Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
08. august 2019

Odkaz pre KDH: Progresívci sa so schválením pro-life zákona určite nezmieria

Nemaľujme si medové motúzy. Uráža to normálneho voliča.
Odkaz pre KDH: Progresívci sa so schválením pro-life zákona určite nezmieria

Podpredsedníčka strany Progresívne Slovensko (PS) Zora Jaurová, predseda Michal Truban, podpredsedníčka Irena Bihariová. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Bez našich podporovateľov by tento článok nevznikol. Viac ako dve tretiny našich darcov nás podporujú pravidelne.

>>PRIDAJTE SA AJ VY.<<

Keď v júli vznikala predvolebná dohoda medzi KDH a progresívcami, Alojz Hlina verejne načrtával možnosť, že budúca koalícia zložená aj z týchto dvoch subjektov by mohla schváliť zákon obmedzujúci dostupnosť potratov.

Následne koncom mesiaca predstavitelia SMERu a SNS ohlásili plán predložiť zákon s takýmto zámerom už na jesennú schôdzu parlamentu. Podľa dostupných informácií sa návrh inšpiruje prelomovými zákonmi o bití srdca, aké tohto roku schválili viaceré štáty USA.

Pre slovenské pro-life hnutie sú takéto iniciatívy (či už z dielne KDH, alebo iných strán), samozrejme, výbornou správou. Podobne ako predseda KDH sa síce oprávnene môžeme pozastaviť nad tým, kde boli SMER a SNS doteraz, že to predkladajú až pol roka pred voľbami, a aká je autentickosť ich úmyslov, keď Robert Fico, bývalý 10-ročný premiér, podobné návrhy doteraz povýšene odmietal. Schválené zákony však majú reálny dosah.

Šanca je reálna

Jesenný pro-life zákon môže reálne zvýšiť ochranu tých, ktorí sa nemôžu brániť, a napraviť obludnú deformáciu, ktorú tu zaviedla komunistická moc. A na rozdiel od predchádzajúcich pokusov to tentoraz naozaj môže prejsť. Zdieľať

Zákon bude hrou na voliča, ale nie iba to: má šancu reálne zvýšiť ochranu tých, ktorí sa nemôžu brániť, a napraviť obludnú deformáciu, ktorú tu zaviedla komunistická moc. Môže pomôcť vytvoriť lepšiu starostlivosť pre ženy v núdzi a obranu tých, ktorí prichádzajú na svet. Ak sa v dobrej podobe presadí, jeho pozitívny prínos mu nikto nevezme.

A na rozdiel od predchádzajúcich pokusov to tentoraz naozaj môže prejsť. SMER, SNS a opozičné strany Sme rodina a ĽSNS, ktoré často hlasujú za koaličné návrhy, majú dnes spolu 83 poslancov, navyše medzi potenciálnych podporovateľov môžeme zarátať aj časť poslancov OĽaNO a nezaradených.

Na jeseň sa v Bratislave bude taktiež konať tretí ročník Národného pochodu za život a tlak bude určite veľký. Prípadný úspech na 30. výročie Nežnej revolúcie bude veľkou symbolikou a vzhľadom na predkladateľov aj veľkým dejinným paradoxom.

Alojz Hlina už zákon pomenoval ako „umenšenie zla“. KDH to bez ohľadu na predkladateľa tentoraz bude podporovať, poslanec Igor Janckulík bude podľa svojho predsedu hlasovať „za“. Ak sa to teda schváli, bude to naozaj veľké víťazstvo.

Rozporuplný plán KDH

Predseda KDH túto koaličnú iniciatívu nazval „husárskym kúskom KDH“. Nechajme bokom, čo bolo skutočným iniciátorom návrhu zákona. KDH bude víťazom do veľkej miery určite tiež, keďže desaťročia túto zástavu nieslo samotné. Cieľom tohto komentára je zamerať sa na predvolebnú dohodu KDH s PS/Spolu, ktorých spolupráca sa v týchto dňoch ďalej rysuje. No aj práve tento návrh zákona preverí, ako to obe strany myslia.

Ak pro-life zákon prejde, KDH bude víťazom do veľkej miery tiež, keďže desaťročia nieslo túto zástavu samotné. Zákon však zásadne otestuje dohodu s PS/Spolu. Zdieľať

Alojz Hlina je hypercitlivý na akúkoľvek kritiku, ale azda dovolí pripomenúť niekoľko vecných výhrad k spolupráci ideových odporcov. Pretože to, ako ju komunikuje, vyvoláva nedorozumenia, ktoré by bolo treba vysvetliť.

Hoci píše urážlivé blogy smerom k Antonovi Chromíkovi alebo ku kolegovi Jaroslavovi Daniškovi, obaja mu – logicky a legitímne – kladú jedinú otázku: či je KDH ochotné za vstup do vlády s PS/Spolu súhlasiť so schválením registrovaných partnerstiev. Pričom to, ako vieme, na základe súdnych rozhodnutí de facto priamo vedie k zmene definície manželstva (a práve preto je o tom oprávnené hovoriť presne takto).

Hlina na to vo svojich blogoch ani v iných verejných vyjadreniach neodpovedal. Rovnakú otázku mu položila Eva Mihočková v Trende, neodpovedal ani tam. Deje sa to v čase, keď Ivan Štefunko, zakladateľ a bývalý predseda PS, na Dúhovom Pride schválenie registrovaných partnerstiev verejne prisľúbil. Čo si má o tom myslieť volič KDH, ktoré presadilo definíciu manželstva do ústavy? Čo si má o tom myslieť 900-tisíc občanov (7-krát viac než voličov KDH v posledných voľbách), ktorí napriek tvrdej antikampani hlasovali v referende za zachovanie manželstva? Najskôr, že KDH sa už rozhodlo, len to pred voľbami nemôže priznať.

Predseda KDH, naopak, nepriamo hovoril o tom, že nová vláda s progresívcami by na výmenu za registrované partnerstvá mohla znížiť dostupnosť potratov. Po ohlásení koaličného pro-life zákona Alojz Hlina navyše napísal: „Viete, čo bude najväčší paradox, s ktorým soudruzi nerátali? V konečnom dôsledku nám to môže uľahčiť rokovania o alternatíve v rámci opozície.“ Ak si to však človek rozmení na drobné, realitou bude skôr opak a vznik alternatívy k súčasnej vláde to pre charakter PS/Spolu prinajmenšom sťaží, ak úplne nezruší.

Čo sa stane

Či už sa pro-life zákon schváli, alebo neschváli, so 100-percentnou istotou sa na jeseň stane niekoľko vecí:

1. voči zákonu vznikne agresívna protikampaň zo strany liberálnych médií a mimovládnych organizácií,

Inzercia

2. v parlamente sa proti nemu rozhodne postavia SaS a Most-Híd,

3. napriek dohode s KDH (ak ona ešte bude existovať) sa voči zákonu postaví aj PS/Spolu a keďže slovenské najkrajnejšie liberálne prostredie tvorí jadro ich členov, aktivistov a voličov, budú omnoho tvrdší ako SaS a Most-Híd,

4. tak ako pri podobných návrhoch doteraz, aj na jeseň sa rozprúdi verejná diskusia, v rámci ktorej sa budú konzervatívci a liberáli vzájomne napádať. Nebude jedno, kto sa kde postaví.

Ak KDH zopakuje chybu, keď pri Dúhovom Pride kritizovalo pochod Hrdí na rodinu, ani tu žiadnym lídrom konzervatívneho prostredia nebude a túto úlohu logicky prevezme niekto iný.

PS/Spolu veľmi pravdepodobne vyhlásia, že taký „stredovek“ nemá v modernej spoločnosti čo robiť a že medzi prvé kroky ich budúcej vlády bude patriť jeho zrušenie. Zdieľať

A ak sa potom stane, že zákon naozaj prejde, PS/Spolu veľmi pravdepodobne vyhlásia, že taký „stredovek“ nemá v modernej spoločnosti čo robiť a že medzi prvé kroky ich budúcej vlády bude patriť jeho zrušenie či ešte ďalšie zliberalizovanie potratov. Tento stav bude potom priamym protikladom ľahšej tvorby alternatívy k dnešnej vláde, ako to plánoval predseda KDH.

Odkaz od redakcie POSTOJA: Potrebujeme vás!

Články na Postoji nie sú spoplatnené, aby ich mohlo čítať čo najviac ľudí. Vznikajú najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od čitateľov, ľudí, ako ste vy. Budeme si veľmi vážiť, ak nás budete podporovať. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe článkov, ako je tento. 

Ďakujeme!

 

Logické otázniky

Ťažko povedať, čo stojí za predpokladom Alojza Hlinu, že spolu s progresívcami by mohol znížiť dostupnosť potratov. Už samotná myšlienka predsa musí dvíhať obočie všetkým, ktorí progresívne prostredie aspoň trochu poznajú. (Napr. aj politológ Grigorij Mesežnikov na otázku o možnej protihodnote pre KDH „za súhlas s registrovanými partnerstvami“ odpovedal: „Neviem si predstaviť, čo by za to mohli chcieť. Možno to bude niečo pomimo takýchto politických dohôd. Určite to nebude žiadny, ani čiastočný, zákaz interrupcií, to by bolo popretie liberálnych hodnôt.“)

Horeuvedený vývoj sa dá predpokladať z jednoduchej reality politického prostredia, aká platí v celom západnom svete. Mladí progresívci sú často zapálenejší za svoju ideológiu, než sú kresťania verní svojej viere.

Hoci by konzervatívno-liberálna vláda mohla Slovensko posunúť vo viacerých oblastiach dopredu, pravdou je aj to, že liberálne spektrum sa za posledných 20 rokov vo svojich cieľoch veľmi zmenilo. Nemyslím si, že nás čakajú dobré časy a za rozhorčením v tomto texte neskrývam žiadnu škodoradosť, skôr iba bezradnosť.

Slovensko si nesporne zaslúži lepšiu vládu, než akú máme dnes. Súčasne si zaslúži kultivovanú a zásadovú konzervatívnu stranu, ktorá vie, kým je a čo Slovensko potrebuje. Ale pri pohŕdaní svojimi kritikmi a neodpovedaním na základné otázky si hnutie zbytočne zneisťuje jadro svojich voličov, v dôsledku čoho nemáme a nebudeme mať ani jedno.

A úlohu konzervatívcov, po ktorej je vo verejnosti jasný dopyt, tu postupne preberá niekto iný.

Odporúčame