Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
09. august 2019

Desať dôvodov, prečo (znova) navštíviť košický dóm

Isto ste už boli v najneprehliadnuteľnejšej pamiatke Košíc. No my vás do dómu pozveme znova.
Desať dôvodov, prečo (znova) navštíviť košický dóm

Dóm sv. Alžbety v Košiciach. Foto – František Iván

Bez našich podporovateľov by tento článok nevznikol. Viac ako dve tretiny našich darcov nás podporujú pravidelne.

>>PRIDAJTE SA AJ VY.<<

Dôvodov je viacero. Jednak znova pokročili výskumy o ňom (napríklad týkajúce sa kultu Kristovej krvi) a tiež preto, že je zakaždým iný.

Momentálne najmä vďaka rekonštrukcii, ktorá nabrala po 30 rokoch doteraz nevídané obrátky.

1. Kráľovské schodisko vnútri dómu. Jedno z piatich dvojitých točitých gotických schodísk v Európe. (Za ďalšími by ste museli ísť do Grazu, Šegešváru, Kluža či do Prahy.) Výstup po týchto schodoch nie je fyzicky náročný a za pár minút oceníte dômyselnosť gotických staviteľov. Z kráľovského balkóna je nádherný výhľad na celú strednú časť dómu i na krásnu zreštaurovanú secesnú fresku naproti. Ocitnete sa na mieste, kde sa zrejme vystavovala najsvätejšia krv Kristova (pozri bod 4). Požiadajte sprievodcov, aby vám ho sprístupnili.

2. Celokovový oltár je údajne jediný v Európe. Až kým sa človek nedotkne, neuverí, že tento vysoký oltár svätého Kríža je do najmenšieho detailu odliaty zo železa. V r. 1931 ho posvätili na pamiatku obetí 1. svetovej vojny. Je odliaty zo zbraní použitých v tejto vojne.

3. Miesto, kde nájdete relikvie sv. kríža, sv. Alžbety, sv. Ondreja apoštola, sv. Charbela, sv. Jána Pavla II. i troch sv. košických mučeníkov.

4. Miesto kultu Kristovej krvi. V stredoveku v predošlom kostole (postavenom na tom istom mieste) nepozorný kňaz vylial červené víno. Stalo sa to po premenení (vína na krv, čiže išlo už o Kristovu krv). Takto vytvorený obrazec na podložke jasne pripomínal tvár Ukrižovaného. To nemohla byť náhoda. Na miesto zázraku prichádzali tisíce pútnikov a prítomnosť Kristovej krvi uznal i pápež Bonifác IX. (1402). 

Prečítajte si tiež:
Dóm svätej Alžbety v Košiciach ukrýva vzácne relikvie svätcov Zdieľať

5. Kópia plačúcej ikony z mesta Mária Pócs. Potom ako v r. 1696 ikona v maďarskom meste Pócs zaslzila, cisár Leopold I. ju nariadil previezť do Viedne. Cestou cez Košice jezuiti z Barce dali vyhotoviť jej kópiu. Originál je doteraz blízko hlavného oltára Dómu sv. Štefana vo Viedni. Zaujímavosťou je, že kópia zhotovená pre Pócs zaslzila ešte dvakrát (1715 a 1905).

6. Najkrajší výhľad na Košice je z dómskej veže. Počas výstupu uvidíte hodinový stroj i zvony, na ktorých mladý košický zvonár zvonieva i teraz. Len nedávno bolo ručné zvonenie na Slovensku zapísané do Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Inzercia


Foto: TASR/František Iván

7. Reliéf Posledného súdu. Najkrajší vchod do dómu nie je hlavný, ale od severu. Nad dverami vidno v dvoch pásoch stredovekú predstavu Posledného súdu. V hornom je Ježiš na nebesiach ako Sudca. V dolnom pokojní ľudia mieria k nebeskej bráne, hriešnici opačným smerom do tlamy Leviathan. Mŕtvi vstávajú z hrobov a medzi zatratenými zbadáme aj biskupa či mníšku, čo je zaujímavý stredoveký message i pre nás.  

Odkaz od redakcie POSTOJA: Potrebujeme vás!

Články na Postoji nie sú spoplatnené, aby ich mohlo čítať čo najviac ľudí. Vznikajú najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od čitateľov, ľudí, ako ste vy. Budeme si veľmi vážiť, ak nás budete podporovať. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe článkov, ako je tento. 

Ďakujeme!

 

8. Krypta Rákócziho (za ktorého istý čas bojoval Jánošík) vám umožní dostať sa aj do podzemia.

9. Tohto roku sú otvorené aj organový chór a južná veža, dokonca obohatená o výstavu o najpozoruhodnejších kňazoch košickej diecézy.  

10. A nezabudnite na vedľa stojacu Kaplnku sv. Michala. Je prístupná prvýkrát tohto roku vrátane podzemia a balkóna.

Prečítajte si tiež:
Na mojich prehliadkach Košíc sú najviac prekvapení domáci obyvatelia Zdieľať

Odporúčame