Postoy.sk má desať rokov. Dialóg k pravde pokračuje

Keď sme pred desiatimi rokmi zakladali Postoy.sk, jeho mottom sa stali slová dialógom k pravde.

Vtedy náš „program“ formuloval Imrich Gazda, ktorý napísal: „Chceme kráčať dialógom k pravde. Nie ku kompromisu. Svoje názory chceme hájiť, chceme si za nimi stáť, ale zároveň chceme počúvať aj názory iných. Pravda je len jedna. A táto Pravda nás vyslobodí. Na ceste k nej nechceme byť súpermi, ale spolupútnikmi.“

Postoy.sk na konci roku 2008

Osobne som si myslel, že časom príde na preformulovanie nášho motta. Zdalo sa mi, že dialóg sa stane samozrejmosťou a po nejakej dobe budeme musieť nájsť iný zmysel tvorby portálu Postoy.

Smutne však konštatujem, že napriek desaťročnému posunu platí to, čo povedal kolega a priateľ Imrich Gazda – že nedostatkom dnešnej spoločnosti je neochota viesť dialóg. Imrovo pozorovanie bolo v roku 2005 obyčajným faktom. Ale netušil som, že v roku 2015 budeme môcť rovnako konštatovať to isté.

Pri pohľade naokolo – čo vidíme v politike, v médiách, v Cirkvi – stále badať, že chýba nielen dialóg ako taký, ale aj dialóg, ktorý by viedol k pravde. Radšej sa klame, zahmlieva, zavádza, nediskutuje. Pravdu je náročné spoznať, ale práve preto musíme o nej hovoriť, aby sme sa k nej každým dňom aspoň malými krôčikmi približovali.

Prečítajte si:
O čom bol prvý editoriál na Postoy.sk

Zdieľať

Prajem si, aby sme spolu vedeli hovoriť. Aby ten, kto si myslí opak, nebol považovaný za súpera, ale za partnera. Aby ten, kto sa pýta, dostal aj odpovede. Aby ten, kto nie je členom jednej správnej strany, mal rovnaké šance a príležitosti. Aby ľudia, ktorí nevyznávajú mainstream, neboli hneď nálepkovaní ako fašisti, putinovci, idioti či zaostalci.

Postoy.sk sa už od 1. júna 2005 usiluje byť vaším partnerom na ceste dialógu. Nenárokujeme si patent na pravdu, ale snažíme sa ju vždy čestne a nezaujato odhaľovať. Ak veríme, že pravda nás vyslobodí, platí aj opak: nepravda je nesloboda. Príkazy mlčať ani zákazy komunikácie nie sú dobrými znakmi. Dialóg je nevyhnutný. „Dialóg je veľmi dôležitý pre naše vlastné dospievanie, pretože práve v konfrontácii s iným človekom, inými kultúrami a tiež v zdravej konfrontácii s inými náboženstvami človek rastie: rastie a dospieva,“ to sú slová samého pápeža Františka.

Postoy-u prajem, aby o ďalších desať rokov vo svojom názve už nepotreboval heslo dialógom k pravde, ale aby dialóg v slovenskej spoločnosti už naozaj bol samozrejmosťou.

Matúš Demko
Autor bol zakladateľom a prvým šéfredaktorom Postoy.sk.

Podporte nás v našom úsilí rozbehnúť internetový konzervatívny denník.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo