Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
25. júl 2019

Pasca, ktorej sa konzervatívci musia vyhnúť

Prečo sú progresívci v inej situácii ako KDH.
Pasca, ktorej sa konzervatívci musia vyhnúť

Foto: TASR/ Jaroslav Novák

Bez našich podporovateľov by tento článok nevznikol. Viac ako dve tretiny našich darcov nás podporujú pravidelne.

>>PRIDAJTE SA AJ VY.<<

O predvolebnej dohode o neútočení medzi KDH a progresívcami sa toho už popísalo veľa. Tento text nechce v tejto debate nosiť ďalšie drevo do lesa, ale len upozorniť na jednu pascu, ktorá nepopulistických konzervatívcov pred týmito voľbami čaká. Nielen politikov, ale aj aktivistov, intelektuálov a voličov.

Časy, keď v kultúrno-etických otázkach bola napravo od KDH len stena, sa už definitívne skončili. Na politickej scéne budú čoraz viac pribúdať silní hráči typu Štefana Harabina, ale aj ďalší, pre ktorých budú tieto témy kľúčovou agendou. Vlastne žiadnu inú ani mať nebudú. Keďže ich DNA bude boj proti systému, s preukazovaním kompetentnosti vládnuť či uzatvárať kompromisy sa veľmi obťažovať nemusia. Nikto to od nich ani neočakáva.

Tým pádom však budú v kultúrnych témach vyzerať odhodlane a presvedčivo. Časť konzervatívneho prostredia to môže zmiasť a uveria tomu, že toto sú tí naozajstní, nekompromisní ochrancovia konzervatívnych hodnôt. Bez ohľadu na to, že pôjde o čudných ľudí s pochybnou minulosťou, ktorí síce dokážu donekonečna opakovať slovíčko gender, ale niečo ako verejný záujem im je ukradnuté.

Prvým predpokladom pre to, aby tento typ antisystému medzi kresťanskými voličmi príliš neuspel, je existencia silnej nepopulistickej konzervatívnej strany, ktorá väčšinu týchto ľudí naviaže na seba. To sa jej však môže podariť len vtedy, keď sa dokáže vyhnúť spomenutej pasci.

Odkaz od redakcie POSTOJA: Potrebujeme vás!

Články na Postoji nie sú spoplatnené, aby ich mohlo čítať čo najviac ľudí. Vznikajú najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od čitateľov, ľudí, ako ste vy. Budeme si veľmi vážiť, ak nás budete podporovať. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe článkov, ako je tento. 

Ďakujeme!

Inzercia

 

Na jednej strane musí byť schopná preukázať silu a odbornosť aj v iných témach, rovnako tiež schopnosť spolupracovať s inými subjektmi. Na druhej strane nesmie vzbudiť obavu, že v kultúrnych témach ustupuje a prestáva v nich svojich voličov zastupovať. Pre časť voličov sú tieto témy jednoducho dôležité a akékoľvek zaváhanie v nich budú schopní jej noví súperi napravo využiť.

Časy, keď v kultúrno-etických otázkach bola napravo od KDH len stena, sa už definitívne skončili. Zdieľať

Vybŕdnutie z tejto pasce je vlastne najväčšou výzvou pre nepopulistických konzervatívcov na najbližšie roky. O tom, že to vôbec nebude ľahké a výsledok je viac ako neistý, svedčí aj letmý pohľad na Západ, kde sa to mnohým stranám nepodarilo a veľkú časť konzervatívnych voličov prestali zastupovať.

Z tohto pohľadu je dohoda medzi KDH a progresívcami v takom citlivom čase, akým je polrok pred voľbami, taktickou chybou. Zneisťuje voličov a navádza dojem, že strana je ochotná v kultúrnych témach ustupovať, pričom zároveň nič nenasvedčuje tomu, že by sa názory členov a podporovateľov KDH v týchto otázkach nejako menili. Navyše je táto dohoda aj v rozpore s ďalším nepriestreným pravidlom politiky. Pred voľbami sa jednoducho bojuje o voličov, debata o možných kompromisoch prichádza na rad až po nich.

Tomu by nakoniec mali rozumieť aj progresívci, keďže oslabovanie KDH v témach, ktoré sú v časoch identitárnej politiky dôležité, nie je ani v ich záujme.

Zatiaľ to totiž nevyzerá tak, že bez konzervatívnych hlasov by sa tu nejaká nepopulistická alternatíva bez Smeru, SNS a extrémistov dala postaviť.

Mali by preto mať cit aj napriek tomu, že sami sú v inej situácii. Keďže od nich je naľavo v kultúrnych témach už naozaj iba stena.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame