Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. 07. 2019, 15:35

Vražda dievčaťa vyvolala v Rumunsku hnev a protesty

Vražda dievčaťa vyvolala v Rumunsku hnev a protesty

Sviečky horia pri provizórnom pomníku pred ministerstvom vnútra v rumunskej metropole Bukurešti večer 27. júla 2019. Foto - TASR/AP

Vo štvrtok ráno sa tínedžerke podarilo trikrát zatelefonovať na núdzovú linku 112 a poskytnúť aj stopy, ktoré mali priviesť políciu na miesto, kde ju zadržiaval vodič auta, čo ju vzal ako stopárku.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Niekoľko tisíc protestujúcich sa v sobotu zhromaždilo v rumunskej metropole Bukurešť v súvislosti s prípadom vraždy 15-ročného dievčaťa, ktoré trikrát telefonovalo na tiesňovú linku, kde ohlásilo svoj únos a poskytlo aj informácie o mieste svojho zadržiavania. Za tento prípad už prepustili policajného šéfa.

Kritici obviňujú predstaviteľov orgánov, že nebrali telefonáty vážne a nakoniec reagovali príliš neskoro, takže tínedžerku nezachránili. Obeť bola identifikovaná iba krstným menom Alexandra, napísala tlačová agentúra AFP.

Demonštranti skandovali heslo "Neschopní!" a nahnevane vyzývali vládu, aby odstúpila. Ľudia v sobotu večer tiež kládli kvety a zapaľovali sviečky pri provizórnom pomníku pred ministerstvom vnútra.

Prokuratúra v sobotu oznámila, že do väzby vzali 65-ročného podozrivého - po tom, čo vyšetrovatelia prehľadávajúci jeho dom a záhradu našli ľudské pozostatky a šperky patriace dievčaťu.

Podozrivý trvá na svojej nevine a tvrdí, že sa s tínedžerkou nikdy nestretol, ale nedokázal vysvetliť, prečo použila jeho telefón, uviedol jeho advokát.

Minister vnútra Nicolae Moga v piatok večer oznámil, že odvolal policajného šéfa Ioana Budu, lebo v prípade "treba urobiť drastické a zásadné opatrenia". Vraždy vyvolala vo verejnosti veľké pobúrenie.

Dievča uniesli v stredu 24. júla, keď stopovalo domov do obce Dobrosloveni v južnom Rumunsku, povedala polícia.

Vo štvrtok ráno sa tínedžerke podarilo trikrát zatelefonovať na núdzovú linku 112 a poskytnúť aj stopy, ktoré mali priviesť políciu na miesto, kde ju zadržiaval vodič auta, čo ju vzal ako stopárku.

Dievča kričalo "Už ide! Už ide!", potom sa telefón odmlčal a bol vypnutý, opísal novinárom situáciu Buda ešte pred svojím odvolaním.

Policajti prehľadali tri budovy, kým konečne našli dom, kde bola obeť zadržiavaná - vyše 12 hodín po jej telefonátoch.

Polícia potom žiadala o povolenie na domovú prehliadku, ktoré však v naliehavých situáciách nie je potrebné, a čakala až do svitania, kým vošla do domu - 19 hodín po poslednom telefonáte Alexandry.

Demonštranti na sobotňajšom zhromaždení obvinili vládnucich sociálnych demokratov, že spornými reformami, ostro kritizovanými aj Bruselom, oslabujú orgány činné v trestnom konaní.

"Prečo polícia nezasiahla skôr? Na to musí odpovedať každý, od polície cez prokuratúru až po (premiérku Vioricu) Dancilaovú," povedal pre agentúru AFP 55-ročný protestujúci Cristian Nan.

Stredopravicovo orientovaný prezident Klaus Iohannis už skôr vyhlásil, že "rezignácie všetkých, čo tento prípad s takými tragickými následkami nezvládli, sú povinné".

Polícia je presvedčená, že druhú tínedžerku, ktorej rodičia nahlásili jej nezvestnosť v rovnakej oblasti pred troma mesiacmi, zrejme zavraždil ten istý muž.

Odporúčame