V Bratislave budú protestovať za práva na potrat. Pár dní pred pochodom za život

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V Bratislave budú protestovať za práva na potrat. Pár dní pred pochodom za život

Ilustračné foto – TASR/AP

Organizátori reagujú na pripravovaný návrh na obmedzenie potratov.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Národný pochod za život nebude v septembri jedinou demonštráciou, ktorej témou budú potraty. Osem dní pred jeho konaním sa v Bratislave chystá akcia s názvom „Nebudeme ticho! Pochod za rešpektovanie reprodukčných práv“.

Na podujatie zvolávajú iniciatíva Povstanie pokračuje a feministické organizácie Aspekt a Možnosť voľby.

Organizátorom sa nepáči avizovaný návrh na sprísnenie potratovej legislatívy, ktorý pripravujú poslanci zo Smeru a SNS. Podľa neho by sa mala skrátiť lehota na možnosť podstúpiť potrat na osem či šesť týždňov.

V súčasnosti sú potraty legálne do 12. týždňa, v prípade vážnych zdravotných dôvodov u matky alebo plodu nemajú interrupcie horný limit.

„Obmedzovanie reprodukčných práv vedie k ohrozeniu zdravia, šťastia, budúcnosti a života (hlavne) žien,“ tvrdia organizátori na facebooku s tým, že interrupcie by sa mali znižovať zavedením sexuálnej výchovy, hradením antikoncepcie alebo zlepšením podmienok pre ženy, menšiny a rodiny. „Postavme sa za spoločnosť, ktorá bude rešpektovať a napĺňať práva všetkých – žien a iných ľudí s maternicou, ľudí zo sexuálnych, etnických a iných menšín,“ vyzývajú.

Akcia je naplánovaná na sobotu 14. septembra popoludní na bratislavskom Námestí SNP. Po úvodných prejavoch má nasledovať hlasný pochod cez mesto. Na facebooku avizuje momentálne účasť takmer osemsto ľudí, ďalších viac ako tritisíc „má záujem“.

O týždeň neskôr už budú v hlavnom meste prebiehať sprievodné podujatia tretieho ročníka Národného pochodu za život, ktorý vyvrcholí sprievodom v nedeľu 22. septembra.

Pochod za život pre dopravu presunuli, mesto osloví aj organizátorov propotratovej akcie

Nedávno sme informovali, že Národný pochod za život zmenil na žiadosť hlavného mesta Bratislava pôvodné miesto konania. Nebude sa konať na Námestí SNP, ale na Námestí slobody, pričom upravená bude aj trasa pochodu.

Hlavné mesto sa obrátilo na organizátorov prolife akcie s tým, že ak by sa pochod uskutočnil na Námestí SNP, nastal by v meste dopravný kolaps.

Pre rekonštrukciu dúbravsko-karloveskej radiály sa Námestie SNP stalo od 22. júna centrálnym prestupným uzlom pre takmer všetky električky.

„Odstavenie električiek pre pochod by znamenalo odstavenie všetkých električiek v Bratislave, čo si nemôžeme dovoliť. Preto sme hľadali s organizátormi inú trasu pochodu, ktorá v tomto mieste nezablokuje električkovú dopravu,“ reagoval vtedy hovorca mesta Peter Bubla.

K téme:
Električky vytlačili Národný pochod za život z Námestia SNP Zdieľať

Pýtali sme sa, či bude mesto žiadať o zmenu miesta aj organizátorov pochodu za reprodukčné práva. „Máme záujem kontaktovať aj organizátorov tejto akcie,“ potvrdil Bubla. „Na Námestí SNP bude v rámci augusta a septembra viacero akcií, mnohé z nich však nebudú zasahovať rozsahom do premávky MHD. Národný pochod za život je jednou z najväčších akcií, potrebovala aj zabezpečenie techniky, ktorá mala byť umiestnená na komunikácii vedúcej cez Námestie SNP, čo by znamenalo vylúčenie MHD.“

Podľa jeho slov neodkláňajú z námestia každú akciu automaticky, závisí to od jej veľkosti a vplyvu na dopravu. „Ak je zhromaždenie malé a organizátor nám garantuje, že neovplyvní MHD, potom s tým nemáme problém,“ tvrdí hovorca hlavného mesta.

Organizátori akcie nám na otázku, či v prípade požiadavky od mesta ustúpia, napísali, že pochod je riadne nahlásený a všetko budú riešiť s kompetentnými.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo