Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
25. júl 2019

Masaker ministrov

Boris sa vo vláde obkolesil brexitermi a lojalistami a tí mu budú tlieskať. Bez hlasov umiernených konzervatívcov však nepresadí jeho vláda nič.
Masaker ministrov

Boris Johnson počas prvého zasadnutia vládneho kabinetu na Downing Street 10 v Londýne. Foto - TASR/AP

Bez našich podporovateľov by tento článok nevznikol. Viac ako dve tretiny našich darcov nás podporujú pravidelne.

>>PRIDAJTE SA AJ VY.<<

Ak po prevzatí úradu lídra konzervatívcov hovoril Boris Johnson o zmierení vo vnútri strany, tak jeho prvé kroky vo funkcii premiéra tomu nenasvedčovali. Z postov uvoľnil jedenásť ministrov, pričom ďalší šiesti odišli z funkcií dobrovoľne.

Britské médiá nezaháľali a rýchlo pripomenuli, že tým prekonal aj kabinetné zmeny z roku 1962, ktoré už vtedy dostali prezývku „noc dlhých nožov“.

Aké zmeny teda nastali v britskej vláde?

Tá možno najzaujímavejšia sa odohrala mimo kabinetu. Šéfom zboru vládnych poradcov sa stal Dominic Cummings, ktorý bol hlavným stratégom a kľúčovým mužom brexitovej kampane. Na základe toho sa stal aj hlavnou postavou filmu Uncivil War (o filme sme písali tu).

Cummingsa považujú za veľmi inteligentného, usilovného a pracovitého politika, ktorý uprednostňuje pôsobenie v pozadí. Dalo by sa povedať, že je priam antitézou samotného Johnsona. V boji za vystúpenie z EÚ však našli obaja politici spoločnú tému. Bude zaujímavé sledovať, ako sa Cummingsovi bude dariť vo funkcii, keďže okrem spomenutých pozitív, je považovaný aj za konfliktný typ človeka. Ak sa to spojí s niektorými radikálnymi predstavami o zmene fungovania britskej verejnej správy, tak to sľubuje vcelku výbušný kokteil.

Britské médiá nezaháľali a rýchlo pripomenuli, že Johnson prekonal kabinetné zmeny z roku 1962, ktoré už vtedy dostali prezývku „noc dlhých nožov“. Zdieľať

Čo sa týka zmien v samotnom kabinete, tak najvyšší kariérny postup čakal na Priti Patelovú, ktorá ešte v roku 2017 musela opustiť kreslo ministerky pre rozvojovú pomoc po tom, čo sa počas dovolenky v Izraeli bez autorizácie stretla s tamojšími poprednými politikmi. Je dcérou indických rodičov, ktorí emigrovali do Británie z Ugandy po tom, čo Idi Amin vyhnal všetkých Aziatov násilím z krajiny.

Priti bola už dávnejšie známa ako pravicová politička so silne protieurópskymi postojmi. Pre jej blízkosť s indickým premiérom Modim, je niekedy označovaná za hinduistickú nacionalistku. Do novovymenovanej funkcie ministerky vnútra ju dostala najmä jej lojalita voči Johnsonovi a euroskepticizmus.

S rezortom samotným veľa skúseností nemá a médiá pripomínajú jej výroky z roku 2011, keď sa vyslovila za obnovenie trestu smrti. Tento pohľad medzičasom zmenila, ale aj tak sa od nej očakáva sprísnenie pomerov, ktoré má pomôcť zastaviť rozmáhajúcu sa kriminalitu v krajine.


Nová britská ministerka vnútra Priti Patelová a minister obrany Ben Wallace. Foto - TASR/AP

Medzi ďalšie dôležité zmeny patrí vymenovanie Sajida Javida do funkcie ministra financií. Ten na túto funkciu prestúpil práve z kresla ministra vnútra. S financiami však už skúsenosti má, keďže pôsobil jednak ako bankár, ale aj ako štátny tajomník práve na ministerstve financií. Spočiatku bol síce proti brexitu, momentálne však patrí medzi najhlasnejších advokátov vystúpenia z EÚ bez dohody. Ak dôjde k tomuto scenáru, tak udržanie verejných financií bude zaiste jeho najväčšou výzvou.

Ďalším brexiterom, ktorý sa dostal do poprednej funkcie, je Dominic Raab. Bývalý minister pre brexit svojho času odstúpil z funkcie, keď mal pocit že ho Mayová vynecháva z rokovaní, v ktorých až príliš ustupuje Únii.

Tentoraz dostal do rúk rezort, v ktorom bude musieť urýchlene riešiť námornú krízu s Iránom. Už čoskoro tak bude balansovať nielen britské záujmy, ale aj protichodné politiky EÚ a USA voči Iránu. Bude zaujímavé sledovať, na ktorú stranu sa nakoniec prikloní.

Z ďalších mien je možné spomenúť Gavina Williamsona, ktorý sa stal ministrom školstva. Toho pred pár mesiacmi prepustili z kresla ministra obrany po tom, čo ho ľuďia z okolia Mayovej obvinili z prezradenia utajovaných skutočností.

Išlo vtedy o kauzu Huawei a účasť tejto firmy na budovaní 5G sieti v krajine. V tom čase sa dokonca hovorilo o trestnom stíhaní Williamsona, prešlo však len pár mesiacov a ten istý politik je späť vo vláde. Pomohlo mu najmä to, že bol jednou z kľúčových osôb v Johnsonovom kampaňovom tíme. Za dobrú prácu ho teda odmenil primeranou pozíciou.


Nový britský minister financií Sajid Javid. Foto - TASR/AP

Netreba zabúdať ani na podstatnú zmenu v parlamentnom klube konzervatívcov. Do jeho čela bol vymenovaný Jacob Rees Mogg, ktorý tak získal právo účasti na kabinetných rokovaniach. Nečudo teda, že médiá hovoria o najpravicovejšom kabinete od čias Margaret Thatcherovej.

Inzercia

Veľkú výpovednú hodnotu má aj to, kto každý musel vládu opustiť. 

Okrem eurooptimistov a umiernených konzervatívcov, to bol nakoniec aj Jeremy Hunt, ktorý stál proti Johnsonovi v súťaži o predsednícke kreslo. Huntovi síce bola ponúknutá funkcia ministra obrany, ten ju však odmietol s tým, že by išlo o kariérny post, a radšej sa vrátil do poslaneckých lavíc.

Nečudo, že médiá hovoria o najpravicovejšom kabinete od čias Margaret Thatcherovej. Zdieľať

Istým prekvapením bolo aj odvolanie brexiterov Penny Mordauntovej z postu ministerky obrany a Liama Foxa z pozície ministra pre zahraničný obchod. Najmä Fox bol pritom desaťročia prominentným euroskeptikom. V kampani o post lídra však rovnako ako Mordauntová podporil Hunta, a tak mu to Johnsonov tím spočítal.

Podstatná zmena sa udiala aj na pozícii ministra s poverením pre Škótsko. V nej už dlhé roky pôsobil David Mundell. Ten, rovnako ako šéfka škótskych konzervatívcov Ruth Davidsonová, nebol zrovna Johnsonovým priaznivcom a neraz sa o ňom kriticky vyjadroval.

Napriek tomu sa jeho domovská strana usilovala, aby mohol ostať vo funkcii. Johnson mu však vystavil stopku a príliš tým nepotešil svojich škótskych kolegov, o širokej verejnosti už ani nehovoriac. Do funkcie dosadil nie príliš známeho lojalistu Alistera Jacka.

Odkaz od redakcie POSTOJA: Potrebujeme vás!

Články na Postoji nie sú spoplatnené, aby ich mohlo čítať čo najviac ľudí. Vznikajú najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od čitateľov, ľudí, ako ste vy. Budeme si veľmi vážiť, ak nás budete podporovať. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe článkov, ako je tento. 

Ďakujeme!

 

To, že Johnsona veľa dobrého v Škótsku nečaká, už potvrdila Nicola Sturgeonová, ktorá poslala premiérovi list, v ktorom uvádza, že brexit bez dohody spustí novú referendovú kampaň za nezávislosť Škótska.

Keď sa tak Johnson prvýkrát postavil pred poslaneckú snemovňu s tým, že buď vykomunikuje novú dohodu s EÚ, ktorej súčasťou už naisto nebude Írska poistka, alebo 31. októbra Británia z Únie vystúpi bez dohody, tak to pri zložení jeho kabinetu nebolo prekvapením.  

Boris sa vo vláde obkolesil najmä tvrdými brexitermi a lojalistami a tí mu budú tlieskať. Nesedí to však veľmi dokopy s parlamentnou aritmetikou. 

Bez hlasov umiernených konzervatívcov totižto nepresadí Johnsonova vláda nič. Po týchto odvážnych vyhláseniach sa tak môžeme pripraviť na dve udalosti.

Po prvé, skôr či neskôr budú nové parlamentné voľby, v ktorých ak neprekvapí jedna z menších strán, budú voliči postavení pred zaujímavú voľbu: Johnson vs. Corbyn. 

Pre zotrvanie krajiny v EÚ by muselo dôjsť k ďalšiemu predĺženiu prechodného obdobia všetkými členskými štátmi Únie. Zdieľať

Ešte predtým sa však Johnson pokúsi buď o zázrak, a to dojednanie novej dohody s EÚ do októbra, alebo sa pokúsi vyšachovať parlament a doviesť Britániu k výstupu z EÚ bez dohody.

Situácia je totižto momentálne taká, že ak k 31. októbru nedôjde k prelomu v rokovaniach, tak Spojené kráľovstvo z Únie automaticky vystúpi. Či to môžu zmeniť deklarácie britského parlamentu, je viac ako otázne. Ak by k takémuto vyhláseniu došlo a nebodaj by aj bolo záväzné, tak ani vtedy by to nemali eurooptimisti vyhraté.

Pre zotrvanie krajiny v EÚ by muselo dôjsť k ďalšiemu predĺženiu prechodného obdobia všetkými členskými štátmi Únie. Či k tomu existuje vôľa, je však viac ako otázne.      

Inzercia

Inzercia

Odporúčame