Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. júl 2019, 19:39

Vybrali prvých šesť kandidátov na pilotov stíhačiek F-16

Vybrali prvých šesť kandidátov na pilotov stíhačiek F-16

lietadlo F-16 Poľských vzdušných síl. FOTO TASR - Dušan Hein

Prvé štyri stíhačky F-16 by mali na Slovensko doraziť v roku 2022.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Ministerstvo obrany vybralo prvých šesť kandidátov na pilotov stíhačiek F-16. Celkovo ich bude 22. Ministerstvo deklarovalo, že sa stihnú pripraviť, kým prídu nové stíhačky.

TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu Danka Capáková. 

Príprava sa skladá z viacerých fáz. Podľa Capákovej sa národná časť už začala. „Zahraničný výcvik vo výcvikovom stredisku v USA závisí od termínov poskytnutých slovenskej strane zahraničným partnerom,“ priblížila hovorkyňa. Predpokladaný termín zahraničnej prípravy pre prvú skupinu je október 2019. 

Rezort momentálne vyberá ďalších kandidátov na pilotov. Medzi kritériami sú napríklad úspešné absolvovanie leteckej lekárskej prehliadky pre nadzvukové lietadlá, letecká prax v odbore pilot, jazykové znalosti či úspešné absolvovanie psychodiagnostického vyšetrenia a fyzických testov. 

Slovenská republika nakúpi stíhačky F-16 C/D Block 70 americkej výroby. Prvé štyri stíhačky F-16 by mali na Slovensko doraziť v roku 2022. Zvyšných desať dopravia do konca roka 2023. Príslušné dokumenty 12. decembra podpísali minister obrany Peter Gajdoš a viceprezidentka spoločnosti Lockheed Martin Ana Wugofskiová.

Obstarávať sa bude 14 kusov lietadiel, letecká výzbroj, logistická podpora a výcvik leteckého aj pozemného personálu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa verejne zastal nového ministra vnútra Géralda Darmanina, ktorého vyšetrujú pre podozrenie zo znásilnenia. Darmanin obvinenie odmieta a bráni sa tvrdením, že išlo o „konsenzuálny pohlavný styk“ iniciovaný údajnou obeťou znásilnenia. Ženu zažaloval za ohováranie.

pred 9 hodinami

Futbalisti FK Dubnica nad Váhom a FC Nitra remizovali v utorňajšom prvom stretnutí baráže o účasť vo Fortuna lige 0:0. Odveta je na programe v piatok 17. júla. MFK Ružomberok postúpil do finále ligovej baráže o účasť v Európskej lige UEFA, keď si poradil v prvom semifinále pod Čebraťom so Zemplínom Michalovce 1:0. Vo finále sa Ružomberčania stretnú s úspešnejším z dvojice Spartak Trnava - AS Trenčín.

pred 9 hodinami

Spoločnosť Chirana Medical chce ročne vyrábať až 5 000 pľúcnych ventilátorov. Momentálna výrobná kapacita je asi 1 200 pľúcnych ventilátorov, čo je v porovnaní s predkrízovým stavom štvornásobne viac.