Čína varovala, že prijme odvetné kroky za nové clá v USA

Čína varovala, že prijme odvetné kroky za nové clá v USA

Ilustračný záber. FOTO TASR/AP

Čína v piatok varovala, že podnikne „protiopatrenia“, ak Spojené štáty zrealizujú svoju hrozbu a zavedú ďalšie clá na čínsky import v hodnote 300 miliárd USD.

Len vďaka podpore od našich čítateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Čínske ministerstvo obchodu vo svojom vyhlásení v piatok uviedlo, že oznámenie amerického prezidenta Donalda Trumpa o zavedení dodatočných ciel od 1. septembra predstavuje „vážne porušenie“ prímeria, na ktorom sa dohodol v júni s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom.

Ministerstvo však nešpecifikovalo, aké protiopatrenia Peking zavedie. Ale Čína v minulosti naznačila, že by mohla obmedziť vývoz vzácnych zemín, ktoré sú životne dôležité pre technologický priemysel USA, a tiež zostavuje čiernu listinu „nespoľahlivých“ zahraničných spoločností.

Obchodná vojna medzi oboma veľmocami trvá už vyše roka. Trump šokoval trhy v máji, keď zvýšil clá z 10 % na 25 % na čínske tovary v hodnote 250 miliárd USD. Peking vtedy okamžite prijal odvetné opatrenia a vyhlásil, že nie je ochotný pristúpiť na obchodnú dohodu, kým sa clá nezrušia.

USA a Čína tento týždeň obnovili obchodné rokovania, ktoré sa prerušili v máji, keď americká delegácia navštívila Šanghaj. Podľa správ v médiách by sa ďalšie kolo rokovaní malo konať v septembri vo Washingtone.
 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo