Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. júl 2019, 08:10

SHMÚ upozorňuje na búrky a prívalové povodne 

SHMÚ upozorňuje na búrky a prívalové povodne 

Ilustračné foto - TASR/Jaroslav Novák

Na možné prívalové povodne upozorňuje SHMÚ v lokalitách Turčianske Teplice, Prievidza, Spišská Nová Ves a Gelnica.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Výstrahu prvého stupňa pred búrkami vydal Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na utorok pre väčšinu územia Slovenska. Na svojom webe tiež varuje pred povodňami v obciach na strednom a východnom Slovensku.

Pre väčšinu stredného a východného Slovenska platia výstrahy pred búrkami aj po zvyšok pondelka. Výstrahu druhého stupňa vydal SHMÚ pre okresy Prievidza, Gelnica, Turčianske Teplice, Rožňava a tiež pre Košice a okolie.

Na utorok vydali meteorológovia pre celé Slovensko výstrahu prvého stupňa pred búrkami. Platiť by mala od 13. do 22. hodiny.

Na možné prívalové povodne upozorňuje SHMÚ v lokalitách Turčianske Teplice, Prievidza, Spišská Nová Ves a Gelnica.

"Vzhľadom na očakávané prívalové zrážky pri búrkach predpokladáme prechodný výrazný lokálny vzostup vodných hladín, hlavne na malých tokoch, s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity. Je predpoklad výskytu sprievodných povodňových javov aj mimo tokov," uviedol SHMÚ.

Hasiči zasahovali pre počasie najmä na východe, najviac v Prešovskom kraji 

Lokálne búrky zamestnali v pondelok podvečer hasičov vo viacerých slovenských krajoch. Najvážnejšia situácia je najmä na východe Slovenska. Informovala o tom Katarína Križanová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru.

Inzercia

"Najviac prípadov v tejto súvislosti evidujú v Prešovskom kraji, kde boli doposiaľ vyslaní k 14 udalostiam. V Košickom kraji pomáhajú hasiči na deviatich miestach," uviedla Križanová. Zasahovali aj v Žilinskom a Banskobystrickom kraji.

Hasiči odstraňovali popadané stromy z domov a ciest aj strhnuté strechy. Ďalej odčerpávali vodu zo zatopených priestorov a pivníc. "Na viacerých miestach stále zasahujú," doplnila Križanová.

Búrka na východnom Slovensku spôsobila výpadky elektriny 

Výpadky v distribúcii elektriny v niekoľkých tisíckach odberných miest spôsobila na východnom Slovensku v pondelok večer búrka. Pre TASR to uviedla Andrea Forbergerová za Východoslovenskú distribučnú, a.s. (VSD).

Podľa jej slov približne okolo 20.30 hodiny zostalo nezásobených ešte 790 odberných miest. "Silná búrka s bleskami pováľala stromy na elektrické vedenia a potrhala vodiče. Najväčšie výpadky sme zaznamenali v Petrovanoch, Bidovciach, Ďurďošíku, Malej Ide, Čečejovciach, Letanovciach a Novej Ľubovni," spresnila.

Výpadky elektriny spôsobila búrka s vetrom aj v nedeľu večer. "Súhrnne VSD na svojom distribučnom území obnovila distribúciu elektriny priebežne približne v 23-tisíc odberných miestach a počas dňa odstránila aj posledných zopár stovák," dodala.

V oboch prípadoch podľa jej slov okamžite vyrazili do terénu pohotovostné zložky VSD a odstraňovali poruchy vplyvom extrémneho počasia priebežne.

Dnes treba vedieť

pred 20 minútami

Belgicko prekonalo vlastný rekord v dĺžke obdobia bez federálnej vlády, ktorá by vzišla z riadnych volieb. Krajina je bez kabinetu už 594 dní. Situáciu by mali ukončiť nové rokovania, ktoré prebiehajú medzi piatimi politickými stranami. (TASR)

pred hodinou

V liturgickom kalendári si veriaci pripomínajú svätého arského farára Jána Mária Vianneyho. Relikvia jeho srdca bude tento rok v októbri putovať po Slovensku. Svätec je patrónom farárov, spovedníkov a všetkých kňazov. (TASR)

pred 3 hodinami

Generálny tajomník OSN António Guterres varoval pred generačnou katastrofou, ktorej čelí celý svet pre uzatvorenie škôl v dôsledku koronavírusovej pandémie. „Len čo sa nám podarí šírenie nákazy zvládnuť, musí byť našou najvyššou prioritou dostať študentov naspäť do škôl a vzdelávacích zariadení – najbezpečnejšie, ako vieme,“ povedal šéf OSN. Údaje z polovice júla ukazujú, že zatvorenie škôl nariadilo približne 160 krajín, čím postihlo viac ako miliardu žiakov. (TASR)