Máte zdravé dieťa, ktoré sa chystá do tábora? Dorazte ho v čakárni u pediatra

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Máte zdravé dieťa, ktoré sa chystá do tábora? Dorazte ho v čakárni u pediatra

Ilustračná foto, TASR - Jozef Ďurník 3. marca 2009

O hlúpej vyhláške, ktorá otravuje rodičov cez školský rok aj v lete, a aj tak pri nej všetci švindľujú.

Bez našich podporovateľov by tento článok nevznikol. Viac ako dve tretiny našich darcov nás podporujú pravidelne.

>>PRIDAJTE SA AJ VY.<<

Keď to zažijete prvýkrát, poviete si, byrokratická hlúposť a mávnete rukou. Keď už však máte viac školopovinných detí a akosi sa vám to v priebehu troch mesiacov nakopí, začnete premýšľať, či nenadišiel čas zorganizovať rodičovské národné povstanie (RNP).

Podľa zákona a z neho vyplývajúcej vyhlášky z roku 2007 je to tak, že ak sa vaše dieťa ide zúčastniť na „zotavovacom podujatí“, musíte predložiť lekárske potvrdenie o jeho zdravotnej spôsobilosti.

Pod „zotavovacím podujatím“ zákon nerozumie rekreáciu ROH či rodinné zotavovanie podľa Andreja Danka, ale „organizovaný spoločný pobyt najmenej piatich detí a mládeže do 18 rokov na čas dlhší ako štyri dni, ktorého účelom je rekreácia detí a mládeže, posilnenie ich zdravia a zvýšenie ich telesnej zdatnosti“.

Ste šťastným rodičom, ak vaše dieťa chodí na týždňové pobyty mladých programátorov, matematikov či chemikov, ktorí bádajú s pomocou Petriho misky, kadičiek, pipiet a istého množstva kyseliny, v takom prípade ich podujatie nie je „zotavovacím podujatím“ a žiadne potvrdenie od lekára nepotrebujú. Ale ak ide o klasickú školu v prírode, farský, saleziánsky, športový či iný tábor, v ktorom sa „posilňuje zdravie detí“, musíte predtým k lekárovi. A to aj v prípade, že ide o denný tábor trvajúci od pondelka do piatka, kam dieťa zložíte ráno a vyzdvihnete ho poobede.

Podľa litery aj ducha vyhlášky to má vyzerať nasledovne: keď sa blíži škola v prírode či tábor, treba si vybrať voľno z práce a najskôr 30 dní pred „zotavovacím podujatím“ ísť s vaším zdravým dieťaťom k pediatrovi. Tam v čakárni plnej usoplených a kýchajúcich pacientov musíte len veriť, že tento predstupeň rekreácie vaše dieťa neskolí, ale zocelí proti baktériám.

Odkaz od redakcie POSTOJA: Potrebujeme vás!

Články na Postoji nie sú spoplatnené, aby ich mohlo čítať čo najviac ľudí. Vznikajú najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od čitateľov, ľudí, ako ste vy. Budeme si veľmi vážiť, ak nás budete podporovať. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe článkov, ako je tento. 

Ďakujeme!

Keď sa s vaším zdravým potomkom dostanete na rad, lekár neurobí nič iné než „áááá“, s paličkou nazrie do hrdla a po tomto úkone dá na lajstro podpis a pečiatku, že dieťa je zdravotne spôsobilé. Následne vrátite potomka do školy či k babke a ženiete sa mestom späť do práce. Zostávajúce dni, ktoré trvajú do začiatku zotavovacieho podujatia, sledujete, či dieťa si z návštevy od pediatra odnieslo len ten cukrík za pekne otvorené ústa ,a napokon, tak ako vyhláška káže, by ste mali ako zákonný zástupca predložiť vlastné písomné vyhlásenie, že dieťa „neprejavuje príznaky akútneho ochorenia“.  A ako rodič okrem toho podpíšete čestné vyhlásenie o tých najdôležitejších možných komplikáciách, či má dieťa alergie (na jedlo alebo uštipnutie hmyzom), trpí astmou, problémami so srdcom, epilepsiou a podobne.

Tie rodičovské potvrdenia a čestné vyhlásenia sú úplne v poriadku, ale aký zmysel malo dotiahnuť dieťa na niekoľkosekundovú kontrolu u pediatra?

Samozrejme, svet nefunguje podľa tejto vyhlášky, v skutočnosti rodičia aj lekári švindľujú. Rodič sa častokrát spamätá až v prvý deň zotavovacieho podujatia, uhovorí učiteľku či vedúceho tábora, že potvrdenie od lekára ešte len donesie či pošle e-mailom, a uteká za pediatrom (z práce si berie voľno či nepozorovane na pár hodín zmizne). Buď má potom šťastie na prázdnu čakáreň, alebo stojí hodinu v rade a v duchu hromží, prípadne sa asertívne predbehne a nechá hromžiť druhých. Pediater hneď pochopí, o čo ide, ešte medzi zuby namrzene precedí, že by to takto robiť nemal, dieťa videl naposledy minulý rok, ale s pochopením pridá pečiatku aj podpis, tak ako to už urobil desiatky ráz predtým.   

Keď máte jedno dieťa, na túto byrokratickú štrapáciu u pediatra rýchlo zabudnete. No keď ich máte dve, tri či viac a každé z nich v danom roku absolvuje v nerovnakom termíne školu v prírode či denný tábor, už to beriete ako sústavný nepriateľský akt zo strany orgánov pre ochranu verejného zdravia.

Ako autor týchto riadkov, ktorý mal včera písať ranný stredajší komentár, ale už sa nevedel sústrediť na nič, čo presahuje rámec onej vyhlášky z roku 2007.

A nakoniec už len jedna veta, pre ktorú som to všetko spísal: Vyhláška musí byť zničená.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo