OSN pretláča potraty pre znásilnené ženy v Nigérii

Organizácia spojených národov v Nigérii pretláča potraty pre ženy, ktoré otehotneli po znásilnení militantmi z hnutia Boko Haram. Proti sú najmä nigérijskí biskupi.

Katolícki biskupi sa snažia presvedčiť dotknuté ženy aj verejnosť, že potrat by problém nevyriešil. Naopak, len by zväčšil traumu, ktorá je po množstve sexuálnych útokov a znásilnení už aj tak obrovská. „Tvrdenie, že zabíjanie detí počatých pri znásilnení teroristami je v tejto situácii najhumánnejším činom, je neobhájiteľné,“ tvrdí biskup Anselm Umoren. „Deti sú nevinné obete zločinu spáchaného na poškodenie ich matiek, preto je nemorálne potrestať ich za hriechy, ktoré spáchali ich otcovia,“ dodal.

Reprodukčné zdravie ako zásterka

Podobný názor prezentuje aj Sonnie Ekwowusi z organizácie The Foundation for Afrika, ktorý návrhy OSN zlegalizovať potraty tiež považuje za „nezodpovedné, neľudské a škandalózne.“ To, čo ženy podľa neho nevyhnutne potrebujú, je ozajstná zdravotná a sociálna starostlivosť a poradenské služby, ktoré by im pomohli znova sa začleniť do spoločnosti. Myslí si, že po tom, čo si prežili v rukách islamských extrémistov, by nebolo správne vystavovať ich „traumatickému, násilne vyslobodzovaciemu a život ohrozujúcemu procesu interrupcie.“

Nigérijský biskup Umoren sa tiež vyjadril, že katolícka cirkev v krajine spolu so všetkými ľuďmi dobrej vôle je ochotná kedykoľvek podať znásilneným ženám pomocnú ruku. Zatiaľ im svoju starostlivosť ponúka Populačný fond Spojených národov. Pro-life neziskovka Spoločnosť na ochranu nenarodených detí však nedávno odhalila, že Populačný fond OSN cez svoje poradenstvo nabáda k ukončeniu tehotenstva.

Pro-liferi tvrdia, že termín „reprodukčné zdravie“ slúži len ako krycí názov pre rôzne zásahy, vrátane potratov.

Zdieľať

Populačný fond je jednou z popredných medzinárodných skupín, ktoré podporujú potraty v rozvojovom svete. Do záchytných táborov, kde boli ženy umiestnené, posiela obrovské množstvá ,balíčkov reprodukčného zdravia'.“ Pro-liferi však tvrdia, že termín „reprodukčné zdravie“ slúži len ako krycí názov pre rôzne zásahy, vrátane potratov. Spomínaná pro-life organizácia pre LifeNews vyjadrila obavy, že „tieto citovo zraniteľné a podvyživené ženy budú dotlačené do toho, aby podstúpili interrupciu.“

Populačný fond pracuje v súlade so zákonom

„Balíčky obsahujú obrúsky, mydlo a ďalšie hygienické potreby,“ uvádza na svojej webstránke Populačný fond OSN. Hovorca organizácie v západnej Afrike Hugues Kone však dodal, že v balíčku sú ešte okrem toho aj tričká, obuv, ale aj prezervatívy. Tiež poprel, že by potraty boli odpoveďou na situáciu znásilnených žien.

„Populačný fond nepropaguje potrat ako metódu plánovania rodiny ani nevykonáva žiadne zásahy v súvislosti s potratmi v Nigérii. Fond podporuje dobrovoľné plánovanie rodiny tak, že ženy aj muži si môžu slobodne určiť počet, načasovanie a vekový rozostup svojich detí, ako aj zabrániť neželaným tehotenstvám. Je to ich ľudské právo tak urobiť a mať prostriedky toto právo vykonávať,“ argumentoval Hugues a dodal, že populačný fond neporušuje nigérijské zákony, ktoré vo väčšine prípadov potraty zakazujú. 

Daniela Matejovičová

Foto: twtrland.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo