 zabil v Osle a na neďalekom ostrove Utöya 77 ľudí.
 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo