USA a Rusko odstúpili od zmluvy o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
USA a Rusko odstúpili od zmluvy o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo. FOTO TASR/AP

Spojené štáty oficiálne odstúpili od Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF), ktorú podpísali v roku 1987 s bývalým Sovietskym zväzom. Oznámil to v piatok americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo. V ten istý deň však oficiálne oznámili svoje odstúpenie od zmluvy aj ruskí predstavitelia.

Len vďaka podpore od našich čítateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

"Odstúpenie USA... od zmluvy nadobúda dnes účinnosť," uviedol Pompeo počas regionálneho summitu v thajskom Bangkoku. Za ukončenie platnosti zmluvy je podľa neho "výhradne zodpovedné Rusko".

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v ten istý deň oznímilo, že "na podnet Spojených štátov bola ukončená platnosť zmluvy medzi Sovietskym zväzom a Spojenými štátmi o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu."

Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov medzitým v tejto súvislosti vyzval Spojené štáty, aby uplatnili moratórium na rozmiestňovanie rakiet stredného a kratšieho doletu. Riabkov však zároveň spochybnil sľub NATO, týkajúci sa nerozmiestňovania jadrových zbraní v Európe.

Zmluva INF, ktorú v roku 1987 podpísali vtedajší lídri Spojených štátov a bývalého Sovietskeho zväzu, obom stranám zakazovala okrem iného výrobu, skúšky alebo vlastníctvo jadrových a konvenčných rakiet s plochou dráhou letu, ktoré majú dolet 500 - 5500 kilometrov a sú odpaľované z pevniny.

Rusko i Spojené štáty plnenie INF tento rok pozastavili, keď sa vzájomne obvinili z jej porušovania. Washington dávnejšie avizoval, že od INF definitívne odstúpi 2. augusta, ak Rusko dovtedy nezlikviduje svoj nový raketový systém.

Ruský prezident Vladimir Putin 3. júla podpísal zákon o pozastavení plnenia zmluvy INF zo strany Moskvy. Rusko tento krok oznámilo 2. februára po tom, ako tak koncom januára urobili aj Spojené štáty.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo